بازار سهام

بازگشت بورس به کانال ۴/ ۱ میلیون واحد

در جریان معاملات روز یکشنبه، بورس تهران کار خود را بر مدار مثبت آغاز کرد و با افزایش شتاب صعودی، ضمن بازپس‌گیری کانال ۴/ ۱ میلیون واحدی با رشد ۳۶ هزار واحد (معادل ۶/ ۲ درصد) به محدوده یک میلیون و ۴۲۷هزار واحدی رسید. در این روز شاخص هم‌وزن نیز رشد ۳/ ۲ درصدی را تجربه کرد تا شاهد بازاری سراسر سبزپوش باشیم. ۸۲ درصد از کل نماد‌های بورس مورد معامله در قیمت پایانی مثبت و ۱۳درصد دیگر بر مدار منفی قرار گرفتند. مجموع ارزش معاملات خرد سهام در بورس و فرابورس نیز طی معاملات روز یکشنبه به ۱۹هزار و ۹۳۹میلیارد تومان رسید و سهامداران حقیقی در ادامه حضور خود در سمت خرید سهام، خالص خرید ۷۱۱ میلیارد تومانی را رقم زدند.

 

 

بازار سکه

کاهش20 هزار تومانی سکه

قیمت سکه روز یکشنبه افت 20 هزار تومانی را تجربه کرد و هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۰ میلیون و 780 هزار تومان معامله شد تا از اوج مهرماه خود 35 درصد فاصله بگیرد. تداوم کاهش بهای سکه از یکسو به افت چند روز اخیر نرخ دلار در بازار داخلی بازمی‌گردد و از طرف دیگر از بازارهای جهانی سیگنال کاهشی دریافت می‌کند. هر اونس طلای جهانی هفته گذشته به کانال 1700 دلار سقوط کرد. سکه در شرایط کنونی حمایت محکم ۱۰ میلیون تومانی را پیش روی خود دارد و باید دید در معاملات روزهای آینده چه نرخ‌هایی پیش‌روی این بازار است. به‌نظر می‌رسد به دلیل روند کاهشی سکه در روزهای اخیر، نگاه سفته‌بازان از این بازار دور شده است و در روزهای نیمه‌تعطیل تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این بازار دیده نمی‌شود.

 

 

بازار طلای جهانی

ناکامی طلا برای صعود

قیمت طلا در معاملات بازار جهانی هفته گذشته برای سومین هفته متوالی کاهش داشت. بهای این فلز گرانبها در ابتدای هفته به پایین‌ترین رکورد چهار ماه اخیر سقوط کرد و به زیر 1800 دلار رفت و در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته روی قیمت 1785 دلار بسته شد. حجم اندک معاملات در آستانه تعطیلات روز شکرگزاری در آمریکا در سقوط اونس طلا به پایین مرز ۱۸۰۰ دلار در معاملات روز جمعه نقش داشت. اگرچه برخی از تحلیلگران مطمئن هستند فضای کلان همچنان از صعود قیمت طلا به سطوح بالاتر حمایت می‌کند اما برخی دیگر انتظارات برای صعود طلا به رکورد جدید را مورد بازبینی قرار داده و از پایان امسال به سال آینده تغییر داده‌اند. بهای اونس طلا در قراردادهای تحویل فوریه در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۲۳ دلار و ۱۰ سنت معادل 3/ 1 درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۷۷۸ دلار و ۱۰ سنت بسته شد.

 

 

بازار اوراق مسکن

کاهش 3 درصدی تسه 9710

در ادامه روند نزولی، تسه‌ها روز یکشنبه بار دیگر کاهش قیمت را تجربه کرد. هر برگه از اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرابورس به قیمت 63 هزار و 500 تومان معامله شد که کاهش 2/ 3 درصدی در مقایسه با روز گذشته داشته است.کاهش پی در پی اوراق تسهیلات مسکن علامت واضح‌تری از «تغییر انتظارات» در سمت تقاضای خرید آپارتمان را نشان می‌دهد. سطح قیمت امتیاز وام مسکن بعد از ثبت قله نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان در اوایل آبان، طی ۳۰ روز گذشته، سه کانال عقب‌نشینی کرد، به‌طوری‌که در ابتدای هفته به میانگین ۶۵ هزار تومان رسید. تحولات بازار اوراق مسکن به‌عنوان یکی از مولفه‌های بازار معاملات آپارتمان، نشان می‌دهد خریداران ملک که تا اواسط آبان با تشدید انتظارات تورمی، در صحنه معاملات حاضر بودند، اکنون انتظارات معامله‌گران کاهشی شده و منتظر افت بیشتر قیمت‌ها در بازار مسکن هستند.

 

 

بازار نفت

هفته طلایی نفت

در معاملات پایان هفته بازار جهانی بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا ۱۸ سنت کاهش یافت و در ۴۵ دلار و 60 سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا برای کل هفته 8 درصد و نفت برنت 2/ 7 درصد افزایش نشان داد. افزایش تولید نفت لیبی به نگرانی‌ها درباره احتمال اشباع عرضه در بازار دامن زده است. این عضو اوپک که از مشارکت در کاهش تولید معاف شده است، تولیدش را از اوایل سپتامبر تاکنون به بیش از 1/ 1میلیون بشکه در روز افزایش داده است. نفت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون تحت تاثیر سیگنال‌های ساخت واکسن‌های کووید- ۱۹ و انتظارات برای بهبود سریع تقاضا برای انرژی ۲۶ درصد رشد قیمت داشته است. اگرچه نشانه‌هایی از مطلوب ماندن وضعیت مصرف در آسیا وجود دارد، اما مصرف در اروپا همچنان ضعیف مانده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند