• چالش ظرفیت‌های خالی صنعت آب

  دنیای اقتصاد: بررسی ساختار صنعت آب و فاضلاب و قوانین و مقررات خصوصی‌سازی مربوط به این بخش در کشور، حاکی از آن است که خصوصی‌سازی در این صنعت به‌دلیل حساسیت‌های زیاد خدماتی، درگیر پیچیدگی‌های متفاوتی است. به‌ اعتقاد کارشناسان صنعت آب، فراهم‌سازی بستر مشارکت برای افزایش نقش و سهم بخش‌خصوصی، نیازمند اصلاحات ساختاری، قانونی، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی بسیار متنوعی است.
 • مصائب خصوصی‌سازی شرکت‌های آبفا

  محمد هادی عابدی کارشناس اقتصاد آب
  یکی از راه‌های استفاده از ظرفیت مالی و اجرایی بخش خصوصی در صنعت آب و فاضلاب، خصوصی‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری (آبفا) است. این امر در دستور کار متولیان امر قرار گرفته و از سال ۱۳۹۴ در فهرست بنگاه‌های دولتی یا عمومی در اولویت واگذاری به بخش خصوصی که توسط سازمان خصوصی‌سازی منتشر می‌شود نام هر ۳۱ شرکت آبفا دیده می‌شود، اما تاکنون موفقیتی در این زمینه حاصل نشده است. دلایل متعددی در این عدم موفقیت دخیلند که در این یادداشت سعی می‌شود دو مورد از دلایل اقتصادی آن تشریح شود.
 • روند سرمایه‌گذاری در صنعت آب

  شاهین پاکروح معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
  صنعت آب و فاضلاب کشور برای پاسخگویی به نیازهای کنونی و آینده‌ مشترکان خود، نیازمند بهره‌مندی از کارکنان توانمند و خودانگیخته‌، تأسیسات بهنگام و کارآمد و پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از فرآیند عرضه‌ خدمات آب و فاضلاب در حوزه‌های تولید و عرضه‌ کالاها و تجهیزات، اقتصادی و اجتماعی است.
 • کلاف پیچیده یک واگذاری

  دنیای اقتصاد: سیکل معیوب واگذاری شرکت‌های توزیع برق به بخش‌خصوصی از کجا آغاز و چگونه تغذیه شد؟ آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد در طول سال‌های گذشته، انحراف واگذاری شرکت‌های توزیع برق به سهامداران واقعی، چالش‌های متعددی برای سیاست‌گذار و فعالان صنعت برق به دنبال داشته است. به‌گواه ناظران، ابهام در ماهیت شرکت‌های توزیع ریشه اصلی وقوع بسیاری از مشکلات فعلی در واگذاری‌هاست؛ شرکت‌هایی که در قالب خصوصی جانمایی شده‌اند اما رفتارهای دولتی از خود نشان می‌دهند.
 • چشم‌انداز بخش توزیع نیروی برق کشور

  ناصر اسکندری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز
  تامین انرژی الکتریکی یک الزام حاکمیتی و انحصاری از سوی مصرف‌کنندگان و مشترکان تلقی می‌شود و در این راستا شرکت‌های توزیع نیروی برق به‌عنوان ویترین صنعت برق کشور و پیشانی خدمات‌رسانی این بخش از انرژی، اصلی‌ترین زیرساخت توسعه کشور به شمار می‌روند. ایجاد شرکت‌های چابک، اقتصادی با عملکرد شفاف و منطبق بر قوانین و سیاست‌گذاری‌های صنعت برق از الزامات جاری کشور برای ادامه حیات این گونه شرکت‌ها است.
 • مصائب خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع

  حمیدرضا پیرپیران مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان
  هر کشوری در امر خصوصی‌سازی به دنبال اهداف خاصی است و در هر مورد ممکن است برخی از اهداف در اولویت قرار گیرند. به عبارت دیگر، اهداف خصوصی‌سازی در هر جامعه با توجه به سیاست‌های خرد و کلان و نیز برنامه‌های راهبردی جامعه مشخص می‌شود. در کشورهای توسعه‌یافته صنعتی، فرآیند خصوصی‌سازی به دنبال اهدافی مانند افزایش کارآیی، کسب درآمد و کاهش بار مالی دولت است. اما در کشورهای در حال توسعه، با توجه به مشکلات و شرایط توسعه‌نیافتگی، خصوصی‌سازی به دنبال اهداف وسیع‌تری است و باید به تنگناهای بیشتری پاسخ دهد. در چنین کشورهایی که کشور ما نیز جزو آن محسوب می‌شود، استفاده بهینه و مطلوب از منابع مالی شرکت‌ها، کاهش حجم دخالت دولت در اقتصاد و صنعت، جمع‌آوری نقدینگی بلااستفاده در بازار و اقتصاد، ایجاد فضای رقابتی، فراهم‌سازی شرایط سرمایه‌گذاری بلندمدت، توزیع مناسب ثروت و درآمد و... از مهم‌ترین اهداف خصوصی‌سازی به شمار می‌آید.
 • از حرف تا عمل مدیران دولتی در برابر توزیع خصوصی برق

  بر اساس قانون مصوب شهرک‌های صنعتی، کلیه خدمات شهرک‌های صنعتی باید توسط بخش خصوصی انجام شود. طبق توافق‌نامه‌ای که بین وزارت نفت، نیرو و وزارت صنایع امضا شد، اولین نیروگاه مقیاس کوچکی که در شهرک‌های صنعتی ایجاد شود، می‌تواند توزیع برق را در همان شهرک انجام دهد.
 • به سوی«هوشمند سازی»

  گروه مپنا: دوام حیات جامعه چند میلیاردی انسان بر روی زیست کره، نیازمند منابع عظیم انرژی در شکل‌های مختلف است و هر چه بر تعداد ۷.۷ میلیارد نفر سکنه این کره خاکی افزوده می‌شود، میزان نیاز به انرژی فزاینده‌تر می‌شود. از زمان اختراع ماشین بخار در اواخر قرن هجدهم میلادی در انگلستان که سرمنشاء انقلاب صنعتی تلقی می‌شود تا کنون، صنعت انرژی و فرآیندهای تبدیل و به کارگیری آن، تحولات بسیار عمیق و شگرفی را شاهد بوده است. در این فرآیندِ تحولِ گام به گام و پیوسته، در کنار افزایش توان، بهبود راندمان، اقتصادی‌تر شدن، فراگیری و گستره توزیع، بهبود قابلیت انتقال‌پذیری و دیگر فاکتورهای ارزیابی فرآیندهای استحصال و تبدیل و انتقال و مصرف انرژی، ما شاهد افزایش تدریجی سطح «هوشمندی» این فرآیندها هم بوده‌ایم.
 • خلأ نظام جامع مدیریت آب

  دنیای اقتصاد: کمبود آب در ایران یکی از عوامل اصلی محدود‌کننده توسعه فعالیت‌های اقتصادی در دهه‌های آینده به شمار می‌رود. فعالان صنعت آب معتقدند هنوز در کشور استفاده مطلوب از آب به شکل یک فرهنگ جایگاه خاص خود را پیدا نکرده است. به اعتقاد آنها، جهت دستیابی به تعادل نسبی در زمینه عرضه و مصرف آب استفاده مطلوب از این نعمت یک اصل اساسی و ضروری است که جز با ایجاد یک نظام جامع مدیریت آب میسر نیست. اما آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه اقداماتی که تاکنون در کشور در ارتباط با تامین آب کشاورزی، شهری و صنعتی انجام شده، عمدتا در زمینه مدیریت تولید و عرضه آب بوده و کمتر توجهی به مدیریت مصرف شده است.
 • تصویر بخش‌خصوصی در صنعت آب

  بهرام فیاضی دبیرکل فدراسیون صنعت آب ایران
  فعالان صنعت آب در سال‌های گذشته با چالش‌های بسیاری مواجه بوده‌اند. تخصیص اعتبارات و تامین منابع مالی پروژه‌ها در بخش‌های مختلف صنعت آب از جمله مهندسان مشاور، پیمانکاران و سازندگان یکی از معضلات اساسی بخش‌خصوصی این صنعت در سال‌های اخیر بوده است. به‌عبارت دیگر، زنجیره تامین و چرخه صنعت آب به نوعی درگیر مشکلات مرتبط با نقدینگی و اعتبارات بوده است.
 • بخش خصوصی و جریان سرمایه‌گذاری

  محمد ابراهیم رئیسی کارشناس اقتصاد آب
  در نظام بهره‌برداری کنونی از منابع آب کشور نقش تصدی گری دولت در بخش های مختلف متفاوت است؛ با نگاهی به وضعیت فعلی این نظام بهره‌برداری می‌توان دریافت که قدرت تصدی گری دولت به‌طور عمده روی طرح‌های توسعه منابع آبی است که به‌طور معمول در کشور در چارچوب نظام های فعلی اداری کشور توسط دستگاه‌ها تعریف و اجرا شده یا در دست اجرا هستند.
 • دغدغه‌های نوسازی نیروگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: نوسانات اخیر نرخ ارز دو جبهه از فعالیت‌های اقتصادی در صنعت برق را هدف قرار داده‌ است. در جبهه نخست فعالان اقتصادی قرار دارند که با افت‌وخیزهای نرخ ارز از ورود سرمایه خود به پروژه‌ها نگرانی دارند و در جبهه دوم نیروگاه‌های فرسوده‌ای هستند که این روزها برای تامین منابع لازم چالش‌هایی جدی را پشت‌سر می‌گذارند.
 • تسهیل استفاده مشترکان آب از وسایل کاهنده

  خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی آبفای کشور با تاکید بر اینکه واقعی شدن قیمت آب در مدیریت و صرفه‌جویی آب شرب بسیار موثر است، گفت: قیمت آب طبق قانون برنامه باید در یک بازه زمانی واقعی شود. مسعود خشایی در پاسخ به این سوال که واقعی شدن قیمت آب تا چه حد می‌تواند در مدیریت مصرف آب شرب از سوی مشترکان موثر باشد، گفت: عوامل متعددی در مدیریت مصرف آب موثر هستند که یکی از آنها قیمت آب است، بنابراین انتظاری که از مشترکان و مردم داریم این است که مشترکان باید مصرف آب شرب را مدیریت کنند، بنابراین مدیریت مصرف می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت گیرد.
 • کارنامه ۲۰۱۸ توسعه صنعت برق

  دنیای اقتصاد: افزایش تولید برق و ارتقای کارآمدی منابع تامین آن، همواره یکی از مولفه‌های توسعه اقتصادی کشورها درنظر گرفته می‌شود؛ آمارهای سازمان‌های بین‌المللی در حوزه انرژی نشان از آن دارد که صنعت تولید برق، سرمایه‌گذاران بیشتری را نسبت به سایر منابع تامین انرژی مانند نفت و گاز به خود جذب کرده که بخش عمده این سرمایه‌گذاری نیز از سوی بخش خصوصی و در زمینه استفاده از منابع تجدیدپذیر برای تولید برق انجام شده است.
 • تاکتیک جذب سرمایه

  علیرضا دائمی قائم‌مقام سابق وزیر نیرو در امور بین‌الملل
  جذب سرمایه در حوزه برق یکی از شاخص‌ترین مباحث زیرساختی در کشور به شمار می‌رود. در مورد جذب منابع، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت وجود پتانسیل‌هایی است که چه برای تولید و چه برای تقویت زیرساخت‌ها در داخل کشور وجود دارد. سیاست گذاران بخش برق در وهله نخست باید بدانند در کنار استفاده از سرمایه ‌های خارجی برای پروژه‌ها، امکان بهره‌گیری از سرمایه‌های داخلی را فراهم کنند؛ زیرا در ایران برخلاف بسیاری از کشورها که صرفا جذب‌کننده منابع خارجی هستند، سرمایه‌هایی وجود دارد که با اتکا بر آنها، می‌توان از جذب سرمایه خارجی بی نیاز شد.

بیشتر