بازار سهام

15-01 copy

بورس در انتظار ورود پول حقیقی

بورس تهران در حالی هفته منتهی به 21 آبان‌ماه را با افت 4/ 5‌درصدی شاخص کل به پایان رساند که در آخرین روز معاملاتی این هفته شاهد رشد نسبی تقاضا و بازگشت نماگر اصلی سهام به محدوده مثبت بودیم. در هفته‌ای که گذشت سهامداران حقیقی برای چهارمین هفته متوالی فروشنده ماندند؛ اما در روز چهارشنبه از میزان فروش این دسته از بازیگران سهام کاسته شد. در این میان در صورت ادامه‌دار بودن توقف روند نزولی دلار و ثبات در سطوح فعلی که می‌تواند به تثبیت نرخ ارز نیمایی نیز منتهی شود، با تغییر مفروضات سهامداران در جهت افزایش پتانسیل سودآوری شرکت‌ها بر بازگشت تقاضای حقیقی در سهام دلاری بازار بی‌تاثیر نخواهد بود. از این‌رو با توجه به سهم بالای شرکت‌های مذکور در جهت‌دهی به شاخص اصلی بازار سهام، می‌توان انتظار داشت روزهای سبز به تالار شیشه‌ای بازگردد. 

 

بازار سکه

15-03 copy

هفته پرتلاطم سکه

بازار سکه تقریبا تمامی روزهای هفته گذشته را شاهد تبعات پیش‌افتادن بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده بود. طی این هفته شبهات موجود درخصوص کاهش ریسک‌های سیاسی در اقتصاد ایران سبب شد تا مواجهه بازار با اخبار مخابره‌شده از این انتخابات بازتابی هیجانی در قیمت انواع سکه داشته باشد. همین امر سبب شد تا در میانه این هفته شاهد افت قیمت سکه‌تمام به محدود 11 میلیون و 800 هزار تومانی باشیم. این در حالی است که در هفته‌های قبل از آن قیمت این دارایی تا نزدیکی 16 میلیون تومان نیز رفته بود. حاصل تمامی این نوسان‌ها آخرین روز کاری هفته گذشته رسیدن سکه تمام بهار آزادی به محدوده قیمت 12 میلیون و 950 هزار تومان بود که در مقایسه با قیمت به‌ثبت رسیده در هفته قبل از آن بدون تغییر ماند.

 

بازار طلای جهانی

15-04 copy

نوسان طلا در کانال 1800 دلاری

در بازار جهانی طلا قیمت هر اونس از این فلز زرد رنگ اگرچه طی یک هفته گذشته از تغییرات سیاسی موجود در آمریکا نیز اثر گرفت با این حال مهم‌ترین تغییری که در این بازار رخ داد نه به‌واسطه رخدادهای موجود در عرصه سیاسی بلکه به واسطه تغییرات و اخبار مهمی بود که از ساخت واکسن‌کرونا به بازارها مخابره شد. خبری که حرکات خنثی قیمت در بازار طلا را به یک‌باره به ریزشی تند و تیز بدل کرد و بهای اونس‌جهانی را از 1965 دلار تا 1850 دلار کاهش داد. این مساله اگر‌چه در میانه هفته چشم انداز پیش‌روی طلا را تضعیف کرد، اما افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا در ایالات‌متحده راه را برای افت بیشتر قیمت این فلز بست و قیمت آن را به حدود 1890 دلار (تا ساعت 19 روز جمعه به وقت تهران) رساند.

 

بازار اوراق مسکن

15-06 copy

نوسان «تسه»‌ها در کف‌ دو ماهه

در هفته‌ای که گذشت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن دی 97 با ثبت رشد 5/ 0 درصدی به نرخ 79 هزار و 697 تومان دادوستد شد. با وجود رشد هفتگی اوراق مذکور اما قیمت «تسه»ها پس از رشد تا اوج 93 هزار تومانی در هفته‌جاری به کمترین سطح از اواخر شهریورماه نیز نزول کرد. هر‌چند گزارش‌های میدانی حکایت از تداوم کاهش بهای ملک دارند اما به‌نظر می‌رسد از یکسو انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها و از سوی دیگر مقاومت دارندگان فایل‌های فروش مسکن در دفاتر مشاوران املاک مهم‌ترین عامل کاهش تقاضا برای اوراق «تسه» است. سوداگرانی که سعی در القای موقتی‌بودن کاهش قیمت مسکن دارند. این کاهش قیمت چند روز بعد از عقبگرد نرخ ارز و قیمت سکه اتفاق افتاد و به‌وضوح نشان از چرخش انتظارات تورمی در فضای اقتصادی کشور داشت.

 

بازار نفت

15-07 copy

تکرار روزهای کاهشی نفت

پس از یک تنفس سه روزه، طلای‌سیاه مجددا در مسیر کاهشی قرار گرفت و پنج‌شنبه و جمعه با افت قیمت رو‌به‌رو شد. بر این اساس، نفت‌خام آمریکا ساعت 15:45 به وقت تهران با بیش از یک‌درصد کاهش به کانال 40 دلاری بازگشت. با وجود این، نفت همچنان با این قیمت حدود 10 درصد بازدهی را در هفته رقم می‌زند. از یکسو، کاهش تخمین موسسات معتبر اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضای نفت برای فصل آخر سال‌جاری میلادی و همین‌طور نیمه اول 2021 امیدها به اثرگذاری واکسن فایزر در صورت تایید نهایی را در کوتاه‌مدت از بین برد. از سوی دیگر، افزایش غیرمنتظره موجودی نفت آمریکا عامل دیگر تضعیف قیمت‌ها بود. علاوه بر این، سه بانک مرکزی مطرح هشدار داده‌اند یک واکسن کرونا برای پایان چالش‌های اقتصادی که به‌خاطر همه‌گیری به‌وجود آمده، کافی نخواهد بود. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند