• جزئیات سرمایه‌گذاری جهان در برق

  دنیای اقتصاد: گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی درباره سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی با عنوان «سرمایه‌گذاری انرژی جهان ۲۰۱۹» منتشر شد و یک بخش مجزای آن به حوزه برق اختصاص یافته است.
 • ضرورت توسعه آزمایشگاه‌های انرژی داخلی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت آزمایشگاه صنایع انرژی (اپیل) سال ۷۹ با همکاری دانشگاه‌های صنعتی، مراکز تحقیقاتی و بخش‌خصوصی ایجاد شد. آزمایشگاهی که یک مرجع بین‌المللی را در کشور ایجاد کرده است. هدف ابتدایی این آزمایشگاه انجام آزمون‌های تجهیزات صنعت برق بود تا در این زمینه کیفیت تولید را بی‌نیاز از آزمایشگاه‌های خارجی کند و به‌صورت بومی‌سازی شده ارتقا بخشد. اتفاقی که خود باعث صرفه‌جویی در خروج ارز می‌شود؛ به‌طوری‌که درحال‌حاضر آزمایش‌هایی که در این شرکت انجام می‌گیرد، باعث می‌شود تا تجهیزات آزمون شده هم در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرد و هم امکان صادرات داشته باشد.
 • یارانه را از صنعت برق جدا کنیم

  گروه بنگاه ها: اگر خواهان رشد صنعت برق هستیم باید این صنعت را از حیطه اختیارات دولت خارج کنیم و دولت باید صرفا بخش کنترل و نظارت را برعهده داشته باشد. زیرا این بخش‌خصوصی است که می‌داند چگونه می‌توان مشکلات را حل کرد. البته در کنار آن قیمت برق هم باید بر اساس قیمت تمام شده باشد و دولت برای حفاظت از قشر ضعیف بهتر است آنها را شناسایی و مورد حمایت قرار دهد. صنعت برق صنعتی است که هزینه‌ها و مشکلات خود را دارد و نباید با یارانه و دیگر مسائل تحت‌الشعاع قرار گیرد.
 • مسیر برقراری توازن برقی

  دنیای اقتصاد: اسفند ۹۷ بود که هیات‌وزیران بالاخره بعد از کش‌وقوس‌های فراوان تصویب کردند که به‌‌صورت سالانه بهای برق از ابتدای اردیبهشت امسال به‌ میزان هفت درصد افزایش یابد. این مصوبه استارت افزایش تعرفه‌های برق و عادلانه کردن میزان بهای پرداختی مشترکان بدمصرف و خوش‌مصرف به‌شمار می‌رفت. فاز دوم طرح افزایش تعرفه‌های برق در فروردین‌ماه کلید خورد.
 • دغدغه تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: تولید، صادرات و حفظ کیفیت از جمله وظایف بخش‌خصوصی است، اما اجرایی شدن این وظایف به شرط حمایت و بسترسازی کافی دولت برای بخش‌خصوصی است.
 • توسعه CHP‌ها یک ضرورت در صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت با انتقاد از مصوبه اخیری که در بند ت ماده ۴۸ قانون ششم توسعه درباره نیروگاه‌های CHP (نیروگاه‌های مقیاس کوچک) تصویب‌شده است، اعلام کرد: در مصوبه اخیر آمده که توسعه نیروگاه CHP مجاز است. درصورتی‌که درگذشته دولت مکلف به توسعه چنین نیروگاه‌هایی بود؛ اما با توجه به مصوبه اخیر، دولت می‌تواند در این زمینه سلیقه‌ای عمل کند.
 • پروژه های گروه برق و انرژی صبا در مسیر اقتصاد مقاومتی

  از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تحریم های خصمانه ای از سوی دشمنان انقلاب بر علیه ملت ما اعمال گردید اما کشور ما با اتکا به جوانان و نیروهای با تجربه و متخصصین خود از تحریم به عنوان یک فرصت استفاده کرد. از مهم ترین راه های مقابله با تحریم نگرش اقتصاد مقاومتی است که یکی از ضروری ترین مقوله ها در جهت تحقق اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی، توجه به رونق تولید داخلی است. اهمیت به تولید داخلی و نیروهای متخصص بومی در قالب شرکت های دانش بنیان راه کار مناسبی در جهت غلبه بر مشکلات پیش آمده از تحریم‌های اعمالی است.
 • نسخه ضدتحریمی برای صنعت برق

  دنیای اقتصاد: با خروج آمریکا از برجام در آبان‌ماه ۹۷ و بازگشت دوباره تحریم‌های مالی و اقتصادی، بخش‌های مختلف اقتصاد ایران از جمله صنعت برق با مخاطرات و چالش‌های متعددی مواجه شده است. چالش‌ها و مخاطرات صنعت برق در دوره جدید تحریم‌ها را می‌توان در چهار سطح «محدودیت در مبادلات تجاری برون‌مرزی»، «اختلال و کمبود در زنجیره تامین تجهیزات»، «افزایش زمان و هزینه اجرای پروژه‌ها» و «ریسک ناپایداری شبکه برق» دسته‌بندی کرد. فعالان بخش‌خصوصی معتقدند این چالش‌ها، تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در بخش برق مانند رشد ۹ درصدی ارزش‌افزوده، رشد ۳۰ درصدی سرمایه‌گذاری، افزایش ۲۵ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق و افزایش سهم ۵درصدی انرژی‌های تجدیدپذیر را با دست‌اندازهای جدی روبه‌رو خواهد کرد. اما برای کاهش ریسک این مخاطرات چه باید کرد؟ «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با علیرضا اسدی، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی سندیکای صنعت برق ایران عمده‌ترین چالش‌های صنعت برق در شرایط تحریم و راهکارهای مقابله با آن را مورد بررسی قرار داده است. به اعتقاد اسدی، برای مقابله با چالش‌های صنعت برق در این دوران باید راهکارهایی مانند «رفع محدودیت‌های تجاری برون‌مرزی»، «مراقبت از زنجیره تامین و اجرای پروژه‌ها» و «مدیریت تقاضا» در دستورکار سیاست‌گذار قرار گیرد. در مصاحبه پیش‌رو تصویر صنعت برق در تحریم‌ها در سه محور نگاشته شده است.
 • بهره‌برداری از نخستین نیروگاه ٤٢ مگاواتی گازی

  گروه بنگاه‌ها: نخستین نیروگاه ۴۲ مگاواتی‌گازی ساخت گروه مپنا، در حومه شهر زاهدان به بهره‌برداری رسید. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، عباس علی‌آبادی مدیرعامل گروه مپنا، در نشست خبری با اشاره به بهره‌برداری از نخستین توربین گاز ساخت داخل در رده ٤٠ مگاوات، نخستین ژنراتور ٤٥ مگاوات، سامانه برق و کنترل پیشرفته بومی اظهار کرد: ایران هم اکنون در تولید و بهره‌برداری از نیروگاه‌ها به خودکفایی کامل رسیده است؛ در دنیا برخی تجهیزات نیروگاهی تولید می‌شود؛ اما تولید تمام تجهیزات در شرایط تحریمی، کار بسیار دشوار و قابل تقدیری است.
 • مصرف برق در مدار صعودی

  ایرنا: درحالی‌که تا رسیدن به روزهای گرم سال چند روزی باقی است و هنوز کم و بیش اثری از باران‌های بهاری در برخی مناطق باقی‌مانده، اما میزان مصرف برق راهی متفاوت در پیش گرفته و از هم اینک گوی سبقت در مصرف را نسبت به ایام مشابه پارسال ربوده است.
 • اولویت‌های «توانیر» برای پیک‌۹۸

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: مدیرعامل توانیر اولویت و تمرکز برنامه‌های برق کشور برای سال‌جاری را عبور از پیک تابستان سال ۱۳۹۸ دانست و گفت: موضوع بحث کاهش تلفات، مدیریت مصرف، هوشمندسازی و اتوماسیون، باید در اولویت برنامه‌های صنعت برق باشد. محمدحسن متولی‌زاده با اشاره به اینکه پوشش صددرصدی برق در ایران درحالی با اهمیت است که هنوز یک‌ونیم میلیارد نفر معادل ۲۰ درصد جمعیت کل جهان از نعمت برق بی‌بهره است، افزود: براساس آنچه اعلام شده مقرر است در سال ۲۰۵۰ پوشش صددرصدی برق در جهان محقق شود. مدیرعامل شرکت توانیر همچنین روش انتخاب مدیران در شرکت را به‌صورت فراخوان اعلام کرد و افزود: با روش فراخوان، فرصت حضور همه افراد توانمند، متخصصان و جوانان برای تصدی امور فراهم می‌شود و در این روند شایسته‌سالاری صورت می‌گیرد.
 • ۴راهکار اصلی در صرفه‌جویی برق

  دنیای اقتصاد: امروزه متغیر‌های مختلفی نیاز جوامع را به انرژی و برق به‌طور روز افزونی گسترش داده‌اند که اصلی‌ترین این عوامل را می‌توان تلاش برای صنعتی‌شدن و افزایش جمعیت کشورها دانست. از این‌رو نیاز برای صرفه‌جویی در مصرف برق بیش از پیش احساس می‌شود به‌نحوی که طی دو دهه اخیر کشورهای مختلف به‌ویژه آن دسته که دارای اقتصاد‌های نوظهور هستند و در مسیر صنعتی‌شدن قرار دارند به استفاده از راهکارهای متفاوتی برای ذخیره برق و بهینه‌سازی در مصرف آن روی آورده‌اند که در اغلب موارد نتایج موفقیت‌آمیزی را برجای گذاشته است؛ از این‌رو مسوولان و تصمیم‌گیرندگان کشورمان نیز می‌توانند این الگوها و سیاست‌های کلان را برای فرهنگ‌سازی و تغییر الگوی مصرف مشتریان ایرانی به‌کار گیرند.
 • مقصر کندی توسعه‌ نیروگاه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مطالبات معوق اصلی‌ترین چالش صنعت برق بوده و به همین دلیل روند نوسازی و توسعه صنعت برق در یک دهه گذشته بسیار آهسته پیش رفته است.
 • چالش اصلی شرکت‌های پیمانکاری صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: متاسفانه از دوره دولت‌های نهم و دهم تاکنون مساله کمبود نقدینگی، تبدیل به مشکل بزرگ پیمانکاران عمومی و خصوصی کشور شده و به همین دلیل هرسال به منظور گذران امورات با دریافت تسهیلات از بانک‌ها با سودهای بیش از ۱۸درصد سعی می‌کنند فعالیت‌ شرکت‌ها به تعدیل نیرو و تعطیلی منجر نشود.
 • برنامه ۹۸ نیروگاه‌های حرارتی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایران در جمع ۱۰کشور برتر جهان در زمینه توسعه نیروگاه‌های حرارتی است. با توجه به اهمیت این نیروگاه‌ها در تامین برق پایدار این سوال مطرح است که متولیان و سیاست‌گذاران نیرو برای توسعه نیروگاه‌های حرارتی در سال ۹۸ چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارند؟

بیشتر