بازار سهام

فصل جابه‌جایی‌ها در بورس؟

بورس تهران در ادامه افت‌وخیزهای متناوب خود طی معاملات دوشنبه با رشد ۸/ ۱ درصدی شاخص اصلی مواجه شد. بازگشت سهام به مدار صعودی مقارن به تحرکات جزیره‌ای معامله‌گران و توزیع نامتوازن نقدینگی بین صنایع مختلف بود. به‌طور مشخص، سهام پالایشی پس از تعدیل مثبت سود سال گذشته با استقبال اهالی بورسی به تابلوی معاملات پیوستند و افزایش حداکثری قیمت را تجربه کردند. همزمان در سهام خودرویی شاهد تشکیل صف‌های طویل فروش بودیم. در مجموع، سهام بزرگان کالایی با برتری نسبی تقاضا رشد بیشتری را برای شاخص کل رقم زدند. در بحبوحه برگزاری مجامع و تقسیم سودهای سالانه، نشانه‌هایی از کمرنگ شدن موج‌های دسته‌جمعی و توده‌وار و جذب منابع بیشتر از سوی سهام شرکت‌های سودمحور را می‌توان با رصد نقدینگی و حرکت شاخص‌های صنایع و نماگرهای کل مشاهده کرد.

20-01

 

بازار ارز

مخالف‌خوانی بازار با بازارساز

روز دوشنبه همزمان با رشد شاخص سهام، هر دلار آمریکا در بازار تهران افزایشی 80 تومانی را ثبت کرد و به نرخ 17 هزار و 650 تومانی رسید. اما صرافی ملی در موضعی معکوس نرخ فروش دلار خود را پس از تثبیت دو روزه، 30 تومان کاهش داد و به سطح 17 هزار و 70 تومان رساند. مخالف‌خوانی بازار با تصمیم بازارساز را می‌توان نتیجه سیگنال‌های سامانه نیما و همچنین مشکلات سمت عرضه دانست. در واقع، عبور بی‌سابقه نرخ دلار سامانه نیما از 16 هزار و 500 تومان در کنار نشانه‌هایی از ضعف منابع ارزی دولت (کاهش تخصیص دلار 4200 تومانی به اقلام ضروری) محرک‌های اصلی دلار برای بازگشت به مدار صعودی ارزیابی می‌شوند. جالب‌ترین ویژگی حرکت بازارها، همراهی قیمت دارایی‌های ریسکی(سهام) با دارایی‌های امن(دلار) و تغییرات کم‌دامنه نسبت به هفته‌های قبل است.

20-02

 

بازار سکه

آشتی قیمتی در تابلوهای طلا

بازار سکه هم در معاملات دیروز حمایت دوجانبه دلار داخلی و طلای جهانی را گرفت. هر سکه طرح جدید روز دوشنبه به قیمت 7 میلیون و 420 هزار تومانی معامله شد و نسبت به یکشنبه رشد 60 هزار تومانی را به ثبت رساند. علاوه بر تحرکات مثبت معامله‌گران ارزی، طلای جهانی هم روز گذشته در نقش حامی سکه عمل کرد. تهدید ترامپ به وضع محدودیت‌های تجاری در هنگ‌کنگ و افزایش ناآرامی‌ها در ایالات‌متحده در کنار تضعیف شاخص دلار سرمایه‌های جهانی را به سمت دارایی‌های امنی چون طلا هدایت کرد. دیروز گواهی‌های سپرده سکه در بورس‌کالا هم پس از چهار افت متوالی، با افزایش حدود یک درصدی بالاتر از سطح 7 میلیون و 400 تومانی معامله شدند تا اختلاف قیمت معاملات بورسی و فیزیکی سکه به صفر میل کند.

20-03

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند