شماره روزنامه ۴۵۸۹
|

 • برنامه ۹۸ نیروگاه‌های حرارتی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایران در جمع ۱۰کشور برتر جهان در زمینه توسعه نیروگاه‌های حرارتی است. با توجه به اهمیت این نیروگاه‌ها در تامین برق پایدار این سوال مطرح است که متولیان و سیاست‌گذاران نیرو برای توسعه نیروگاه‌های حرارتی در سال ۹۸ چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارند؟
 • دست‌اندازهای تولیدکنندگان تجهیزات برق

  گروه بنگاه‌ها: هم اکنون بیشترین مشکل را با چگونگی برخورد با قوانین و سازمان‌های داخلی داریم؛ حال آنکه تحریم و رقبای خارجی این اندازه برای ما مشکل ایجاد نمی‌کنند. ولی‌الله بیات مدیرعامل شرکت پارس سوئیچ ضمن اعلام این مطلب گفت: با برنامه‌ریزی و ایجاد تمهیدات لازم در شرکت، پس از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام باعث شد فعالیت‌های ما با وجود سختی‌ها متوقف نشود و حتی بسیاری از مسوولان و سازمان‌های دولتی کشور به سمت تولید داخلی نیز گرایش پیدا کند.
 • ضرورت کاهش تلفات و مدیریت مصرف برق

  عادل کاظمی/ رئیس کمیسیون کاهش تلفات و مدیریت مصرف انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های توزیع
  انرژی الکتریکی در مسیر تولید تا مصرف دارای تلفاتی است که درصد قابل‌توجهی از آن در شبکه‌های توزیع برق هدر می‌رود. تلفات توان و انرژی موجود در سیستم‌های توزیع برق هم از نظر اقتصادی و هم از لحاظ تاثیرات آن در محیط‌زیست غیرقابل‌توجیه است. احداث نیروگاه‌ها و شبکه‌های تولید و توزیع برق برای تامین برق مشترکان در کشور نیاز به سرمایه‌گذاری سنگینی دارد که با رشد سالانه جمعیت و توسعه کشور، لازم است ظرفیت تولید برق و شبکه‌های نیرورسانی همگام با رشد مصرف انرژی توسعه داده شود. برآوردها و بررسی‌های به‌عمل آمده توسط مدیران صنعت برق نشانگر نیاز مصرف کشور برای پربارترین فصل سال ۹۸ (فصل تابستان) به بیش از ۶۱ هزار مگاوات می‌رسد.
 • ۷۸درصد مخازن سدهای کشور پر شد

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت مخازن سدهای کشور حاکی از این است که بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده تا میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد ۶۳ درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از ۳۹ میلیارد مترمکعب برسد و ۷۸ درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شود.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ۳۱۴ میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۲۰ میلی‌متر) ۱۶۱ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت (۲۰۹ میلی‌متر) ۵۰ درصد افزایش داشته است.
 • انتقاد تهیه‌کنندگان «اطلس سیل» از بی‌توجهی به هشدارها

  ایسنا: مجری مسوول طرح اطلس سیل با اشاره به اینکه مرحله ابتدایی اطلس سیل در سال ۱۳۸۵ توسط پژوهشکده خاک و آبخیزداری تهیه شده و در سال‌های بعد تکمیل شده بود، گفت: براساس نقشه‌های پهنه سیلگیر پل‌دختر، معمولان و آق‌قلا پیش‌بینی شده بود که در صورت وقوع سیل با دوره بازگشت ۵۰ ساله، بخش‌هایی از مناطق مسکونی فعلی زیر آب می‌رود.
 • برنامه ۹۸ برای پیک تابستانه

  دنیای اقتصاد: سال گذشته در چنین روزهایی بود که ایران با حجم بارندگی ۱۰۷ میلی‌متری خشک‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کرد. این بحران «کاهش محسوس ذخایر سدها»، «افزایش شهرهای دارای تنش آبی»، «کاهش توان تولید نیروگاه‌های برقابی» و در پی آن «تابستانی سخت برای تامین آب و برق پایدار» در اقصی نقاط کشور را به همراه داشت. اما آن‌روی سکه بارندگی‌ها با آغاز سال ۹۸ رخ‌نمایی کرد.
 • بایدهای سدسازی در ایران

  گروه بنگاه‌ها: سدسازی تنها راه منطقی و عملی به منظور جلوگیری از خسارت سیل در کشورهایی نظیر ایران است و ترویج این تفکر که نباید دیگر سدی ساخته شود، عدم استفاده از دهه‌ها تجربه جهانی است. ناصر ترکش‌دوز، مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس با بیان این موضوع به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: بلای طبیعی مانند سیل و تبعات آن و رابطه‌اش با انسان و محیط زندگی‌اش چون با جان انسان در ارتباط است، بحث بسیار مهم و حیاتی بوده؛ بنابراین اگر درست مدیریت نشود با فجایع جبران‌ناپذیری مواجه خواهیم شد.
 • برنامه‌های محوری «نیرو» برای سال ۹۸

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: برنامه‌های محوری وزارت نیرو در سال ۹۸ اعلام شد. بر این اساس قرار است افزایش ۴۴۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور، تامین آب شرب پایدار برای یک هزار و ۹۵۰ روستای کشور و بهره‌برداری از ۳۲ واحد تصفیه‌خانه آب و فاضلاب اجرا شود.
 • خسارات ملی ناشی از عدم تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی

  گروه برق و انرژی صبا: احداث نیروگاه‌های گازی در سال های اخیر به صورت بی رویه و افسار گسیخته بدون اجرای بخش بخار و بازیافت حرارت دود خروجی، خسارات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کرده است. به ازای مصرف یک واحد سوخت در نیروگاه های گازی ۷۰ درصد آن به صورت انرژی حرارتی با دمای بسیار بالا (۵۲۰ درجه سانتی گراد) از اگزوز خارج می شود که علاوه بر آثار زیست محیطی مخرب سبب هدر رفت منابع سوخت های فسیلی می‌شود.
 • اثر ترسالی بر حوضه‌های آبریز

  دنیای اقتصاد: تصویر ۱۹۷ روزه بارندگی‌های سال آبی جاری منتشر شد. بررسی آمار ۱۹۷ روز نخست سال آبی جاری از رشد ۱۷۸ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. براساس داده‌های آماری «دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران»، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۱۸ فروردین سال آبی ۹۸-۹۷ بالغ بر ۵/ ۲۸۵میلی‌متر بوده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۷/ ۱۹۷میلی‌متر)، ۴۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه ۱۱ ساله (۱/ ۱۶۸ میلی‌متر) ۷۰ درصد افزایش را تجربه کرده است. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۵/ ۲۸۵ میلی‌متر بارش ثبت شده در ۱۹۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییزو مابقی سهم زمستان و ۱۸ روز نخست بهار است. بررسی آمار بارش‌ها به تفکیک استان‌ها نشان می‌دهد که پربارش‌ترین استان ایران از ابتدای سال آبی جاری تا مدت زمان مورد بررسی «استان لرستان» و کم‌بارش‌ترین استان ایران «استان سیستان و بلوچستان» بوده است.
 • چالش‌های کلیدی صنعت آب

  بهرام فیاضی/ دبیرکل فدراسیون صنعت آب ایران
  اکنون بیش از هشت سال است که دست اندرکاران پروژه‌های عمرانی کشور به دلیل تحریم‌ها و کمبود اعتبارات عمرانی با شرایط سخت و پیچیده دست و پنجه نرم می‌کنند. صنعت آب ایران نیز کمابیش متاثر از وضعیت پیش آمده بوده است. البته بخش‌هایی از صنعت آب به‌واسطه پیشرو بودن در تعریف راهکارهای جدید تامین منابع و ایجاد فضای سرمایه‌گذاری و خرید تضمینی آب و پساب از سوی دولت توانسته تا حدودی از مشکلات و بحران‌های فراگیر به دور باشد. برنامه محوری وزارت نیرو در دوره جدید و تحرکات هدفمند و با برنامه در بخش آب و تمرکز بیشتر وزارتخانه در حل مشکلات و بحران‌های پیش روی این حوزه توانسته تا حدودی فعالان این صنعت در بخش‌خصوصی را امیدوار نگه دارد.
 • بیم‌ها و امیدهای سالی که پیش روست

  محمدعلی وحدتی/ رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  ایران سالی سرشار از تلاطمات اقتصادی و رخدادهای غیرقابل پیش‌بینی را پشت‌سر گذاشت. نابسامانی بازار ارز، آغاز مجدد تحریم‌های آمریکا و افزایش قیمت همه نهاده‌های تولیدی، کالاهای اساسی و ملزومات زندگی عادی، بخشی از اتفاقاتی بود که در متن اقتصاد ایران رخ داد. افت شدید رشد اقتصادی و سوق یافتن آن به سمت اعداد و ارقام منفی عده‌ای را به سمت خرید ارز سوق داد و بازار در هجمه خریدهای خانگی ارز ملتهب‌تر شد.
 • آسیب جدی به ۱۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل توانیر از آسیب جدی به بیش از ۱۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع برق در استان‌های سیل‌زده خبر داد. به گزارش «خبرگزاری صدا‌ و سیما»، محمدحسن متولی‌زاده، با اشاره به اینکه احداث شبکه‌های برق در مناطق مختلف جغرافیایی سبب آسیب‌پذیری آنها در برابر بلایای طبیعی شده است، گفت: بیش از ۷۲۰ دستگاه ترانسفورماتور و پست توزیع نیز دچار آسیب جدی و خسارت کلی شده و در برخی مناطق به‌طور کامل از بین رفته است. وی با اشاره به آمادگی تیم‌های امدادی صنعت برق پیش از وقوع سیلاب گفت: در استان‌هایی که بیشترین احتمال وقوع سیل وجود داشت ۸۴۰ گروه اجرایی با امکانات کافی آماده خدمات‌رسانی بودند که همین موضوع سبب رفع ۹۵ درصد قطعی‌های برق در ساعات اولیه شده است. مدیر عامل توانیر با بیان اینکه بیش از ۲۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت توانیر برای بازسازی شبکه‌های آسیب دیده در استان‌های سیل‌زده اختصاص یافته است ادامه داد: بیش از ۲۳۵۰ روستا متاثر از سیل شدند و شبکه‌های برق آنها آسیب‌ دیده که تا این لحظه ۲۲۷۰ روستا برق‌دار شدند و شرایط آنها پایدار است. این مقام مسوول با اشاره به بی‌برق ماندن ۹۰ روستا در استان لرستان اظهار کرد: نبود امکان دسترسی و وجود یک رودخانه خروشان در مسیر این روستاها، تاکنون مانع از برق‌رسانی به آنها شده است اما نیروهای امدادی با احداث چند کیلومتر خط در حال تلاش برای برق‌رسانی به این روستاها هستند و تا دو روز آینده برق آنها نیز وصل خواهد شد.
 • راهکار رونق تولید برق

  سعید محسنی /مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان
  سال‌جاری به نام سال رونق تولید نام‌گذاری شد. انرژی الکتریکی نیز محصول و خدمتی زیربنایی است که می‌تواند با این نام‌گذاری رونقی را برای نیروگاه‌های تولید برق شاهد باشد، اما بشرطها و شروطها.
 • دلیل بازنشدن دریچه برخی سدها در سیلاب‌های اخیر

  ایسنا: مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل درباره انتقادهای اخیر به وزارت نیرو در مورد سیلاب توضیح داد. میثم جعفرزاده با اشاره به آخرین وضعیت سدهای کشور گفت: تا این لحظه هیچ‌کدام از سدهای کشور آسیب ندیده‌اند و تمام سدها در پایداری کامل قرار دارند. درخصوص سدهای خوزستان نیز که حجم زیادی از سیلاب را در خود ذخیره کرده‌اند باید بگویم شرایط نرمال است. وی ادامه داد: درحال‌حاضر سد کرخه، دز، گتوند و در بالادست سد سیمره به لحاظ شرایط فنی بسیار نرمال هستند و از لحاظ ورودی و خروجی و همچنین کنترل و مانیتورینگ نیز شرایط به‌صورت نرمال است.

بیشتر