بازار سهام

1 copy

صعود دلاری شاخص سهام

بورس تهران معاملات روز سه‌شنبه خود را با رشد دسته‌جمعی سهام به پایان رساند و نماگر اصلی این بازار با افزایش بیش از 57 هزار واحدی (معادل 6/ 3 درصد)، به محدوده یک میلیون و 664 هزار واحد رسید و سهامداران حقیقی با ثبت خالص خرید 1800 میلیارد تومانی، مجددا با بورس آشتی کردند. سیاست بازارساز ارزی در نزدیک کردن قیمت فروش صرافی‌های بانکی به بازار آزاد و در عین حال برداشتن سقف قیمت‌ها در سامانه نیما را می‌توان یکی از دلایل بازگشت روند صعودی به معاملات سهام دانست. یکی از اتفاقات مهم روز گذشته بورس تهران، بازگشت نمادهای خودرویی متوقف به گردونه معاملات سهام بود که متاثر از جو مثبت حاکم بر بازار، ضمن معامله در محدوده مثبت با صف خرید همراه شدند. با وجود سبزپوشی دسته‌جمعی سهام اما با توجه به نااطمینانی‌های موجود، ریسک موج‌سواری بالاست.

 

بازار سکه

3 copy

فعال شدن انتظارات افزایشی در بازار سکه

هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز سه‌شنبه ضمن افزایش بهای 230 هزار تومانی (معادل 8/ 1 درصد) با قیمت 12 میلیون و 850 هزار تومان به فروش رسید. تقاضایی که از ترس افزایش بیشتر قیمت‌ها و البته افزایش امیدواری‌ها به رشد نرخ سکه با توجه به صعود قیمت طلای جهانی ایجاد شده است. به این ترتیب بازدهی سکه از ابتدای سال 99 تاکنون از 113 درصد فراتر رفت. در این میان هر گرم طلای 18 عیار نیز با رشد قیمت 4/ 3 درصدی همراه شد. پیشروی دلار در کانال 26 هزار تومانی و افزایش امیدواری برای طلای 2هزار دلاری، مهم‌ترین عاملی است که انتظارات افزایشی در بازار سکه را مجددا فعال کرده است. هر چند حباب 470 هزار تومانی سکه نشان می‌دهد که این کالای سرمایه‌ای از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته است. 

 

بازار طلای جهانی

4 copy

نگاه فعالان بازار طلا به تصمیمات «فد»

تداوم عقب‌نشینی شاخص دلار آمریکا از سقف یک ماهه برای سومین روز متوالی، دیروز در ابتدا موجب تقویت بهای طلای جهانی تا هر اونس 1973 دلار شد. اما پس از آن رو به کاهش گذاشت و تا ساعت 20 به وقت تهران به 1952 دلار رسید. فعالان بازار طلا بیش از هر چیز در انتظار نتیجه نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا هستند که امروز خاتمه می‌یابد. «فد» اخیرا تصمیم به تغییر سیاست پولی ۳۰ ساله خود گرفت که مهم‌ترین ویژگی آن پایین نگه داشتن نرخ‌های بهره و هدف‌گذاری برای تورم بیشتر است. اما جزئیات بیشتر از چگونگی اجرای این سیاست برای فعالان بازار جهانی اهمیت زیادی دارد که انتظار می‌رود چهارشنبه انتشار یابد. باید دید تصمیمات نهایی این نشست چه سیگنالی به فعالان بازار طلا ارسال می‌کند. 

 

بازار اوراق مسکن

5 copy

اوراق مسکن در سقف 5/ 1 ماهه

روز سه‌شنبه شاهد رشد دسته‌جمعی تمام سررسیدهای اوراق تسهیلات مسکن و رسیدن قیمت «تسه‌»ها به قله یک و نیم ماهه بودیم. بهای هر ورقه تسهیلات مسکن دی 97 در این روز با رشد بیش از 3/ 4 درصدی مجددا به کانال 79 هزار تومان وارد شد. در مجموع روز سه‌شنبه میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسکن با ثبت افزایش 6/ 4 درصدی در سطح 79 هزار و 670 هزار تومان قرار گرفت. با وجود اینکه وام 100 میلیونی مسکن با احتساب میانگین قیمت 23 میلیون تومان هر مترمربع مسکن تهران و هزینه خرید اوراق، تنها جوابگوی خرید 4 مترمربع از یک واحد مسکونی در شهر تهران است اما الزام خرید اوراق جهت دریافت وام ساخت را می‌توان دلیلی بر افزایش تقاضا برای اوراق «تسه» و در نتیجه رشد قیمت آنها عنوان کرد.

 

بازار نفت

6 copy

نگاه نفت به نشست اوپک پلاس

هر بشکه نفت خام آمریکا در ساعت 16 روز سه‌شنبه با رشد بیش از 5/ 1درصدی، 37 دلار و 85 سنت معامله شد. با وجود رشد دیروز طلای سیاه، نفت همچنان درگیر کاهش تقاضای جهانی است. اوپک اخیرا پیش‌بینی قبلی خود از تقاضای سال آینده را 1/ 1 میلیون بشکه کاهش داده و شرکت BP نیز اعلام کرده مصرف نفت هرگز به سطوح قبل از بحران کرونا برنخواهد گشت و روند رشد تقاضا به پایان رسیده است. در این میان نشست آخر هفته اوپک پلاس در روز پنج‌شنبه (۲۷ شهریورماه) برای فعالان بازار مهم است. جایی که البته بعید به نظر می‌رسد کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) پیشنهاد تغییر اهداف تولید را مطرح و از تشدید کاهش تولید نفت حمایت کند. با وجود این تصمیمات این گروه شاید بتواند امیدها را به این بازار بازگرداند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند