محمد بیات، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت و مدیرعامل شرکت ساینا‌گستر پردیسان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: تصمیم اشتباه دیگری که در این مصوبه به آن تاکید شده، خرید دستگاه‌های نو توسط سرمایه‌گذاران است که در شرایط تحریم تصمیم اشتباهی خواهد بود. وی افزود: تهیه دستگاه نو در شرایط تحریم درصورتی‌که می‌توان دستگاه دست‌دوم باکیفیت اروپایی تهیه کرد، توجیه اقتصادی ندارد. درنتیجه نمی‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در این زمینه رخ دهد. بیات به پتانسیل‌های شرکت سایناگستر پردیسان اشاره کرد و گفت: این شرکت با دارا بودن سه نیروگاه که یک نیروگاه آن سیکل ترکیبی نیشابور به ظرفیت هزار مگاوات و دو نیروگاه بادی است، درحال‌حاضر یکی از بزرگ‌ترین مزرعه‌های بادی و بزرگ‌ترین نیروگاه شمال‌شرق کشور محسوب می‌شود.  وی در ادامه گفت: با وجود پتانسیل بالای نیروگاه‌های بادی اما اولویت وزارت نیرو نیروگاه‌های حرارتی است. همان‌طور که می‌دانید دنیا به سمت نیروگاه‌های CHP درحرکت است؛ اما به‌دلیل رفتارهای سلیقه‌ای، وزارت نیرو تمایلی به سمت چنین نیروگاه‌هایی ندارد. درصورتی‌که با استفاده از نیروگاه CHP می‌توان ۱۵درصد تلفات برق را کاهش و در محل مصرف، برق را تولید کرد.

بیات افزود: نیروگاه‌های CHP از یک‌سو هزینه بسیار کمی دارد و از سوی دیگر نقش پدافند غیرعامل را هم داشته و به‌راحتی قابل‌شناسایی نیستند؛ بااین‌حال نیروگاه CHP در کشور درحال از بین رفتن است و باوجود آنکه در انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت تلاش می‌شود چنین اتفاقی نیفتد، اما متاسفانه همچنان در کشور این صنعت مغفول مانده است. وی تغییر تعرفه نیروگاه‌های خودتامین از تعرفه گاز صنعتی به تعرفه نیروگاهی را حرکت مثبتی دانست و افزود: خوشبختانه در این مصوبه تلاش دوساله ما برای آنکه تعرفه گاز نیروگاه‌های خودتامین از صنعتی به نیروگاهی تغییر کند به‌ثمر نشست. درگذشته گاز صنعتی با تعرفه ۱۲۰۰ ریال به ازای هر مترمکعب محاسبه می‌شد؛ اما امروز گاز نیروگاهی به ازای هر مترمکعب، ۵۰ ریال محاسبه می‌شود که اتفاق بسیار خوبی است.  ب

ه اعتقاد مدیرعامل شرکت ساینا‌گستر پردیسان(مالک نیروگاه سیکل‌ترکیبی نیشابور) باقیمت‌های فعلی امکان تولید برق توسط نیروگاه‌های حرارتی محیا نبوده، درنتیجه لازم است تا قیمت از ۷۰ تومان به ۲۵۰ تومان به ازای هر کیلوبایت ساعت برسد. وی افزود:‌ به‌نظر می‌رسد امسال تمام پس‌اندازها چه ازنظر مالی و چه ازنظر قطعات یدکی رو به اتمام باشد و بودجه‌ای دیگر باقی نماند. درنتیجه باید فکری برای این صنعت، سایر صنایع و مردم کشور کرد چون هرلحظه ممکن است نیروگاه‌ها از مدار تولید خارج شوند. وی با توجه به این موضوع مبلغ مطالبات خود را بابت تولید برق نیروگاه سیکل‌ترکیبی نیشابور از دولت بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعلام و میزان جریمه بابت دیرکرد را نیز ۵۰۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: وزارت نیرو اگر به وظایف خود عمل کند نیمی از مشکلات برطرف خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است