p34 copy

تقسیم‌‌‌بندی صنعت تجهیزات برق

تجهیزات نیرو به طیف وسیعی از دستگاه‌‌‌ها، ماشین‌‌‌آلات و اجزایی اطلاق می‌شود که توان الکتریکی را تولید، انتقال و توزیع می‌کنند. این تجهیزات نقش حیاتی در تضمین عملکرد قابل اعتماد و کارآمد سیستم‌های قدرت ایفا می‌کنند. بازار تجهیزات برق بر اساس نوع تجهیزات، منبع تولید برق، کاربر نهایی، کاربرد و جغرافیا که می‌تواند مناطق آمریکای شمالی، آسیا-اقیانوسیه، اروپا، آمریکای جنوبی، خاورمیانه و آفریقا باشند، تقسیم‌بندی شده است. بازار بر اساس نوع تجهیزات به ژنراتورها، ترانسفورماتورها، تابلو برق، قطع‌‌‌کننده‌‌‌های مدار، کابل‌‌‌های برق و سایر انواع تجهیزات تقسیم می‌شود. همچنین بر اساس منابع تولید برق، بازار به سوخت‌‌‌های فسیلی، خورشیدی، بادی، هسته‌‌‌ای و آبی تقسیم می‌شود. از نظر کاربر نهایی، بازار به بخش‌‌‌های مسکونی، صنعتی، تجاری و ابزار تقسیم می‌شود و بر اساس کاربرد به تولید، انتقال و توزیع تقسیم می‌شود.

تجزیه و تحلیل بازار تجهیزات برق

بازار جهانی نرخ رشد سالانه فوق‌العاده‌‌‌ای را برای تولیدکنندگان تجهیزات مربوط به صنعت برق تا سال 2030 پیش‌بینی می‌کند. طبق آخرین بررسی‌‌‌ها، اندازه بازار جهانی تجهیزات تولید برق در سال 2022 به 11073.09 میلیون دلار رسید. همچنین اندازه بازار تجهیزات برق در سال 2023 بالغ بر 30.15 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و انتظار می‌رود تا سال 2028 با یک نرخ رشد مرکب سالانه 4.87 درصدی در طول دوره پیش‌بینی شده (2028-2023) به 38.24 میلیارد دلار برسد. این در حالی است که شیوع کووید-19 در سال 2020 تاثیر منفی بر بازار داشت. اما در حال حاضر، بازار به سطوح قبل از همه‌گیری رسیده است.

همچنین انتظار می‌رود در میان‌مدت، افزایش روند رو به رشد جمعیت و توسعه زیرساخت‌‌‌ها باعث افزایش تقاضای انرژی و در نتیجه افزایش تقاضا برای تجهیزات برق در دوره پیش‌بینی‌شده شود. از سوی دیگر، انتظار می‌رود هزینه‌‌‌های عملیاتی و نگهداری بالا مانع رشد بازار شود. با وجود این‌، پیش‌بینی می‌شود که افزایش سرمایه‌گذاری‌‌‌ها روی فناوری در توسعه انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر و زیرساخت‌‌‌های شبکه هوشمند، فرصت‌‌‌های بزرگی را برای بازار تجهیزات برق ایجاد کند.

روندهای بازار تجهیزات صنعت برق

انتظار می‌رود در آینده نزدیک تولید برق بر بازار تسلط یابد. تقاضای جهانی برق به دلیل رشد جمعیت، شهرنشینی و صنعتی شدن در حال افزایش است. در نتیجه، تجهیزات تولید برق نقش مهمی ‌‌‌در تامین این تقاضای فزاینده و تضمین تامین برق پایدار ایفا می‌کنند. علاوه بر این، تمرکز در حال گسترش روی منابع انرژی تجدیدپذیر، مانند انرژی خورشیدی، باد، آبی و انرژی زمین گرمایی، به تسلط این بخش‌‌‌ها بر بازار تجهیزات تولید برق بیشتر کمک می‌کند.

انتقال به سمت انرژی پاک‌‌‌تر و پایدارتر نیازمند تجهیزات تخصصی تولید برق مانند پنل‌‌‌های خورشیدی، توربین‌‌‌های بادی و ژنراتورهای برق‌آبی است. به عنوان مثال، در ژوئن سال 2022، شرکت وستاس قراردادی را برای تامین 64 توربین بادی 15 مگاواتی مدل V235 برای پروژه بادی دریایی 900 مگاواتی He Dreiht EnBW برنده شد. وستاس همچنین برای حمل‌ونقل و نصب توربین‌‌‌ها با شرکت Cadeler قراردادی منعقد کرده است که قرار است در سه ماه دوم سال 2025 آغاز شود. از طرف دیگر دولت‌‌‌ها در سراسر جهان نیز سیاست‌‌‌ها، مشوق‌‌‌ها و اهداف انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر خود را به سرعت اجرا می‌کنند و این امر تقاضا برای تجهیزات تولید برق، به‌‌‌ویژه در بخش انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر را افزایش می‌دهد.

این اتفاق همچنین منجر به افزایش ظرفیت نصب شده انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر در سطح جهان شده است. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر، در سال 2022 ظرفیت نصب‌شده انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر جهانی 3371.8 گیگاوات بود که در مقایسه با 3077.23 گیگاوات در سال 2021، نرخ رشد بیش از 9.5 درصدی را بین سال‌های 2021 تا 2022 ثبت کرد. بنابراین، با افزایش تقاضای انرژی، تمرکز بر انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر، ابتکارات دولتی و روند رو به رشد تولید برق، تجهیزات نیروگاه‌‌‌ها به عنوان بخش غالب در بازار تجهیزات برق به فروش می‌‌‌رسند.

شاهد رشد قابل‌توجه در آسیا-اقیانوسیه

آسیا و اقیانوسیه بخش قابل‌توجهی از جمعیت جهان را در خود جای داده و دارای شهرهای بزرگ متعددی است. انتظار می‌رود در سال‌های آتی، این منطقه شاهد افزایش تقاضای برق به دلیل افزایش دسترسی میلیون‌‌‌ها مشتری جدید به برق باشد. این تقاضای فزاینده را می‌توان به رشد سریع جمعیت و روند مداوم صنعتی شدن نسبت داد. منطقه آسیا و اقیانوسیه در آینده نزدیک به عنوان یک بازار برجسته برای تجهیزات برق ظاهر می‌شود.

از عوامل محرک‌‌‌های اصلی می‌توان به افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، افزایش مصرف برق، افزایش دسترسی به برق و بهبود مستمر زیرساخت‌‌‌های شبکه برق اشاره کرد. پیش‌بینی می‌شود کشورهای کلیدی مانند چین، هند، ژاپن و استرالیا نقش‌‌‌های اساسی در شکل‌‌‌دهی بازار تجهیزات برق در منطقه ایفا کنند. بر اساس بررسی آماری که BP از میزان مصرف انرژی جهان منتشر کرد، تولید برق در این منطقه 13994.4 تراوات ساعت در سال 2021 بود که افزایشی 8.4 درصدی نسبت به سال 2020 و 4.7 درصدی بین سال‌های 2011 تا 2021 داشته است. علاوه بر این، دولت‌‌‌های منطقه با اجرای سیاست‌‌‌ها، ابتکارات و سرمایه‌گذاری‌‌‌های مطلوب در زیرساخت‌‌‌های تولید و توزیع برق، نقشی حیاتی ایفا می‌کنند.

این تعهد به امنیت انرژی، ارتقای انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر و دسترسی بهبود یافته به برق، باعث افزایش بیشتر تقاضا برای تجهیزات نیرو در آسیا و اقیانوسیه می‌شود. به عنوان مثال، دولت چین در سال 2022 از طرح بلندپروازانه خود برای ساخت نیروگاه‌‌‌های انرژی خورشیدی و بادی با ظرفیت کل 450 گیگاوات در مناطق بیابانی گوبی رونمایی کرد. این ابتکار با هدف سوق دادن این کشور به سمت دستیابی به هدف انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر تا سال 2030 است. این پیشرفت‌‌‌ها مدیریت کارآمد و پایدار انرژی را ممکن می‌‌‌سازد و برجستگی منطقه را در بازار تجهیزات برق افزایش می‌دهد. بنابراین آسیا پاسیفیک به دلیل رشد سریع اقتصادی، شهرنشینی، ابتکارات دولتی، استقرار منابع انرژی تجدیدپذیر، توسعه زیرساخت‌‌‌ها، تقاضای صنعتی و پیشرفت‌‌‌های تکنولوژیکی، آماده تسلط بر بازار تجهیزات برق است.

رهبران بازار تجهیزات برق

بازار جهانی تجهیزات برق تا حدی تثبیت یافته است. برخی از بازیگران کلیدی در این بازار (بدون ترتیب خاصی) عبارتند از شرکت جنرال الکتریک، اشنایدر SE، شرکت ABB، ایتون کورپوریشن، و زیمنس AG، و سایر شرکت‌های بزرگ که در ادامه به آمار و ارقام برخی از مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

شرکت جنرال الکتریک

جنرال الکتریک شرکت خوشه‌‌‌ای آمریکایی چندملیتی است، که در زمینه طراحی و تولید تجهیزات پزشکی، تاسیسات توزیع برق، تجهیزات الکتریکی، توربین‌‌‌های گازی، توربین‌‌‌های بخار، توربین‌‌‌های بادی، ژنراتورها، موتورهای الکتریکی، پمپ‌‌‌ها، جنگ‌‌‌افزارها، تجهیزات هوافضا، موتورهای جت و تجهیزات نورپردازی فعالیت می‌کند. بخشی از جنرال الکتریک Vernova، مجموعه کسب‌و‌کارهای بخش انرژی جنرال الکتریک را دربرمی‌گیرد. جنرال الکتریک پاور با تولید برق، به مشتریان صنعتی، دولتی و سایر مشتریان در سراسر جهان با ارائه تجهیزات و خدمات مرتبط با تولید انرژی خدمت‌رسانی می‌کند. تجهیزات و فناوری‌‌‌های GE از منابعی مانند نفت، گاز، گازوئیل و انرژی هسته‌‌‌ای برای تولید برق استفاده می‌کنند. از ژوئیه 2019، جنرال الکتریک پاور به بخش‌‌‌های زیر تقسیم شده است:

توربین‌‌‌های گازی

ژنراتورهای بخار بازیابی حرارت (HRSG)

جنرال الکتریک استیم پاور (سیستم‌های برق سابق آلستوم)، مستقر در بادن، سوئیس.

توربین‌‌‌های بخار

ژنراتورهای الکتریکی

دیگ بخار

سیستم‌های کنترل کیفیت هوا (AQCS)

بخش تبدیل (سابق Converteam)، مستقر در پاریس

بخش مشاوره جنرال الکتریک انرژی

بر اساس گزارش جنرال الکتریک این شرکت در سال 2022 بالغ بر 101 دستگاه توربین گازی GE، 51 دستگاه توربین گازی HD (عملیات سنگین)، حدود 11 دستگاه توربین‌‌‌های HA و 48 دستگاه توربین‌‌‌های آیرودینامیکی برای مشتریان خود در سراسر دنیا ارسال و نصب کرده‌‌‌اند. این در حالی است که در سال 2022 این شرکت 31.976 میلیارد دلار در‌آمد از فروش تجهیزات صنعت برق و 41.626 میلیارد دلار از فروش خدمات خود درآمد کسب کرد. در سال 2022، کل درآمدهای جنرال الکتریک 2.4 میلیارد دلار (3درصد) افزایش یافت. درآمد فروش تجهیزات، عمدتا در انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر، به دلیل تحویل کمتر توربین بادی در خشکی و درآمد کمتر در بخش شبکه، کاهش یافت.

اشنایدر اس ای

اشنایدر الکتریک شرکت تجهیزات الکتریکی فرانسوی چندملیتی است، که در زمینه مهندسی برق و تولید تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی، همچنین تولید تجهیزات تولید، توزیع و انتقال انرژی الکتریکی فعالیت می‌کند. محصولاتی را که توسط نمایندگی اشنایدر توزیع می‌‌‌شوند، با توجه به کاربردی که دارند می‌توان به دسته‌‌‌هایی از قبیل انرژی خورشیدی و ذخیره انرژی، کسب‌و‌کار‌‌‌های کوچک و مسکونی (شامل روشنایی اضطراری، کلید برق، زیرساخت شبکه، محافظ برق، شارژ خودروی برقی، تهویه مطبوع، قطعات مربوط به هوشمندسازی خانه، تجهیزات امنیت خانه و…‌)، محصولات ولتاژ پایین (از جمله قطع‌‌‌کننده‌‌‌های MasterPact MTZ وcompact NSX، قطع‌‌‌کننده‌‌‌های powerpact و…‌)، قدرت بحرانی، خنک‌‌‌‍‌کننده‌‌‌ها و رک‌‌‌ها (روتر‌‌‌ها، کابل‌‌‌ها، سوئیچ و…‌)، اتوماسیون ساختمان و سیستم‌های کنترل (شامل نرم‌‌‌افزارهای‌‌‌ مانیتورینگ، ضدحریق و افزایش امنیت و…‌)، اتوماسیون صنعتی و کنترل (شامل رابط‌‌‌ها، رله‌‌‌ها، دکمه‌‌‌های هماهنگ فشار و سیگنالینگ و...) تقسیم کرد.

بر اساس گزارش این شرکت درآمد سالانه اشنایدر الکتریک SE برای سال 2022، بالغ بر 36.008 میلیارد دلار بود که 5.29‌درصد افزایش نسبت به سال 2021 نشان می‌دهد. این فروش عمدتا ناشی از فروش قابل‌توجه تجهیزات صنعت برق به مشتریانی از سراسر دنیا بود. این در حالی است که درآمد سالانه اشنایدر الکتریک SE برای سال 2021، بالغ بر 34.198 میلیارد دلار بود که 18.99‌درصد افزایش نسبت به سال 2020 نشان می‌دهد.

شرکت ABB

گروه آب‌‌‌ب یک شرکت چندملیتی سوئیسی-سوئدی است، که دفتر مرکزی آن در شهر زوریخ سوئیس قرار دارد و بیشتر در زمینه‌‌‌های برق قدرت و فناوری اتوماسیون فعالیت می‌کند. شرکت ABB یک شرکت فناوری پیشرو است. محصولات و خدمات آن را می‌توان در تولید تجهیزات خودکار، ارائه راه‌حل‌‌‌های دیجیتال، برق‌‌‌رسانی صنعت و حمل‌ونقل و افزایش بهره‌‌‌وری استفاده کرد. کسب و کار این غول صنعتی را در چهار بخش می‌توان دسته‌بندی کرد که شامل تجهیزات صنعت برق، روباتیک و اتوماسیون گسسته، اتوماسیون فرآیند و حرکت هستند. بخش نیروی این شرکت تولید و فروش قطعات، تجهیزات و خدمات، از جمله تابلو برق فشار ضعیف و متوسط، محصولات کنترل، اجزای ریل DIN، لوازم جانبی سیم‌‌‌کشی و تجهیزات نصب‌شونده برای کاربردهای مختلف را بر عهده دارد.

در سال مالی 2022، این شرکت الکترونیکی مستقر در زوریخ، مجموعا حدود 29.4 میلیارد دلار درآمد کسب کرد که بخش برق‌رسانی و فروش تجهیزات و خدمات صنعت برق مسوول 44‌درصد از کل درآمد این شرکت در سال 2022 بود و اروپا سودآورترین بازار برای این شرکت بود و حدود 10.3 میلیارد دلار درآمد برای این شرکت به همراه داشت.

زیمنس AG

زیمنس AG (زیمنس) یک شرکت فناوری است که عمده فعالیت‌‌‌های آن در زمینه‌‌‌های برقی‌‌‌سازی، اتوماسیون و دیجیتالی‌‌‌سازی است. این شرکت محصولات گسترده‌‌‌ای در صنعت نیرو را طراحی، توسعه و تولید می‌کند و سیستم‌ها و پروژه‌‌‌های پیچیده را نصب می‌کند. همچنین طیف گسترده‌‌‌ای از راه‌‌‌حل‌‌‌های سفارشی را برای نیازهای فردی ارائه می‌دهد. زیمنس انرژی AG در سال مالی 2022 مجموعا 29 میلیارد یورو درآمد داشته است. تقریبا 65‌درصد از این درآمد توسط بخش گاز و برق این شرکت ایجاد شده است.

شرکت زیمنس بر تولید و توزیع برق و زیرساخت‌‌‌های هوشمند برای ساختمان‌‌‌ها و سیستم‌های انرژی توزیع‌شده تمرکز دارد. این راه‌‌‌حل‌‌‌های تحرک هوشمند برای حمل‌ونقل ریلی و جاده‌‌‌ای، فناوری پزشکی و خدمات مراقبت‌‌‌های بهداشتی دیجیتال ارائه می‌دهد. زیمنس دارای امکانات تحقیق و توسعه، کارخانه‌‌‌های تولید، انبارها و دفاتر فروش در سراسر جهان است. این غول صنعتی به مشتریان خود در صنایع مختلف مانند انرژی، زیرساخت، فرآیند و تولید و... خدمات ارائه می‌دهد. اما کدام منطقه سریع‌‌‌ترین رشد را در بازار تجهیزات برق دارد؟ تخمین زده می‌شود که آسیا و اقیانوسیه در دوره پیش‌بینی (2028-2023) با بالاترین نرخ رشد مرکب سالانه رشد کند. همچنین در سال 2023، آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار را در بازار تجهیزات برق به خود اختصاص داده است.