شماره روزنامه ۴۴۲۷
|

 • مانع تعرفه‌ای تولید برق پاک

  دنیای‌اقتصاد: مقایسه ایران در میدان دادن به انرژی‌های تجدیدپذیر برای تامین برق با کشورهای توسعه‌یافته حکایت از سهم پایین انرژی‌های پاک در تامین برق کشور دارد؛ به‌طوری که طبق ارزیابی‌ها سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در ظرفیت اسمی تولید برق کشور به یک درصد می‌رسد. اما چرا انرژی‌های تجدیدپذیر که به دلیل مزایایی مانند پتانسیل بالا در جذب نقدینگی‌های سرگردان، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم و روستایی، حفظ محیط زیستی سالم و جذابیت برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی به طلایی‌ترین نیروگاه‌ها شهرت دارند و از سوی دیگر با شرایط اقلیمی و مصرفی ایران کاملا منطبق هستند، همچنان با پایین‌ترین رقم تخصیص بودجه‌‌ای و سهم اندک در تولید برق کشور روبه‌رو هستند؟ تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که نبود تعادل در اقتصاد صنعت برق، تعرفه‌های مصنوعی و سهم ناچیز در بودجه‌ریزی از عمده‌ترین دلایلی هستند که مسیر هموار توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را سنگلاخی کرده است.
 • پرچمداران انقلاب انرژی‌های تجدید‌پذیر

  دنیای اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در آخرین گزارش خود در مورد انرژی‌های تجدید‌پذیر، ضمن اعلام این موضوع که افت شدید هزینه‌ها و حمایت‌های صورت‌گرفته از طریق سیاست‌های اصلاحی، راه را برای تداوم رشد بخش انرژی‌های تجدید‌پذیر گشوده است، سه بازار دارای بیشترین رشد در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر جهان را معرفی کرده است.
 • سه ضلعی چالش‌های تجدیدپذیرها

  محمدتقی زعفرانچی‌زاده معاون توسعه بخش غیردولتی ساتبا
  انرژی‌های تجدیدپذیر با پتانسیل‌هایی که دارند به راحتی می‌توانند راه نجاتی برای گریز از خاموشی‌ها در سال‌های آتی باشند. در واقع اگر ظرفیت‌های نصب شده و پروژه‌های در حال بهره برداری در این بخش در کشور افزایش یابد، تاثیر مثبت آن در روند تامین برق کشور بیش از پیش نمایان می‌شود. آمارها نشان می‌دهد عملکرد انرژی‌های تجدیدپذیر در طول سه سال گذشته با تحولاتی همراه بوده است؛ به گونه‌ای که مطابق داده‌های آماری در این سال‌ها ظرفیت نیروگاهی انرژی‌های تجدیدپذیر همواره در مدار صعودی قرار داشته است.
 • عقب ماندگی ایران از قافله انرژی‏های تجدیدپذیر

  شرکت سرمایه‌گذاری صنایع برق و آب صبا (سهامی عام)- انرژی‌های نو و تجدیدپذیر سالهاست که در کانون توجه کشورها و مجامع بین‌المللی قرار گرفته‌ است. مهمترین امتیاز منابع تجدیدپذیر که موجب رونق و ترویج استفاده از آنها به منظور تولید برق شده، نامحدود بودن آن است. به همین دلیل با افزایش نگرانی‌ها در مورد منابع محدود سوخت‌های فسیلی و البته موارد دیگری مانند تغییرات زیست محیطی به واسطه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه مانند چین، آمریکا، برزیل، آلمان و کانادا با درک اهمیت این موضوع، مقدمات استفاده از انرژی پاک در تامین انرژی مورد نیاز خود را به سرعت و با سرمایه‌گذاری‌های کلان طی کرده و بسیاری از کشورهای دیگر نیز با توجه به پتانسیل‌های خود، هدف تولید ۱۰۰ درصدی برق از منابع تجدیدپذیر را دنبال می‌کنند.
 • شرکت توزیع نیروی برق خصوصی تابستان بدون خاموشی

  در روزهایی که کشور مشکلات اقتصادی متعددی را تجربه می‌کند، بحران کمبود آب و انرژی در دو حوزه تولید و توزیع نیروی برق در کنار بحران‌های اقتصادی بسیار چشمگیر است که یکی از عواقب این بحران، کاهش میزان تولید نیروگاه‌ها در سال جاری است.
 • تکرار نسخه‌های نجات صنعت برق

  دنیای اقتصاد: چالش‌های صنعت برق این روزها دامن‌گیر بسیاری از زیرمجموعه‌های این صنعت استراتژیک شده است. در این میان نیروگاه‌های مقیاس کوچک یکی از بخش‌هایی هستند که طی سال‌های گذشته با مشکلاتی همچون لغو مجوز احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک، انعقاد قراردادهای بدون نرخ دقیق، عدم تضمین برای تامین سوخت مورد نیاز، لغو سهمیه‌بندی ظرفیت شبکه، عدم صدور مجوز لازم برای ورود مولدهای مستعمل، قراردادهای خرید تضمینی برق کوتاه‌مدت و غیر فعال شدن سامانه الکترونیکی جامع مولدهای مقیاس کوچک در راستای استقرار پنجره واحد مواجه شده‌اند. «دنیای اقتصاد» در میزگردی با حضور علی علایی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت ایران و محمد بیات، نایب رئیس هیات مدیره این انجمن چرایی شکل‌گیری چنین معضلاتی را مورد واکاوی قرار داده است. این فعالان صنعت برق معتقدند خصوصی‌سازی معلول و دولت فربه از عمده‌ترین دلایلی هستند که هم به‌طور اعم به صنعت برق و هم به‌طور اخص به CHPها آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده‌اند. در ادامه این کارشناسان به سه سوال اصلی در این حوزه پاسخ داده‌اند.
 • رویکرد کارآمد برای تامین امنیت انرژی

  دنیای اقتصاد: نیروگاه‌های برق مقیاس‌کوچک (CHP) تولید برق و انرژی حرارتی کارآمد را در یک سیستم یکپارچه بر عهده دارند. این فرآیند به‌طور همزمان با استفاده از گاز انجام می‌شود. عملکرد یک واحد CHP به‌نحوی است که با استفاده از گاز موجب فعال‌شدن موتور گازی خود می‌شود. درپی این عمل موتور تولیدکننده برقی که در آن نصب شده ‌است کار خود را آغاز می‌کند. علاوه بر تولید برق از این واحد‌های تولید انرژی در جهت تولید گرمایش و سرمایش برای کاربری مسکونی نیز استفاده می‌شود. به عبارت دیگر CHP نه یک فناوری، بلکه نوعی رویکرد در استفاده از فناوری است.
 • آغاز برنامه‌ریزی برای پیک برق سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: متولیان نیرو مدیریت تامین و مدیریت تقاضا را دو محور اصلی برنامه‌ها برای پوشش پیک برق سال ۹۸ می‌دانند و امیدوارند با اجرای دقیق برنامه ها، در تابستان ۹۸ شاهد بروز خاموشی نباشیم.
 • دلایل عدم توسعه انرژی‏های تجدیدپذیر در ایران

  گروه مپنا: تأمین انرژی همواره یکی از دغدغه‌های بشر بوده است، با این حال زمانی که بشر به منابع نفت و گاز دست یافت، آن را بزرگترین منبع سوخت در کنار زغال سنگ قرار داد و عمده تأمین سوخت برای کارخانه‌ها، حمل و نقل، سیستم‌های حرارتی و برودتی خود را بر مبنای سوخت فسیلی طراحی کرد. اما در چند دهه اخیر به علت مصرف بی‌رویه و بدون توجه به توسعه پایدار، استفاده از منابع آیندگان و آلودگی محیط زیست، هوا، آب و خاک، آلودگی دی اکسید کربن و ... حرارت بیش از ظرفیت اتمسفر به زمین تزریق شده است و جهت تصحیح این امر اشتباه، در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۹۶کشور متعهد شدند تا هر کدام به اندازه سهم خود، این آلودگی‌ها را تا سال ۲۰۳۰ کاهش دهند. ایران نیز جزء این کشورهای متعهد است و باید ۱۲ درصد به صورت مشروط و ۴ درصد غیر مشروط، سهم خود را در این پروژه انجام دهد.
 • ترمزگیر توسعه یک صنعت

  دنیای اقتصاد: خلأهای سیاست‌های جدید ارزی دامن بخش‌های مختلفی از صنایع کشور را گرفته است. در این میان صنایعی که بیش از همه به تامین مواد اولیه نیاز دارند، از حرکت بازمانده و برای تولید محصولات خود گرفتار پیچ‌وخم‌های بسیاری شده‌اند. صنعت تابلوهای برق یکی از همین صنایع است که به‌گفته فعالان اقتصادی این روزها به دلیل سیاست‌های شتاب‌زده تصمیم‌سازان و افت و خیزهای نرخ ارز روزگار خوبی را سپری نمی‌کند. به اعتقاد تولیدکنندگان این صنعت، عمده‌ترین چالش‌های صنعت تابلوهای برق، ریشه در تصمیمات کلان کشور دارد.
 • صنعت سیم و کابل در انحصار شبه‌دولتی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل صنعت سیم و کابل در زمینه تامین مواد اولیه، انحصار دولتی و شبه دولتی موجود در این بخش است و ما خواستار حمایت دولت از بخش خصوصی واقعی هستیم.
 • مصرف برق در مدار ۴۷ هزار مگاوات

  دنیای اقتصاد: مطابق جدیدترین آمار وزارت نیرو پیک مصرف برق در اواخر هفته گذشته به ۴۷هزار و ۶۹ مگاوات رسید، درحالی که پیک مصرف سال گذشته در این بازه زمانی، ۵۱هزار و ۱۶۳ مگاوات گزارش شده بود. بر اساس اعلام شرکت مدیریت شبکه برق ایران، میزان مصرف برق صنایع نیز به ۴ هزار و ۵۲۹ مگاوات رسیده است. تولید روزانه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور شامل نیروگاه‌های برق‌آبی، بادی و خورشیدی نیز ۵ هزار و ۳۵۶ مگاوات گزارش شد. اوج مصرف برق به‌طور معمول در نیمه نخست سال، ساعت‌های ۱۲ تا ۱۷ و ۱۹ تا ۲۳ اعلام شده است.
 • توقف اعلام جداول خاموشی

  دنیای اقتصاد: متولیان وزارت نیرو از توقف اعلام برنامه‌های احتمالی قطع برق خبر می‌دهند و معتقدند وضعیت شبکه برق پس از گذر از شدت گرمای تابستان به وضعیت نرمال بازگشته است. البته به گفته آنها این موضوع به معنای عدم نیاز به صرفه‌جویی نیست. در این رابطه همایون حائری،‌ معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها از هم‌اکنون برای گذر از پیک سال آینده آغاز شده است، اظهار کرد: پایان خاموشی‌ها به معنای عدم نیاز به صرفه‌جویی نیست؛ چرا که ما تا آخرین روز از زمان پیک نیازمند مدیریت مصرف از سوی مشترکان هستیم. وی با بیان اینکه دیگر در هیچ استانی جداول خاموشی منتشر نخواهد شد، تصریح کرد: البته با توجه به کاهش بارندگی‌ها و گرمی هوا به‌طور کلی انتظار می‌رود که مدیریت مصرف در دستور کار تمامی مشترکان قرار گیرد.
 • «مهاب قدس» پیشرو در عرصه‌های جهانی

  «شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس» با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و تحریم‌هایی که بر کشور تحمیل شده است، به عنوان نماینده‌ شایسته‌ جامعه‌ مهندسی کشور با حضور قدرتمند خود در مناقصات بین‌المللی با حمایت سازمان‌ها، نهادهای مالی و معتبر جهانی از جمله بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آفریقا و سایر مراجع مهم بین المللی توانست با پیروزی بر رقبای جهانی خود در عرصه‌ صدور خدمات فنی و مهندسی نام خود را در میان ۱۰ شرکت برتر دنیا به ثبت برساند.
 • صنعت روشنایی در وضعیت هشدار

  دنیای اقتصاد: خاموشی‌های رندومی و سراسری تابستان امسال چند متهم داشت؛ یکی از متهمان تاثیرگذار و اخلال‌گر در قطعی‌های برق، مشترکانی بودند که در سهم ۳۰ درصدی روشنایی‌ها در مصرف برق کشور، دایره بدمصرفان را شکل دادند.

بیشتر