بازار سهام

سود تابستانی بورس به صفر رسید

 روز گذشته در دومین روز معاملاتی از هفته جاری اغلب نمادهای بازار سهام در صف‌های فروش قفل بودند و شاهد بازاری یکپارچه سرخ‌پوش بودیم به‌طوری که شاخص‌کل با افت حدود ۵۲ هزار واحدی (معادل۴/ ۳ درصد) و شاخص هم‌وزن هم با افت ۴/ ۱درصدی مواجه شدند. با این افت در پایان معاملات شاخص‌کل به یک میلیون و ۴۶۲ واحد رسید؛ عددی که طی حدود ۴ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. حال بعد از قریب به ۴ ماه شاهد تجربه مجدد این محدوده بوده‌ایم، به عبارت دیگر تقریبا کل سود ریالی بورس در تابستان صفر شده است. در پایان بازار نزدیک به ۹۰درصد از نمادها در سطوح منفی قیمتی معامله ‌شدند. از این بین در حالی بیش از سه‌چهارم نمادها (۷۶ درصد) با صف فروش مواجه بودند که فقط ۸ درصد نمادها صف خرید را تجربه می‌کردند.

 

 

بازار سکه

تاثیر دلار بر سکه

سکه تمام‌بهار آزادی مسیر نزولی را برای حرکت انتخاب کرد و با 400 هزار تومان افت به کانال ۱۵ میلیون تومانی بازگشت و هر قطعه سکه 15 میلیون و 7۰۰ هزار تومان معامله شد. در روزهای اخیر که قیمت دلار افت بیشتری را تجربه کرده است سکه به مرور تحت‌فشار فروش قرار گرفته و از ارزش آن کاسته شده است. با وجود افت روز یکشنبه، سکه همچنان بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شد. چنین حبابی باعث شده که برخی از معامله‌گران افت بیشتری را برای قیمت آن انتظار داشته باشند. با این حال، به‌نظر می‌رسد تا زمانی که ریسک انتخابات آمریکا وجود دارد، سکه‌بازان به‌راحتی حاضر به فروش شدید نخواهند شد. بهای نیم‌سکه به ۸میلیون و 400 هزار تومان‌ و ربع‌سکه به 5 میلیون و 800  هزار تومان رسید‌ که کاهش قیمت در هر دو را نشان می‌دهد.‌

 

 

بازار طلای جهانی

استارت طلا برای صعود

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر دلار با اندکی صعود روبه‌رو شد. بهای هر اونس طلا (ساعت20 به وقت تهران) به 1910 دلار و 50 سنت رسید. به گفته تحلیلگران پایداری موقعیت طلا در سطح 1900 دلار در هر اونس می‌تواند آرامش قبل از توفان باشد زیرا تا انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده تنها 2 هفته دیگر باقی مانده است و بسیاری از سرمایه‌گذاران در میان اضطراب زیاد در بازار تصمیم گرفته‌اند که در حاشیه بازار باقی بمانند. دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است و وقتی ارزش آن کاهش می‌یابد، باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. طلا در حدود قیمت 1900 دلار و به‌صورت محتاطانه معامله می‌شود. عاملی که می‌تواند موجب نوسان قیمت‌ها شود این است که ببینیم آیا طی 48 ساعت آینده بسته محرک مالی جدید به نتیجه می‌رسد یا خیر.

 

 

بازار اوراق مسکن

حرکت موجی تسه‌ها

اوراق تسهیلات مسکن پس از رشد 5درصدی این اوراق در تیر ماه، روزهای پرتنشی را پشت‌سر گذاشت و به اوج قیمتی خود (‌93 هزار تومان) از زمان انتشار این اوراق رسید و پس از نوسانات شدید سرانجام در مسیر اصلاح قرار گرفت و روز دوشنبه تسه9710 به مبلغ 91 هزار و 700 تومان معامله شد. این در حالی است که در روز یکشنبه با کاهش اندکی مواجه شده بود. به دلیل نوسان قیمت ارز متوسط قیمت مسکن در بازار نیز دچار نوسان خواهد شد. کارمزد کارگزاری‌ها برای خرید این اوراق، ۴۹صدم درصد و کارمزد فروش این اوراق ۲۴صدم درصد است. با توجه به افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن مبلغ بیشتری بابت کارمزد باید پرداخت که این مهم هزینه‌های اضافی را بر متقاضیان وام مسکن تحمیل کرده و امکان خرید مسکن را به رویای دست‌نیافتنی برای جوانان مبدل کرده است.

 

 

بازار نفت

تاثیر رشد اقتصادی چین روی نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در واکنش به آمار مایوس‌کننده رشد اقتصادی چین که نگرانی‌ها نسبت به تاثیر کرونا بر تقاضای بزرگترین مصرف‌کننده جهان‌(چین) را برانگیخت، کاهش پیدا کرد. بهای معاملات وست‌تگزاس اینترمدییت آمریکا در روز دوشنبه برای تحویل فوری با ۱۸سنت کاهش، به ۴۰ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. سررسید قرارداد نوامبر روز سه ‌شنبه منقضی می‌شود. آمار دولتی نشان می‌دهد دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم 9/ 4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته توسعه یافته که کمتر از نرخ مورد پیش‌بینی تحلیلگران بود. پالایشگاه‌ها در چین که دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان است، نرخ پالایش را در سپتامبر کاهش دادند. انتظار می‌رود خرید کم‌سابقه نفت از سوی چین در سه‌ماهه چهارم با پر شدن مخازن این کشور و ظرفیت محدود واردات پالایشگاه‌های خصوصی، آهسته شود.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند