بازار سهام

2106501565101

رشد بورس با اهرم بزرگان

در پایان معاملات روزشنبه بورس اوراق بهادار، شاخص کل با افزایش 42 هزار واحدی (84/ 2 درصد) به یک میلیون و 546 هزار واحد رسید. شاخص کل هموزن که از تمام نماد‌ها تاثیر یکسان می‌پذیرد پس از ثبت چندین افت در روزهای گذشته، سرانجام طعم مثبت شدن را چشید و با افزایش 3هزار واحدی معادل 78/ 0 درصد به 400 هزار و 679 واحد رسید  نگاه فعالان بازار از یکسو به انتخابات آمریکا و از سوی دیگر به تحولات بنیادی بنگاه‌ها دوخته شده است. سهم‌های بزرگ در مثبت جا به جا شدند و شاخص را صعودی و مثبت کردند. نقدینگی جدید به بورس وارد شده است. معامله‌گران حقیقی طی معاملات روز گذشته738 میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار کردند. در جریان معاملات روز شنبه ارزش معاملات خرد بورس(با حذف بلوک و اوراق) 6هزارو 318میلیارد تومان محاسبه شده است.

 

بازار سکه

Untitled-2 copy

سکه 14 میلیونی ماند

پس از افزایش‌های شدید سکه بالاخره آرام گرفت و اندکی کاهش قیمت را تجربه کرد. در یک هفته اخیر میزان رشد قیمت‌ سکه و طلا در بازار داخلی، بیش از میزان تاثیر افزایش 45دلاری اونس جهانی بوده است. تمام آشفتگی و به‌هم‌ریختگی بازار و افزایش تقاضا، در بخش سفته‌بازی‌هاست که افراد به‌جهت سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش ریال خود اقدام به خریدهای غیرواقعی و تقاضای کاذب کرده و با خرید سکه به تعداد بالا، بازار را آشفته می‌کنند. در ابتدای هفته گذشته قیمت هر قطعه سکه ۱۳ میلیون و 230 هزار تومان بوده ولی در آخر هفته قیمت آن با افزایش یک میلیون و 370 هزار تومانی به ۱۴ میلیون و 600 هزار تومان رسید. روز شنبه نیز هر قطعه سکه به قیمت 14 میلیون و 300هزارتومان معامله شد که در مقایسه با آخرین قیمت300 هزار تومان کاهش نشان می‌دهد.

 

بازار طلای جهانی

Untitled-3 copy

 عقب‌نشینی اندک طلا از سقف روزانه

در معاملات پرنوسان روز جمعه قیمت طلا با اندکی کاهش به آستانه 1900 دلار رسید، در عین حال به دلیل افزایش ریسک ناشی از ابتلای ترامپ به کرونا قیمت فلز زرد در مسیر بزرگ‌ترین رشد هفتگی 8 هفته اخیر قرار گرفت. هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 32/ 0 درصد کاهش در قیمت 1898 دلار و 30 سنت بسته شد. قیمت طلا در پایان معاملات آتی روز جمعه برای تحویل در ماه دسامبر نیز با 45/ 0 درصد کاهش به 1907 دلار و 60 سنت رسید. درمجموع هفته گذشته قیمت طلا 2/ 2 درصد رشد داشت که بیشترین رشد هفتگی از اوایل ماه آگوست تاکنون بود. به گفته کارشناسان در کوتاه‌مدت قیمت طلا احتمالا نوسان محدودی خواهد داشت. از طرفی بازار منتظر تعطیلات آخر هفته می‌ماند تا ببیند چه خبرهای بر قیمت اونس طلا اثرگذار است.

 

بازار اوراق مسکن

Untitled-4 copy

رشد اندک تسه

اوراق تسهیلات مسکن پس از نوسانات در هفته گذشته اندکی رشد قیمت را تجربه کرد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن دی ماه 97 روزگذشته با رشد 82/ 0 درصدی به قیمت 79 هزار و 600 تومان معامله شد. این اوراق با نماد تسه 9710 در جریان داد‌و‌ستد‌های چند روز اخیر از قیمت 86 هزار و 700 تومان به 79 هزار و 600 تومان رسید. این در شرایطی است که اوراق تسهیلات مسکن در روز‌های اخیر روندی نزولی را در پیش گرفته بود. از طرفی افزایش قیمت این اوراق در نهایت موجب می‌شود تامین مالی مسکن برای کسانی که در پی خرید مسکن هستند افزایش یابد. روند صعودی این اوراق در حالی رخ می‌دهد که شاخص کل بورس نیز روندی مثبت داشته است. به نظر می‌رسد اوراق تسهیلات مسکن بار دیگر با نماگر بورس مسیر یکسان را انتخاب کرده است.

 

بازار نفت

p15 copy

شیب نزولی قیمت نفت تندتر شد

قیمت نفت روز جمعه در واکنش به خبر ابتلای رئیس‌جمهور آمریکا به کووید- ۱۹ و نگرانی‌های صنعت از افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان و آسیب دیدن بیشتر تقاضا، افت چشمگیری پیدا کرد و روز جمعه در قیمت 36 دلار و 97 سنت بسته شد. به گفته کارشناسان خبر مثبت شدن تست کرونای ترامپ و همسرش، دور جدیدی از ابهامات را به وجود آورده و وحشت از موج دوم شیوع بیماری را که به اقتصاد و تقاضای پیش‌بینی شده برای انرژی آسیب خواهد زد، تشدید کرده است. از طرفی اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است ورودی نفت خام به پالایشگاه‌های آمریکا در هفته گذشته به‌طور متوسط 7/ 13 میلیون بشکه در روز بوده که ۳۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از متوسط هفته‌های گذشته را نشان می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند