دنیای اقتصاد- بندرعباس-«محمد کریمی»مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان گفت: مردم این استان سال گذشته با تولید ۱۴ هزار و ۶۰۰ مگاوات ساعت برق از طریق انرژی خورشید ۴۱۰ میلیارد ریال درآمد کسب کردند.

وی  تعداد نیروگاه‌های فعال خورشیدی در استان را یک‌هزار و ۷۰۰ نیروگاه اعلام کرد وافزود: هرمزگان یکی از استان‌های مستعد برای تولید و بهره‌وری انرژی خورشیدی است. میزان تابش نور خورشید در این استان هزار و ۸۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع بوده که این میزان تابش و استعداد، تقریباً در کل کشور کم‌نظیر است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان، با اشاره به قابلیت‌ها و استعدادهای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در این استان اظهارداشت: علاوه‌ بر نیروگاه‌های خورشیدی خانگی (کوچک مقیاس)، استان هرمزگان استعداد ایجاد نیروگاه‌های بزرگ خورشیدی نیز دارد و سرمایه‌گذاران به ایجاد این نیروگاه‌ها در استان تشویق شده‌اند.

کریمی همچنین با اشاره به اشتغالزایی احداث نیروگاه‌های خورشیدی گفت: افراد تحت پوشش کمیته امداد از جمله اقشاری هستند که در شهرهای مختلف توانسته‌اند با بهره‌گیری از راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی به خودکفایی برسند. ایجاد چنین نیروگاه‌های خانگی به سایر مشترکان در مناطق مختلف و شهرستان‌های این استان پیشنهاد می‌شود.