بازار سهام

20-01

شاخص بورس از 500 هزار گذشت

سریال رکوردشکنی‌های بورس تهران در معاملات دوشنبه تکرار شد. شاخص کل دیروز یک درصد رشد کرد و ضمن عبور از مرز 500 هزار واحدی، به سطح بی‌سابقه 503 هزار واحدی دست یافت. با هجوم خریداران و عرضه صف‌های خرید ارزش معاملات خرد بورس هم مجددا به بالای 4 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد. صف‌های خرید به‌جا مانده در پایان معاملات هم ارزشی معادل 950 میلیارد تومان داشت. ریزش قیمت جهانی نفت و فلزات رنگین در مقابل جهش طلا هم نتوانست اثر منفی بر قیمت سهام بورس تهران بگذارد. به‌نظر می‌رسد تب تورمی حاکم بر اقتصاد کشور به‌ویژه با رفتن ایران به لیست سیاه FATF عامل اصلی رشد تقاضای سهام و دیگر بازارهای دارایی است.

 

بازار ارز

20-02

کاهش سرعت رشد نرخ‌های ارز

دلار آمریکا که روز یکشنبه تا نرخ 15 هزار و 350 تومان بالا آمده بود، ساعت 16 دیروز به سطح 15 هزار و 500 تومان رسید و افزایشی معادل 150 تومان را ثبت کرد و به این ترتیب، در بالاترین سطح از 19 اردیبهشت سال‌جاری ایستاد. با وجود حفظ روند صعودی دلار در این هفته، سرعت رشد قیمت‌ها کاهشی ملموس داشت. نرخ رشد روزانه دلار روز شنبه 3/ 5 درصد بود که این عدد یکشنبه به 3/ 1 و دیروز به یک درصد کاهش یافت. اگرچه بازارساز کانال 15 هزار تومان را به رسمیت نشناخت، اما حرکت به سمت همگرایی با نرخ‌های آزاد از تقاضای کاذب کاست و با موج شناسایی سود از سوی معامله‎‌گران، رشد قیمت‌ها تعدیل شد.

 

بازار سکه

20-03

سیر سکه در اوج‌های جدید

سکه روز دوشنبه، هم از سوی دلار تقویت شد و هم از بازگشایی بازار جهانی سوخت مضاعفی گرفت. هر سکه طرح جدید ساعت 16 دیروز به قیمت بی‌سابقه 6 میلیون و 80 هزار تومان معامله شد و 230 هزار تومان بالاتر از یکشنبه ایستاد. دیروز طی بازگشایی بازار جهانی اونس طلا ضمن جهش بیش از 2 درصدی به سمت 1700 دلار خیز برداشت و زمینه تداوم رکوردشکنی سکه را هم فراهم کرد. همچنان سرایت مرگبار ویروس کرونا یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت دارایی‌های امن در بازار جهانی و اخیرا بازارهای داخلی است. از طرفی، پس از رفتن ایران در لیست سیاه FATF، رد کلیات بودجه 99 در مجلس طی روز گذشته بر شدت این فضای احتیاطی افزود.

 

این مطلب برایم مفید است
33 نفر این پست را پسندیده اند