بازار ارز

20-01

جدی‌ترین رشد دلار پس از بحران ارزی 97

دلار در هفته اخیر بالاترین رشد را از ابتدای مهرماه 97 تجربه کرد. هر دلار آمریکا که کار هفتگی خود را با نرخ 14 هزار و 390 تومان آغاز کرده بود، روز پنج‌شنبه 1320 تومان بالاتر، یعنی در سطح 15 هزار و 710 تومان معامله شد. جهش 2/ 9 درصدی دلار پس از رفتن ایران در لیست سیاه FATF و سپس شیوع مرگبار کرونا در کشور رقم خورد. البته سرعت رشد دلار در پایان هفته کاهش یافت. برخی فعالان بازار شکل‌گیری موج شناسایی سود و همچنین خبر گشایش کانال بشردوستانه مبادلاتی از طریق سوئیس را عامل فشار بر دلار از معاملات شنبه می‌‌دانند. از طرفی، محدودیت‌های داخلی و برون‌مرزی عامل کاهش عرضه و حمایت از قیمت‌ها عنوان می‌شود.

 

بازارسکه

20-03

عقبگرد سکه از قله تاریخی

سکه در این هفته تا ارتفاع بی‌سابقه 6 میلیون و 100 هزار تومان هم پیش رفت؛ اما نهایتا روز پنج‌شنبه طی یک عقبگرد به سطح 6 میلیون و 20 هزار تومان برگشت. با وجود این، سکه هم مانند ارز در هفته اخیر ضمن صعود 1/ 12 درصدی، جدی‌ترین رشد از مهرماه سال 97 به ثبت رساند. علاوه بر انگیزه‌های داخلی افزایش قیمت طلا، صعود اونس جهانی تا سقف 7 ساله هم موثر بود. البته با وجود تشدید نگرانی از شیوع کرونا و ثبت بدترین عملکرد سهام جهانی از بحران مالی سال  2008، اونس طلا روز جمعه افت کرد. صعود تا قله 7 ساله عامل شناسایی سود در این بازار شد که می‌تواند بر معاملات سکه در شروع این هفته اثرگذار باشد.

 

بازارنفت

20-02

بدترین عملکرد نفت در 12 سال

روند نزولی قیمت‌های جهانی روز جمعه هم ادامه یافت. بهای هر بشکه نفت خام آمریکا ساعت 16 جمعه به 9/ 45 دلار تنزل کرد و به این ترتیب، شدیدترین افت هفتگی از سال 2008 را (معادل 14 درصد) به نمایش گذاشت. افزایش نگرانی از شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف جهانی سوخت، قیمت نفت را تحت فشار گذاشته است. برای مثال، صادرات روزانه نفت عربستان به چین در ماه مارس 500 هزار بشکه کم می‌شود. ضمنا عرضه اوپک به کمترین سطح از 2009 رسیده است. بازار منتظر بازنگری اوپک و متحدانش در توافق قبلی و کاهش مضاعف عرضه در نشست هفته بعد است. توافق حمایتی اوپک از قیمت‌ها با کاهش 7/ 1 میلیونی عرضه در ماه مارس به پایان می‌رسد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند