بازار سهام

20-01

سه عامل صف‌های دسته‌جمعی فروش سهام

معاملات آخرین شنبه سال 98 بورس تهران با ریزش 4/ 3 درصدی شاخص کل پایان یافت. این جدی‌ترین ریزش سهام در دو هفته اخیر به‌شمار می‌رود. قیمت سهام 283 بنگاه از میان 308 بنگاه بورسی طی معاملات روز گذشته افت کرد. شدت عرضه‌ها به‌حدی بود که با وجود تقاضای نسبتا زیاد و جابه‌جایی 3700 میلیارد تومان از سهام بورسی، نقدینگی معادل 1700 میلیارد تومان در 80 درصد از کل نمادها قفل شد. همه‌گیری ویروس کرونا و وضع آشفته بازار جهانی در کنار شایعه تعطیلی بازارها هم بر نگرانی معامله‌گران افزود. در این میان، تسویه معاملات اعتباری و فروش سهام از سوی برخی فعالان برای تامین نقدینگی مورد نیاز در پایان سال عرضه‌ها را تشدید کرد. کارشناسان عبور از موج تسویه اعتباری را عاملی برای بازگشت تعادل به بازار می‌دانند.

 

بازار طلای جهانی

20-02

بزرگ‌ترین افت طلا طی 37 سال

قیمت هر اونس طلای جهانی طی هفته قبل با کاهش 146 دلاری به سطح 1529 دلاری تنزل کرد. طلا دوشنبه گذشته همزمان با سقوط بهای نفت، تا اوج 1703 دلاری پیش رفت و سپس وارد مدار نزولی شد. این افت طی معاملات پنج‌شنبه و جمعه جدی‌تر و شدیدترین عقب‌نشینی هفتگی طلا از سال 1983 ثبت شد. اونس دوشنبه رفتاری مورد انتظار از خود به نمایش گذاشت و با افزایش ریسک‌ها اوج گرفت. اما طی روزهای بعد و برخلاف انتظار، همراه با سهام سقوط کرد. به نظر می‌رسد فشار شاخص دلار در روز جمعه و از آن مهمتر، جذابیت سهام با افت‌های اخیر عامل خروج پول از طلا و ریزش قیمت آن شده است. طلا در هفته پیش‌رو منتظر نشست مهم فدرال رزرو و کاهش نرخ بهره دلار است.

 

بازار نفت

20-03

سقوط 20 درصدی نفت

بهای هر بشکه نفت‌خام آمریکا طی هفته قبل در روندی به‌شدت متلاطم نزدیک به 12 دلار(معال 7/ 20 درصد)سقوط کرد و به سطح 33 دلار رسید. این شدیدترین افت هفتگی طلای سیاه از بحران سال 2008 است. کاهش تقاضای سوخت پس از شیوع فزاینده ویروس کرونا قیمت‌ها را تحت‌فشار گذاشت. مذاکرات اوپک برای حمایت از قیمت‌ها هم کاری از پیش نبرد و عدم همکاری روسیه با پیشنهاد عربستان، زمینه‌ساز شروع جنگ نفتی شد. قیمت نفت در واکنش به جنگ نفتی این کشور بیش از 30 درصد سقوط کرد و شدیدترین افت روزانه را طی 30 سال اخیر به ثبت رساند. سرایت سریع کرونا در آمریکا و محدودیت‌های مسافرتی ترامپ نیز به این فضا دامن زد. سرانجام مداخلات حمایتی بانک‌های مرکزی و دستور خرید نفت توسط ترامپ منجر به جبران بخشی از افت هفتگی قیمت‌ها شد.‌

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند