آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۴۶

 • بوی باروت در بازار نفت

  دنیای‌اقتصاد: بالاخره آنچه بازار نفت از آن هراس داشت به وقوع پیوست؛ نفت به زیر ۳۰ دلار رسید. عامل هم این بار نه سمت تقاضا، بلکه احتمال وقوع جنگ قیمتی بین روسیه و عربستان آن هم در شرایطی است که بازار با ضعف شدید تقاضا دست و پنجه نرم می‌کند.
 • تسویه بدهی دولت با تحویل نفت‌خام

  ایرنا: بودجه سال آینده این امکان را فراهم کرده تا دولت بتواند ۱۰۵ هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها یا سررسید اوراق مالی اسلامی را با تحویل نفت‌خام تسویه کند.کاهش صادرات نفت ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا باعث شده دولت با کمبود منابع برای پرداخت بدهی‌های خود به پیمانکاران و همچنین سررسید اوراق مالی اسلامی روبه‌رو شود.
 • توافق استرالیا برای دسترسی به ذخایر نفت آمریکا

  ایسنا: استرالیا به زودی قراردادی با آمریکا امضا خواهد کرد که به این کشور اجازه می‌دهد در شرایط اضطراری به ذخایر نفت استراتژیک آمریکا دسترسی داشته باشد.آنگوس تایلور، وزیر انرژی استرالیا در سفری که به آمریکا خواهد داشت، این قرارداد را امضا می‌کند. طبق بیانیه دفتر وزیر انرژی استرالیا، تایلور با همتای آمریکایی خود در واشنگتن دی سی و با مدیران صنعت نفت و گاز در تگزاس دیدار خواهد خواهد کرد.براساس گزارش بلومبرگ، آمار سال ۲۰۱۹ آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که استرالیا نتوانسته به الزام داشتن ذخایر نفت به میزان تامین نیاز ۹۰ روز عمل کند.مطبوعات استرالیا پیش از این به نقل از وزیر انرژی استرالیا نوشته بودند که استرالیا به اندازه تامین نیاز ۲۸ روز ذخایر نفت‌خام و بنزین دارد که بسیار پایین‌تر از استاندارد ۹۰ روزه است. در مقابل، آمریکا ذخایر نفت برای تامین نیاز به مدت ۷۰۰ روز دارد.
 • آمادگی کامل پتروشیمی‌ها برای تامین نیاز صنایع پایین‌دستی

  شانا: رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی گفت: مجتمع‌های پتروشیمی آمادگی دارند گریدهای موردنیاز صنایع تکمیلی را برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک تامین کنند. به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرضیه طهماسبی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و افزایش تقاضا از سوی صنایع پایین‌دستی برای دریافت بیشتر برخی محصولات پتروشیمی که برای پیشگیری و مقابله با این ویروس استفاده می‌شود، مجتمع‌های پتروشیمی آمادگی دارند نیازهای بازار را تامین کنند.
 • زمان سهمیه بنزین تمدید می‌شود؟

  ایسنا: شیوع ویروس کرونا برنامه‌های سفر را به چالش کشیده و موجب شده که نگرانی‌هایی برای سهمیه بنزین خودروها بعد از ۶ ماه به‌وجود‌ آید که باید دید دولت چه تصمیمی برای حفظ سهمیه بنزین پس از فروردین ماه اتخاذ خواهد کرد.

بیشتر