آیا تا به حال عبارت کابل حرارتی یا هیت تریسینگ یا به گوشتان خورده است؟ آیا در مورد ویژگی ها و مزایا این محصولات صنعتی اطلاعاتی دارید؟ در ادامه این مطلب با ما باشید تا شما را بیشتر با این محصولات گرمایشی آشنا کنیم.

هیت تریسینگ یا Heat Tracing سیستمی نوین در حوزه تولید گرما و حرارت است که کاربردهای مختلفی در مصارف خانگی و صنعتی دارد. به طور کلی می توان گفت، در هر محیطی که نیاز به سیستم گرمایش ایمن، کارا و مقرون به صرفه باشد، سیستم هیت تریسینگ با استفاده از انواع کابل گرمایشی، حرفی برای گفتن خواهد داشت. 

کابل حرارتی یا کابل هیت تریس دسته ای از تجهیزات برقی هستند که می توان از حرارت تولید شده توسط آن ها در صنایع گوناگون و مصارف اداری، مسکونی و شهری استفاده کرد. (کابل حرارتی با اتصال به جریان برق گرما تولید می کند. هرچه توان نامی کابل بالاتر باشد، گرمای تولید شده و سرعت گرم شدن کابل گرمایشی بیشتر خواهد بود.) نام دیگر این کابل ها، کابل های الکتریکال هیت تریسینگ می باشد.

چنانچه صاحب کسب و کار بزرگی هستید و قصد دارید از سیستم های گرمایشی به روز و به صرفه در محیط کاری خود استفاده نمایید، پیشنهاد ویژه به شما این است که ابتدا راجع به کابل های هیت تریسینگ و مزایای آن نسبت به سایر روش ها، اطلاعاتی را جمع نموده و سپس با خاطری آسوده در جهت راه اندازی و بهره برداری از سیستم گرمایشی خود تصمیم بگیرید. شایان ذکر است که کابل هیت تریسینگ، علاوه بر مصارف صنعتی (گرمایش لوله ها، مخازن و ...) ، در سایر بخش ها از جمله گرمایش از کف منازل، گرمایش گاتر ها و سقف سوله ها، یخ زدایی و برف زدایی رمپ پارکینگ، تراس، خیابان، کشاورزی، گرم کردن درختان و ... کاربرد دارد.

گرمایش خطوط آب

گرمایش خطوط آب و اسید به وسیله کابل حرارتی

چرا از کابل هیت تریسینگ استفاده کنیم؟

آیا می دانستید، آب در هنگام انجماد با افزایش حجم همراه است؟ این موضوع به معنای یخ زدگی و در نتیجه ترکیدگی  بسیاری لوله ها و ادوات صنعتی در صورت گرم نشدن، در فصول سرد سال می باشد. آیا به سرمای کف خانه و یا سر خوردن ماشین در سراشیبی پارکینگ در هنگام بارش برف و یا یخ زدگی آب باران فکر کرده اید؟ هیت تریسینگ یک روش ساده و نسبتا کم هزینه برای جلوگیری از تمامی موارد یاد شده و موارد مشابه می باشد. تنها نیاز شما یک منبع برق است، منبعی که تقریبا در همه جا براحتی در دسترس می باشد.!

مزیت کابل هیت تریسینگ نسبتا به سایر روش های مشابه چیست؟

در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

تنظیم دمای هر بخش بصورت مجزا : با استفاده از سیستم هیت تریسینگ می توانید دمای هر بخش از محیط صنعتی و یا مسکونی خود را بصورت مجزا کنترل کنید. مخازن، لوله ها و یا حتی هر اتاق از محل سکونت شما می تواند به یک ترموستات مجزا متصل باشد، با این کار کنترل هر بخش می تواند بصورت مجزا انجام پذیرد و در صورت نیاز و برای کاهش مصرف برق، هر بخش از مدار می تواند براحتی از سیستم اصلی خارج شود.

نیاز به هزینه تعمیرات و نگهداری دوره ای نخواهید داشت: سیستم هیت تریسینگ به دلیل عدم دارا بودن تجهیزات دوار و متحرک، کمترین میزان تعمیرات را خواهد داشت. با نصب سیستم گرمایش برقی و یا کابل حرارتی نیاز به هزینه تعمیرات دوره ای و هزینه نگهداری به حداقل خواهد رسید. فقط هزینه نصب اولیه لازم است، هزینه ای که در قیاس با هزینه سایر روش های مشابه کمتر می باشد. هزینه نگهداری تنها شامل بررسی کلی سیستم تابلو برق هیت تریس و در صورت نیاز تعویض قطعات معیوب در چند دقیقه است! (بیشتر تجهیزات یاد شده در صورت بروز خطا، هشدار سیستمی خواهند داشت.)

دقت در سیستم هیت تریسینگ بسیار بالا است: گاهی با یک پروسه حساس صنعتی رو به رو هستیم، پروسه ای که حد دمای سیال و یا یک تجهیز باید در مقدار و بازه ای مشخص نگهداری شود. ابن همان جایی است که کابل هیت تریسینگ برتری خود را نشان می دهد. برق! کابل حرارتی به وسیله تابلوی هیت تریس، ترموستات و تجهیزاتی که همیشه در بهترین حالت خود بوده، کنترل می شود. در نتیجه دمای سیال در لوله ها و مخازن بر روی عدد مورد نظر شما با کمترین میزان خطا نگهداری خواهد شد!

محدودیت اجرایی ندارد: آیا تجهیزات و لوله های شما پر از پیچ و خم و در ارتفاعات متفاوتی نصب شده اند ؟ آیا مسیر شما پر از شیرهای صنعتی است که نیازمند تعمیرات دوره ای و خروج از خط هستند؟ کابل حرارتی و یا کابل هیت تریسینگ، یک کابل با قدرت انعطاف بالا می باشد که در هر سطحی براحتی قابل نصب است. کابل حرارتی برخلاف لوله های بخار، آب و روغن داغ، در محیط های یاد شده محدودیت نصب نداشته و همچنین در تعمیرات خطوط اصلی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

در آخر باید گفت نگران برق گرفتگی سیستم هیت تریسینگ و نشتی جریان های ناخواسته نباشید. سیستم شما به وسیله یک مدار کنترلی کاملا محافظت شده و خطر هر گونه اتفاق ناخواسته در سیستم به وسیله تابلو برق کنترلی موجود در این سیستم به صفر خواهد رسید.

گرمایش خطوط اصلی

گرمایش خطوط اصلی و پمپ ها با کابل هیت تریسینگ خودتنظیم self-regulation

عایق حرارتی، عضوی جدایی ناپذیر در هیت تریسینگ لوله ها و مخازن

در سیستم گرمایش از کف الکتریکی، کابل حرارتی هیت تریس در بتن دفن شده، گرما به این روش به کف زمین انتقال پیدا کرده و کف گرم می شود. اما در مورد لوله ها و مخازن چطور؟ آیا می توان تنها کابل حرارتی را روی سطوح مذکور قرار داد و انتظار گرم شدن داشت ؟ جواب منفی است. هدف از گرمایش لوله ها و مخازن در معمول موارد جلوگیری از تاثیر سو دمای محیط بر روی سیال است.

به عبارت ساده تر می توان گفت، در گرمایش لوله ها و مخازن شما باید به همان میزان توان حرارتی که بر اثر اختلاف دمای سیال و دمای محیط، از لوله هدر می رود را به لوله و یا مخزن بدهید تا دما در همان میزان دلخواه نگهداری شود. اما این کار بدون عایق غیر ممکن است. علت ساده است.

فرض کنید با یک لوله 4 اینچ فلزی سروکار داریم،  قطر این لوله تقریبا 114.3 میلی متر و دارای محیطی در حدود 359 میلی متر (36 سانتی متر ) است. فرض کنیم عرض یک کابل هیت تریسینگ 1 سانتی متر و دمای محیط منفی20 درجه سانتی گراد است. حال به سوال قبل خود بر می گردیم آیا گرمایش مایع درون بدون عایق و تنها با کابل حرارتی ممکن است؟ جواب ساده است : 35 سانتی متر از سطح شما با دمای منفی20 درجه احاطه شده و تنها یک سانتی متر از سطح با کابل حرارتی هیت تریسی در تماس است که در بهترین بازده به دمای ماکسیمم 60 درجه خواهد رسید (کابل حرارتی معمول).

در صورتی که بجای یک رشته حتی 4 رشته کابل حرارتی هم داشته باشیم باز کاری از پیش نخواهیم برد! اما با طراحی صحیح و در شرایط معمول و برای نگهداری دمای لوله در حد 10 درجه، یک رشته کابل هیت تریس با توان 25 وات در هر متر به کمک یک عایق 30 میلی متر پشم سنگ (جهت حفاظت از گرمای تولیدی توسط کابل) کفایت خواهد کرد.

هیت تریسینگ

هیت تریسینگ، عایقکاری و کلدینگ مخازن صنعتی

محدودیت های استفاده از کابل هیت تریسینگ

سیستم هیت تریسینگ مانند هر سیستمی محدودیت هایی خاص خود در بهره برداری را دارد. اگر بخواهیم در یک جمله محدودیت اصلی را بیان کنیم باید بگوییم، محدودیت اصلی این سیستم در میزان توان دهی آن است. هر کابل حرارتی به طور معمول (بغیر از رنج های خاص) توانی در حدود 10 وات بر متر تا نزدیک به 200 وات بر متر دارد (در دمای 10 درجه سانتی گراد)، این عدد، عدد بالایی نیست. در نتیجه نمی توان از این سیستم انتظارات خاص صنعتی و توان بالا داشت. اما منظور چیست ؟

بطور ساده تر می توان گفت که استفاده نرمال این سیستم نگه داری و حفظ دمای یک خط در دمای اولیه خود است. به عنوان مثال؛ یک کارخانه قیر می خواهد دمای قیر خود را بر روی 90 درجه نگه دارد (دمای ورودی 90 درجه است) این کار با سیستم هیت تریس و کابل هیت تریسینگ امکان پذیر است. یا یک خط پتروشیمی می خواهد دمای سیال خود را بر روی 200 درجه حفظ کند (فرض بر این است که دمای ورود به خط همین عدد است) و یا حتی مانع یخ زدگی آب در دمای منفی شود! همه این موارد ممکن است.

اما آیا می توان انتظار داشت که در یک خط لوله 40 متری با یک دبی مشخص (سرعت حرکت سیال یا به عبارتی نسبت حجم به واحد زمان) به کمک کابل حرارتی، دمای خط 10 درجه بالا رود؟ شما دیگر با یک فرایند نگهداری یا Maintenance سروکار ندارید، فرایند یاد شده یک فرایند افزایش دما یا Heat up است. در این فرایند بحث فقط حفظ دما به کمک یک توان و یک عایق نیست. بحث افزایش دما در یک زمان محدود است.

(این زمان به دبی سیال ربط دارد.) گاه این زمان به قدری محدود است که این افزایش دما نیاز به توانی در حد چند ده کیلو وات را دارد. این توان برای یک خط در طول محدود، به روش هیت تریس ممکن نبوده (حتی در صورتی که دور تا دور لوله با کابل پوشانده شود با توجه به توان محدود کابل های حرارتی، این توان قابل دسترس نمی باشد.) و در صورت امکان نیز صرفه اقتصادی نخواهد داشت. (هزینه به شدت بالا می رود.)

اما راه حل چیست؟ در این موارد باید دمای ابتدای خط، به وسیله منابع گازی و یا حرارتی دیگر، در حد مورد نیاز گرم و سپس آن را به کمک عایق و کابل هیت تریسینگ نگه داری نمود. راه حل دیگر، گرم کردن سیال به دمایی بیش از حد اولیه و تنها عایق کردن خط مذکور می باشد. با این کار سیال در انتهای خط با احتساب افت توان به دمای درخواستی ما خواهد رسید. (هر دو راه فوق نیاز به محاسبات خاص مهندسی دارند.)

شایان ذکر است، در صورتی که در فرآیندهای مذکور، دبی خط پایین (زمان بیشتر برای گرمایش) و دمای افزایشی مورد انتظار کم باشد، این کار و گرم کردن خط مذکور به وسیله کابل حرارتی ممکن خواهد بود.

سیستم الکتریکال

طراحی سیستم الکتریکال هیت تریسینگ و نحوه نصب کابل حرارتی

در حال حاضر شرکت های محدودی در کشور در حوزه سیستم های هیت تریسینگ فعالیت دارند. از بین شرکت های یاد شده تنها چند شرکت وجود دارد که نه تنها در حوزه بازرگانی بلکه در بخش های طراحی مهندسی و نصب این سیستم ها مشغول به فعالیت هستند. شرکت مبین صنعت راستین یکی از شرکت های فعال در حوزه سیستم های هیت تریسینگ در یک دهه اخیر می باشد.

این شرکت با داشتن تیم مهندسی و اجرایی مجرب در زمینه طراحی و نصب سیستم های گرمایشی، پروژه شما را با بهترین کیفیت و قیمت ممکن طراحی، تامین و نصب خواهد نمود. شایان ذکر است، مبین صنعت راستین وارد کننده مستقیم اقلام فوق بوده و کلیه اقلام هیت تریسینگ پروژه از معتبر ترین برندهای اروپایی و آمریکایی، به طور مستقیم تهیه (بدون واسطه) و با کمترین قیمت در اختیار کارفرمایان عزیز قرار خواهد گرفت. (تمامی محصولات دارای گارانتی کامل طراحی، تامین و نصب می باشد.)

این مطلب برایم مفید است
46 نفر این پست را پسندیده اند