10 اشتباه رایج در معاملات مسکن

با گرم‌تر شدن دمای بازار معاملات خرید و فروش مسکن، آشنایی با اصول و فنون، اشتباهات، بایدها و نبایدهای معاملات ملکی قبل، حین و بعد از انجام معامله برای طرفین انجام معاملات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر چند فروشندگان مسکن نیز باید در زمان معامله به اصول و فنون و اقدامات درست و اشتباهات رایج در معاملات ملکی آشنایی داشته باشند اما این موضوع برای سمت خریدار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

کارشناسان معاملات مسکن توصیه می‌کنند خریداران قبل از انجام معاملات و در مراحل قبل از انعقاد قرارداد(از همان ابتدای شروع جست‌‌و‌جو برای یافتن ملک موردنظر)، ضمن آشنایی با بایدها و نبایدهای معاملات مسکن در همه مراحل از ابتدا تا انتها، از تکرار اشتباهات رایج در معاملات ملکی خودداری کنند؛ برخی از این اشتباهات اگر چه ممکن است بسیار کوچک به نظر برسند اما می‌تواند پیامدهای منفی قابل‌توجهی برای خریداران داشته باشد. برخی از این اشتباهات ناشی از تصورات نادرستی است که در میان متقاضیان خرید مسکن به‌عنوان میانبرهای خرید آسان‌تر ملک رایج شده است اما در واقع اقدام به آنها نه تنها مسیر دسترسی به خرید خوب و بهینه را تامین نمی‌کند بلکه منجر به ضرر و زیان آنها می‌شود.

برخی از این اشتباهات، خطاها و تصورات نادرستی هستند که در هر مقطع زمانی و در هر شرایطی از بازار مسکن می‌توانند منافع خریدار مسکن را به خطر بیندازند اما برخی از آنها اشتباهاتی است که در مقاطع زمانی به‌خصوص می‌تواند منجر به ضرر و زیان خریدار شود. شناخت این اشتباهات و اصلاح تصور نادرست در میان خریداران به‌خصوص در مقطع زمانی فعلی که بازار در فاز پیش رونق قرار گرفته و حجم معاملات مسکن رو به افزایش است از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به‌ویژه اینکه هم اکنون عمده خریداران مسکن، متقاضیان آپارتمان‌های مسکونی مصرفی هستند که یا خانه اولی‌اند یا به‌دنبال تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی خود قصد خرید آپارتمان دارند.

اولین اشتباه رایج در مقطع زمانی فعلی برای خریداران مسکن «عجله برای خرید و اخذ تصمیم‌های هیجانی» است؛ برخی از متقاضیان تصور می‌کنند در صورتی که به سرعت اقدام به خرید مسکن نکنند به واسطه افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آینده متضرر می‌شوند یا با کمبود آپارتمان‌های مناسب با شرایط موردنظرشان مواجه می‌شوند. کارشناسان می‌گویند این تصمیم از اساس اشتباه است. هم شواهد بازار مسکن و هم پیش‌بینی‌های کارشناسی نشان می‌دهد احتمال جهش قیمت مسکن در آینده نزدیک از اساس منتفی است؛ کارشناسان بازار مسکن توصیه می‌کنند خریداران از هرگونه حرکت هیجانی برای خرید مسکن خودداری کنند و به پیش‌بینی‌های بی‌اساس در این زمینه توجه نکنند.

دومین اشتباه «تاخیر بی‌علت برای خرید مسکن» از سوی متقاضیان خانه ‌اولی و مصرفی است که هم از «شرایط لازم» برای خرید مسکن در مقطع زمانی فعلی برخوردارند و هم «نیاز به خرید مسکن» دارند؛ برخی از متقاضیان خرید مسکن هم‌اکنون به‌رغم برخورداری از شرایط خرید ونیاز به خرید مسکن به دلایل گوناگون از جمله برخی انتظارات غیرمنطقی برای یافتن فایل‌های اکازیون و برخی تردیدهای بی‌مورد یا به امید دریافت سود بیشتر از بانک‌ها برای افزایش نقدینگی در اختیارشان، خرید آپارتمان موردنظر را به تاخیر می‌اندازند؛ کارشناسان بازار مسکن علاوه بر اینکه هرگونه عجله برای خرید مسکن را اقدامی نادرست عنوان می‌کنند تاخیرهای بی‌علت برای خرید را نیز اشتباه می‌دانند؛به اعتقاد آنها هم‌اکنون اگر‌چه چشم انداز جهش قیمت در بازار وجود ندارد و بنابراین نیازی به عجله برای خرید آپارتمان نیست ولی شرایط فعلی برای خریداران مصرفی، شرایط مطلوبی محسوب می‌شود. توصیه سوم کارشناسان به خریداران مسکن به «آگاه بودن آنها برای قرار نگرفتن در دام بعضی واسطه‌ها‌ و برخی مالکان» برمی‌گردد.

هم‌اکنون برخی واسطه‌ها و مالکان برای ترغیب خریداران به خرید واحدهای مسکونی به متقاضیان خرید شایعه افزایش قابل‌توجه قیمت‌ها طی ماه‌های پیش رو را مطرح می‌کنند و متقاضیان را ترغیب می‌کنند تحت هر شرایطی هرچه سریع‌تر اقدام به خرید آپارتمان کنند؛این درحالی است که برخی دیگر از واسطه‌ها و مالکان با جوسازی درباره اینکه آپارتمان‌های مشابه واحد معرفی شده به خریدار، در منطقه کمیاب و نایاب است و در منطقه مورد جست‌وجو غیر از واحدهای پیشنهاد شده واحد دیگری با مشخصات موردنظر خریدار وجود ندارد سعی در فروش املاک در اختیار خود دارند؛ این‌ درحالی است که خریداران باید نسبت به این‌گونه دام‌ها آگاهی داشته باشند و تحت تاثیر برخی جوسازی‌های نادرست قرار نگیرند. از سوی دیگر، لازم است خریداران مسکن در زمان جست‌وجو و انتخاب آپارتمان موردنظرشان، «فریب برخی ظاهرسازی‌ها» در نما و متریال استفاده شده در داخل آپارتمان را نخورند و حتما نسبت به استحکام و رعایت مقررات ساخت وساز در جریان ساخت مجتمع موردنظر اطمینان حاصل کنند.

اشتباه دیگر برخی خریداران، به «بی‌حوصلگی برای جست‌وجو» یا «وسواس بیش از حد» برای خرید آپارتمان مربوط می‌شود که در هر دو حالت منجر به زیان خریدار می‌شود. «فراموش کردن خواسته‌ها و نیازهای شناسایی شده درباره آپارتمانی که خریدار قصد خرید آن را دارد» و در مقابل «ایده‌آل‌گرایی و کمال‌گرایی‌های افراطی» نیز از دیگر اشتباهات رایج در زمان خرید ملک محسوب می‌شود؛ در برخی موارد به دلیل عجله برای خرید یا هر عامل دیگری افراد در حین جست‌وجو برای یافتن آپارتمان موردنظرشان در مواجهه با واحدی به‌خصوص، نیازهای خود را فراموش کرده واقدام به خرید آپارتمانی می‌کنند که با نیازهای آنها انطباق ندارد؛ به‌عنوان مثال به دلیل برخی ظواهر به کار گرفته در ساخت، آپارتمانی را خریداری می‌کنند که اساسا در منطقه موردنظرشان قرار نداشته و مثلا فاصله زیادی از محل کارشان دارد اما خریدار به دلیل خوشایند ظاهری و تحت تاثیر احساسات، آن آپارتمان را خریداری می‌کند.

در مقابل، ایده‌آل‌گرایی بیش از حد نیز مانع از انجام معامله مناسب و خرید آپارتمان در زمان مناسب می‌شود. «خرید واحدهای نیازمند تعمیرات اساسی» و صرف هزینه آنچنانی برای بازسازی در شرایطی که فرد قصد دارد در یک بازه زمانی کوتاه (قبل از دو یا سه سال)اقدام به «فروش» واحد کند، اقتصادی نیست؛این درحالی است که تعداد زیادی از خریداران مسکن این اشتباه را مرتکب می‌شوند؛ هزینه‌های بازسازی در کوتاه‌مدت روی قیمت هر مترمربع آپارتمان چندساله تاثیر آنچنانی ندارد. «خرید آپارتمان‌های چندساله فاقد سند یا با سند مشکل‌دار» از دیگر اشتباهاتی است که برخی خریداران برای خرید آپارتمان به قیمت ارزان‌تر مرتکب می‌شوند اما در سال‌های بعد به‌ویژه در زمان فروش ملک با مشکلات اساسی مواجه می‌شوند. «خرید آپارتمان‌های با قیمت مشکوک» از دیگر اشتباهات رایج در معاملات مسکن محسوب می‌شود؛ بعضا دیده می‌شود قیمت آپارتمانی فاصله زیادی با سطح قیمت ملک مشابه دارد؛ خریداران قبل از اقدام برای خرید چنین واحدهایی حتما باید از علت دقیق این موضوع مطلع شوند و در صورت نبود مشکل اقدام به خرید کنند. «تسویه حساب کامل قیمت آپارتمان قبل از آماده شدن سند» در آپارتمان‌های نوساز یا قبل از انتقال سند در مورد سایر آپارتمان‌ها از دیگر اشتباهاتی است که برخی خریداران انجام می‌دهند؛حتما باید رقمی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از قیمت آپارتمان برای زمان انتقال سند درنظر گرفته شود.