• برنامه ۹۸ برای پیک تابستانه

  دنیای اقتصاد: سال گذشته در چنین روزهایی بود که ایران با حجم بارندگی ۱۰۷ میلی‌متری خشک‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کرد. این بحران «کاهش محسوس ذخایر سدها»، «افزایش شهرهای دارای تنش آبی»، «کاهش توان تولید نیروگاه‌های برقابی» و در پی آن «تابستانی سخت برای تامین آب و برق پایدار» در اقصی نقاط کشور را به همراه داشت. اما آن‌روی سکه بارندگی‌ها با آغاز سال ۹۸ رخ‌نمایی کرد.
 • بایدهای سدسازی در ایران

  گروه بنگاه‌ها: سدسازی تنها راه منطقی و عملی به منظور جلوگیری از خسارت سیل در کشورهایی نظیر ایران است و ترویج این تفکر که نباید دیگر سدی ساخته شود، عدم استفاده از دهه‌ها تجربه جهانی است. ناصر ترکش‌دوز، مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس با بیان این موضوع به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: بلای طبیعی مانند سیل و تبعات آن و رابطه‌اش با انسان و محیط زندگی‌اش چون با جان انسان در ارتباط است، بحث بسیار مهم و حیاتی بوده؛ بنابراین اگر درست مدیریت نشود با فجایع جبران‌ناپذیری مواجه خواهیم شد.
 • برنامه‌های محوری «نیرو» برای سال ۹۸

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: برنامه‌های محوری وزارت نیرو در سال ۹۸ اعلام شد. بر این اساس قرار است افزایش ۴۴۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور، تامین آب شرب پایدار برای یک هزار و ۹۵۰ روستای کشور و بهره‌برداری از ۳۲ واحد تصفیه‌خانه آب و فاضلاب اجرا شود.
 • خسارات ملی ناشی از عدم تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی

  گروه برق و انرژی صبا: احداث نیروگاه‌های گازی در سال های اخیر به صورت بی رویه و افسار گسیخته بدون اجرای بخش بخار و بازیافت حرارت دود خروجی، خسارات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کرده است. به ازای مصرف یک واحد سوخت در نیروگاه های گازی ۷۰ درصد آن به صورت انرژی حرارتی با دمای بسیار بالا (۵۲۰ درجه سانتی گراد) از اگزوز خارج می شود که علاوه بر آثار زیست محیطی مخرب سبب هدر رفت منابع سوخت های فسیلی می‌شود.
 • اثر ترسالی بر حوضه‌های آبریز

  دنیای اقتصاد: تصویر ۱۹۷ روزه بارندگی‌های سال آبی جاری منتشر شد. بررسی آمار ۱۹۷ روز نخست سال آبی جاری از رشد ۱۷۸ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. براساس داده‌های آماری «دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران»، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۱۸ فروردین سال آبی ۹۸-۹۷ بالغ بر ۵/ ۲۸۵میلی‌متر بوده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۷/ ۱۹۷میلی‌متر)، ۴۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه ۱۱ ساله (۱/ ۱۶۸ میلی‌متر) ۷۰ درصد افزایش را تجربه کرده است. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۵/ ۲۸۵ میلی‌متر بارش ثبت شده در ۱۹۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییزو مابقی سهم زمستان و ۱۸ روز نخست بهار است. بررسی آمار بارش‌ها به تفکیک استان‌ها نشان می‌دهد که پربارش‌ترین استان ایران از ابتدای سال آبی جاری تا مدت زمان مورد بررسی «استان لرستان» و کم‌بارش‌ترین استان ایران «استان سیستان و بلوچستان» بوده است.
 • چالش‌های کلیدی صنعت آب

  بهرام فیاضی/ دبیرکل فدراسیون صنعت آب ایران
  اکنون بیش از هشت سال است که دست اندرکاران پروژه‌های عمرانی کشور به دلیل تحریم‌ها و کمبود اعتبارات عمرانی با شرایط سخت و پیچیده دست و پنجه نرم می‌کنند. صنعت آب ایران نیز کمابیش متاثر از وضعیت پیش آمده بوده است. البته بخش‌هایی از صنعت آب به‌واسطه پیشرو بودن در تعریف راهکارهای جدید تامین منابع و ایجاد فضای سرمایه‌گذاری و خرید تضمینی آب و پساب از سوی دولت توانسته تا حدودی از مشکلات و بحران‌های فراگیر به دور باشد. برنامه محوری وزارت نیرو در دوره جدید و تحرکات هدفمند و با برنامه در بخش آب و تمرکز بیشتر وزارتخانه در حل مشکلات و بحران‌های پیش روی این حوزه توانسته تا حدودی فعالان این صنعت در بخش‌خصوصی را امیدوار نگه دارد.
 • بیم‌ها و امیدهای سالی که پیش روست

  محمدعلی وحدتی/ رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  ایران سالی سرشار از تلاطمات اقتصادی و رخدادهای غیرقابل پیش‌بینی را پشت‌سر گذاشت. نابسامانی بازار ارز، آغاز مجدد تحریم‌های آمریکا و افزایش قیمت همه نهاده‌های تولیدی، کالاهای اساسی و ملزومات زندگی عادی، بخشی از اتفاقاتی بود که در متن اقتصاد ایران رخ داد. افت شدید رشد اقتصادی و سوق یافتن آن به سمت اعداد و ارقام منفی عده‌ای را به سمت خرید ارز سوق داد و بازار در هجمه خریدهای خانگی ارز ملتهب‌تر شد.
 • آسیب جدی به ۱۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل توانیر از آسیب جدی به بیش از ۱۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع برق در استان‌های سیل‌زده خبر داد. به گزارش «خبرگزاری صدا‌ و سیما»، محمدحسن متولی‌زاده، با اشاره به اینکه احداث شبکه‌های برق در مناطق مختلف جغرافیایی سبب آسیب‌پذیری آنها در برابر بلایای طبیعی شده است، گفت: بیش از ۷۲۰ دستگاه ترانسفورماتور و پست توزیع نیز دچار آسیب جدی و خسارت کلی شده و در برخی مناطق به‌طور کامل از بین رفته است. وی با اشاره به آمادگی تیم‌های امدادی صنعت برق پیش از وقوع سیلاب گفت: در استان‌هایی که بیشترین احتمال وقوع سیل وجود داشت ۸۴۰ گروه اجرایی با امکانات کافی آماده خدمات‌رسانی بودند که همین موضوع سبب رفع ۹۵ درصد قطعی‌های برق در ساعات اولیه شده است. مدیر عامل توانیر با بیان اینکه بیش از ۲۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت توانیر برای بازسازی شبکه‌های آسیب دیده در استان‌های سیل‌زده اختصاص یافته است ادامه داد: بیش از ۲۳۵۰ روستا متاثر از سیل شدند و شبکه‌های برق آنها آسیب‌ دیده که تا این لحظه ۲۲۷۰ روستا برق‌دار شدند و شرایط آنها پایدار است. این مقام مسوول با اشاره به بی‌برق ماندن ۹۰ روستا در استان لرستان اظهار کرد: نبود امکان دسترسی و وجود یک رودخانه خروشان در مسیر این روستاها، تاکنون مانع از برق‌رسانی به آنها شده است اما نیروهای امدادی با احداث چند کیلومتر خط در حال تلاش برای برق‌رسانی به این روستاها هستند و تا دو روز آینده برق آنها نیز وصل خواهد شد.
 • راهکار رونق تولید برق

  سعید محسنی /مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان
  سال‌جاری به نام سال رونق تولید نام‌گذاری شد. انرژی الکتریکی نیز محصول و خدمتی زیربنایی است که می‌تواند با این نام‌گذاری رونقی را برای نیروگاه‌های تولید برق شاهد باشد، اما بشرطها و شروطها.
 • دلیل بازنشدن دریچه برخی سدها در سیلاب‌های اخیر

  ایسنا: مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل درباره انتقادهای اخیر به وزارت نیرو در مورد سیلاب توضیح داد. میثم جعفرزاده با اشاره به آخرین وضعیت سدهای کشور گفت: تا این لحظه هیچ‌کدام از سدهای کشور آسیب ندیده‌اند و تمام سدها در پایداری کامل قرار دارند. درخصوص سدهای خوزستان نیز که حجم زیادی از سیلاب را در خود ذخیره کرده‌اند باید بگویم شرایط نرمال است. وی ادامه داد: درحال‌حاضر سد کرخه، دز، گتوند و در بالادست سد سیمره به لحاظ شرایط فنی بسیار نرمال هستند و از لحاظ ورودی و خروجی و همچنین کنترل و مانیتورینگ نیز شرایط به‌صورت نرمال است.
 • سناریوهای سال ۹۸ صنعت برق

  دنیای اقتصاد: سال ۹۷ به سرعت به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شود. اقتصاد ایران در سالی که گذشت سخت‌ترین روزهای خود را سپری کرد. «تحمل نوسانات نرخ ارز و التهاب شدید بازار»، «از سرگیری تحریم‌ها» و «افزایش چشمگیر تورم» برای اقتصادی که بیش از یک دهه را در رکود گذرانده و گرفتار کمبود شدید نقدینگی است، سخت‌تر از آن بود که به نظر می‌رسید.
 • سه مولفه کاهش سرانه آب

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد برای کاهش سرانه مصرف آب، سه مولفه «فرهنگ‌سازی»، «اقتصاد آب» و «استفاده از لوازم کاهنده» باید در دستور کار قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری فارس، مدیر دفتر مدیریت مصرف آبفای استان تهران با بیان اینکه تهرانی‌ها روزانه ۶۰ لیتر بیشتر از الگو، آب مصرف می‌کنند گفت: برای کاهش سرانه مصرف آب سه مولفه فرهنگ‌سازی، اقتصاد آب و استفاده از لوازم کاهنده توام با یکدیگر باید مورد توجه قرار گیرد. صادق یونسلو در پاسخ به این سوال که چرا سرانه مصرف آب در ایران بالاتر از کشورهای پرآب است گفت: متوسط سرانه مصرف آب در تهران ۲۱۰ لیتر در شبانه‌روز است اما الگوی مصرف آب در تهران ۱۵۰ لیتر است.
 • صنعتی در ابهام و ضرورت تصمیم بزرگ

  اسماعیل احمدپور کارشناس صنعت آب
  کاهش معنی‌دار منابع آبی، خشکسالی‌های ادامه دار، تنش آبی تعداد قابل‌توجهی از شهرهای ایران، مصرف بیش از نرم جهانی، کمبود سرمایه‌گذاری‌ها، کم‌شدن توان پیمانکاران و سازندگان به‌واسطه مطالبات انباشته از دولت، تحریم و بحران‌های بین‌المللی همگی فضای ابهام آلود و حتی تیره‌ای را پیش چشم فعالان و کنشگران صنعت آب نهاده و آنها به روشنی نمی‌دانند که تا کی این صنعت در برابر تقاضاهای فزاینده برای آب تاب آوری خواهد داشت.
 • نقش نیروگاه گازی «ری» در تامین برق

  گروه بنگاه‌ها: نیروگاه بزرگ گازی ری با وجود عمر بالا، نقش قابل‌توجهی در تامین برق منطقه دارد و به همین دلیل تعمیر و نگهداری آن بسیار مهم است.
 • آغاز عملیات اجرایی ۹ پروژه صنعت آب و برق

  دنیای اقتصاد: همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر، وزیر نیرو امروز به منظور آغاز عملیات اجرایی ۹ پروژه صنعت آب و برق در بوشهر راهی این استان خواهد شد. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در بدو ورود به استان بوشهر راهی شهرستان دشتستان خواهد شد تا در مراسم شروع عملیات اجرایی آب‌شیرین‌کن ۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعبی وحدتیه- دالکی حضور پیدا کند. وزیر نیرو در ادامه سفر یک‌روزه خود به استان بوشهر با حضور در شهرستان آب‌پخش، کلنگ پروژه آب شیرین کن هشت هزار و ۵۰۰ مترمکعبی آب‌پخش- سعدآباد را به زمین خواهد زد. همچنین شروع عملیات اجرایی پست ۲۳۰ کیلوولت شبانکاره و ۶ پروژه برقی استان بوشهر نیز بخش دیگری از برنامه‌های سفر اردکانیان به این استان جنوبی کشور خواهد بود. بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته وزیر نیرو ظهر امروز جلسه‌ای با مدیران صنعت آب و برق استان بوشهر خواهد داشت و پس از این نشست نیز عملیات اجرایی پروژه آب شیرین‌کن ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر با حضور اردکانیان آغاز خواهد شد که برای شروع عملیات اجرایی این طرح ارتباط ویدئو کنفرانس همزمان با رئیس‌جمهور نیز برقرار خواهد شد.

بیشتر