ثبت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیرمنقول چگونه است؟

رپرتاژ آگهی: دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، یک جدال حقوقی میان بسیاری از خریداران و فروشندگان اموال غیرمنقول در کشور است. بایستی بدانید که مطابق قانون، به کلیه دارایی‌هایی که غیرقابل انتقال و حمل باشند (نظیر املاک و مستغلات)، اموال غیر منقول گفته می‌شود. به‌طور کلی هر فروشنده‌ای پس از امضای قرارداد قانونی فروش ملک (و دریافت وجه توافق‌ شده)، بایستی سند ملک مورد نظر را به نام خریدار جدید تغییر دهد.

اگر ظرف مدت توافق‌ شده، این کار از جانب فروشنده انجام نگرفت، خریدار می‌تواند از قانون برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی کمک بگیرد.

قانون جدید الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

ثبت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی، یک اقدام مربوط به دعوای حقوقی است؛ بنابراین، شامل جزای کیفری نمی‌شود. با توجه به حساسیت بالای طرح این نوع دعوا، بهره‌گیری از یک وکیل ملکی یا دیگر نقاط کشور، شدیدا کمک‌کننده خواهد بود.

در رابطه‌ با دلیل ثبت این نوع درخواست حقوقی، بایستی بدانید که اگر شما یک ملک را با قراردادی قانونی خریداری کرده‌اید و مالک قبلی از سند زدن ملک به نام‌تان امتناع می‌کند، شما به‌عنوان مالک قانونی جدید، می‌توانید دادخواست الزام به تنظیم اسناد رسمی خود را ثبت کنید.

ذکر این نکته نیز الزامی خواهد بود که پرونده این دعوا، حتما بایستی در دادگاه حقوقی که ملک در حوزه  آن قرار گرفته است، مورد بررسی قرار گیرد.

 

نمونه متن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک

بسته به شرایط پرونده دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، افراد بهتر است نمونه دادخواست‌های مختلفی را مورد بررسی قرار دهند. البته تنظیم یک دادخواست حقوقی، کار راحتی به‌شمار نمی‌رود و اکثر اشخاص برای کسب نتایج مطلوب، نیاز به یک وکیل خوب در تهران خواهند داشت.

گاها اشخاص برای اجبار کردن فروشنده به سند زدن، به‌صورت انفرادی و بدون آگاهی‌های لازم، اقدام به ثبت دادخواست و طرح دعوا می‌کنند. این اقدام هیجانی، در بسیاری از موارد، منجر به رد درخواست قانونی فرد می‌شود.

در همین راستا و به‌ منظور مشاهده کاربران گرامی، متن یک نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیرمنقول را قرار داده‌ایم:

 

خواهان: (خریدار)

خوانده: (فروشنده)

خواسته مطروحه: الزام خوانده به انتقال و تنظیم سند رسمی ششدانگ یک واحد ساختمان دارای پلاک ثبتی ................ واقع در (آدرس دقیق ملک)، به‌مبلغ ................................. ریال به‌انضمام کلیه خسارات قانونی.

دلایل و ضمیمه‌ها: ۱. کپی مصدق مبایعه‌نامه ۲. پرونده ثبتی ۳. عنداللزوم جلب نظر کارشناس مربوط به دادخواست.

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی .............

احتراما به‌استحضار می‌رساند که: ۱. خوانده محترم، مالک سابق شش دانگ یک باب .................... پلاک فرعی...................، از اصلی ..........................، بخش....................... شهرستان ......................، واقع در ................. است. ۲. این ملک در قالب مبایعه‌نامه عادی به تاریخ .................... (مطابق مستندات ضمیمه) به اینجانب فروخته شده است.

حال با توجه به اینکه مورد معامله‌شده از نوع اموال غیرمنقول است و در معاملات مربوط به اموال غیرمنقول، ثبت معامله از تبعات عقد است، مستند به مواد ۱۰، ۳۰ و ۲۲۵ قانون مدنی و ماده ۱۹۸ قانون آئین دادرسی مدنی، الزام خوانده به تنظیم سند رسمی مالکیت ملک مزبور به انضمام پرداخت کلیه خسارات دادرسی مورد استدعاست.

 

نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک

 

آیا متن دادخواست‌ها مشابه یکدیگر هستند؟

مسلما بسته به نوع مال غیرمنقول (آپارتمان، مغازه، زمین و ...) و شرایط پرونده، متن دادخواست‌ها و البته هزینه دادرسی الزام به تنظیم سند رسمی ملک متفاوت خواهد بود.

به‌عنوان مثال: اگر موضوع مورد دعوا «یک دستگاه آپارتمان» باشد، افراد برای اجبار کردن فروشنده به سند زدن ملک به‌ نام‌شان، می‌توانند اطلاعات مناسبی را از یک «نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان» دریافت کنند.

چنانچه دعوای موردنظر به مالکان قبلی یک ملک مربوط باشد، پیشنهاد می‌کنیم یک «نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ایادی ماقبل» را مورد بررسی قرار دهید. البته شرایط دعواهای املاک مشاع، تا حدودی متفاوت است.

موانع الزام به تنظیم سند رسمی

مهم‌ترین موانع  تنظیم سند رسمی ملک، عبارت‌اند از:

 • عدم مالکیت فروشنده روی ملک

 • ارائه دلایل موجه از سوی فروشنده برای حاضر نشدن در دفترخانه

 • عدم پرداخت کامل ثمن معامله

 • عدم دریافت گواهی پایان کار بنای مورد معامله

 • عدم دریافت صورتمجلس تفکیکی در آپارتمان های پیش فروش

 • ممنوع المعامله بودن فرد فروشنده

 • توقیف یا بازداشت ملک

 • مشکلات مالیاتی معامله

همچنین «در رهن بودن ملک» نیز، از دیگر موانع فرایند اجبار کردن فروشنده به سند زدن رسمی محسوب می‌شود.

نمونه رای الزام به تنظیم سند رسمی

بایستی بدانید که در رای چنین پرونده‌هایی، علاوه‌ بر نام وکلا، خوانده و خواهان، به کلیه ادعاهای مطرح‌ شده، شرایط معامله، تاریخ‌های مورد نیاز، مواد قانونی مورد استناد و غیره اشاره خواهد شد.

در رای بدوی دادگاه، طرف محکوم پرونده مشخص می‌شود؛ همچنین کلیه ضررهای قانونی پرونده نیز (با ذکر عدد) مورد بررسی قرار می‌گیرد. در انتهای حکم، اشاره می‌شود که این رای ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ، قابل تجدید نظر خواهی در محاکم تجدیدنظر استان خواهد بود. در زیر، تصویر یک نمونه رای الزام به تنظیم سند رسمی را مشاهده می‌کنید.

نمونه رای الزام به تنظیم سند رسمی

مدارک لازم برای الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیر منقول

در صورت امتناع مالک قبلی از سند زدن ملک به نام خریدار، مالک جدید می‌تواند با ثبت دادخواست و ارائه مدارک لازم، دعوی الزام به تنظیم سند رسمی را علیه فروشنده و مالک رسمی ملک مطرح کند. مدارک لازم برای الزام به تنظیم سند رسمی ملک عبارت‌اند از:

 • کارت ملی خواهان

 • اصل و فتوکپی کلیه اسناد و مستنداتی که در تایید ادعای خواهان (شاکی پرونده) تاثیرگذار خواهند بود.

 • اصل و فتوکپی مدرک وکالت‌نامه. درصورتی‌که خواهان دارای وکیل یا نماینده حقوقی باشد، بایستی مدارک تایید وی را به دادگاه ارائه کند.

 • اسناد مربوط به مالکیت ملکی که برای آن، طرح دعوا نموده‌اید.

جالب است بدانید که به‌ منظور اثبات ادعا، بسیاری از افراد، مبایعه‌نامه امضا شده میان فروشنده و خریدار را به دادگاه ارائه می‌کنند.

البته بایستی توجه داشت که در مبایعه‌نامه موردنظر، فروشنده همان مالک رسمی ملک باشد درغیراینصورت علاوه بر فروشنده می بایست مالک رسمی ملک نیز طرف دعوا قرار بدهید.

اهمیت بالای ارائه یک دادخواست صحیح

جهت کسب پیروزی در دعواهای مربوط به تنظیم سند املاک، ارائه یک دادخواست صحیح و کامل بسیار پر اهمیت است. با تقدیم یک دادخواست قدرت‌مند به دادگاه، چنانچه در دعوای موردنظر پیروز شدید، محکوم می‌تواند طی مدت ۲۰ روز، درخواست تجدید نظر خواهی دهد.

با پایان این مدت و تایید دادگاه تجدید نظر استان، حکم لازم‌الاجرا خواهد بود. نحوه اجرای حکم الزام به تنظیم سند رسمی، بدین‌صورت است که ابتدا اجراییه به محکوم ابلاغ می‌شود.

سپس او موظف است طی ۱۰ روز، سند رسمی را به نام‌تان بزند. در غیر اینصورت نماینده دادگاه به جای محکوم علیه در دفترخانه حاضر شده و سند رسمی انتقال را امضاء خواهد کرد.

به‌طور کلی با توجه به پیچیدگی‌های متعدد پرونده‌های حقوقی اموال غیرمنقول، رجوع به یک مرکز حقوقی معتبر، امری عاقلانه به‌شمار می‌رود. در همین راستا، گروه حقوقی دادارمنش با در اختیار داشتن وکیل پایه یک دادگستری، آماده ارائه انواع خدمات حقوقی به هم‌وطنان عزیز در تهران خواهد بود.

نشانی: تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا (مابین اتوبان چمران و شیخ بهایی)، پلاک ۲۳۰، زنگ تک

تماس: ۲۸۴۲۶۰-۰۲۱

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.