در بازی ۶ امتیازی پایین جدولی‌ها صنعت نفت رده پانزدهمی موفق شد مس کرمان را از پیش‌رو بردارد تا برای نخستین بار از هفته دوازدهم، طعم پیروزی را بچشد و طلسم تقریبا ۴ ماهه‌اش را بشکند. آبادانی‌ها به ۵ امتیازی همین تیم مس رسیدند و این یعنی با وجود اینکه همسایه‌شان در جدول را شکست دادند، اما هنوز هم کار دشواری برای بقا دارند. البته تصور نکنید که اوضاع مس خیلی بهتر است، چرا که آنها برای ششمین هفته متوالی در کسب پیروزی ناکام بودند و کسب تنها ۲۱ امتیاز از ۲۵ مسابقه نشان می‌دهد در حالت عادی شاگردان فرزاد حسین‌خانی که امسال به لیگ برتر بازگشته‌اند، باید کاندیدای اصلی سقوط باشند نه اینکه با وجود باخت به تیم رده پایینی‌شان همچنان حاشیه امن با کف جدول را حفظ کنند. در لیگ امسال سقوط نفت مسجد سلیمان تقریبا قطعی شده و حتی دستان معجزه‌گر ابراهیم اشکش هم نتوانسته کمکی به این تیم بی‌بضاعت بکند.

مدیران مسجدسلیمان عملا تیمشان را با مشکلاتش رها کرده‌اند و بازگرداندن سرمربی‌ای که در همین فصل ۴ بازی این تیم را هدایت کرد و ۴ باخت ثبت کرد، این نکته را تایید می‌کند. حالا او به رکورد ۱۰۰ درصد باخت در ۶ مسابقه طی دو مقطع هدایت نفت رسیده و ۱۳ امتیاز کسب شده، از همین حالا نوید سقوط این تیم جنوبی را به لیگ آزادگان می‌دهد. یکی از دلایلی که تیم‌های میانه جدولی لیگ خطر سقوط را حس نمی‌کنند، همین اوضاع اسفناک مجموعه‌های نفتی لیگ برتر است وگرنه در همه لیگ‌های دنیا اگر تیمی ۱۱ هفته پیاپی در کسب پیروزی ناکام بماند، قطعا باید فکری به حال خودش بکند، اما در همین لیگ تیمی هست که با چنین دستاوردی در رده یازدهم قرار گرفته و سرمربی‌اش هم گفته که هوادارانش به وی گفته‌اند که کلاس کاری‌اش به درد لیگ برتر انگلیس می‌خورد نه لیگ برتر ایران! نساجی با حمید مطهری از ۲۵ مسابقه، ۲۴ امتیاز کسب کرده یعنی میانگین کمتر از یک امتیاز از هر بازی اما همچنان تیم‌های فشل‌تری هستند که ضعف نساجی را پوشش بدهند. نمونه‌اش همین ملوان که سه گل از پرسپولیس دریافت کرد و ۷ بازی متوالی است که در لیگ و جام حذفی موفق به حتی یک برد نشده است. از رده دهم جدول به پایین لیگ شانزده تیمی ایران، امتیاز تمامی تیم‌ها از تعداد بازی‌هایشان کمتر بوده و این سطح اسفناک بالاترین سطح فوتبال باشگاهی ما را نشان می‌دهد. چنین اتفاقی تقریبا در کمتر لیگی از دنیا اتفاق می‌افتد؛ اینکه چند تیم برای سقوط کردن ‌بجنگند و دست آخر دو تیم خوش‌اقبال به چنین افتخاری نائل شوند!

به همین دلیل هم هست که هرچه از کیفیت رو به زوال لیگ برتر بگوییم، کم گفتیم. مسابقاتی که بالاترین سطح رقابت در فوتبال ایران است و باید ویترین این رشته ورزشی باشد؛ به خصوص با توجه به هزینه‌های چند صد میلیاردی تیم‌ها و گردش پولی وحشتناکی که در آن جریان دارد.