• پروپاگاندای اینستاگرامی غول‌های نفتی

  دنیای‌اقتصاد: گفتن اینکه غول‌های نفتی در مدیریت حسن شهرت خود ناکام بوده‌اند، خوش‌بینانه‌ترین برداشتی است که می‌توان در این زمینه کرد. فشارهای روزافزون نهاد‌های زیست‌محیطی، نظارتی و اخیرا سهامداران آنها شرایط را به شکل چشمگیری برای صنعت نفت دشوار کرده، اما شرکت‌های نفتی هم با راه‌انداختن کمپین‌های تبلیغاتی بزرگی به دنبال پنهان‌کردن نقش خود در تخریب سیاره ما هستند و گزارش اخیر گیزمودو در این‌باره نشان داد این شرکت‌ها برای انتشار اطلاعات نادرست و بازاریابی به اینفلوئنسرهای اینستاگرام روی آورده‌اند.
 • ضربه دلاری به قیمت طلای سیاه

  دنیای‌اقتصاد: پس از اتمام جلسه فدرال‌رزرو آمریکا در روز چهارشنبه قیمت نفت و دیگر کامودیتی هایی که با تورم همبستگی دارند کاهش محسوسی داشتند؛ چراکه بانک مرکزی این کشور سیگنال افزایش نرخ بهره زودتر از انتظارات را فرستاده است.
 • سهم افزایش صادرات نفت ایران در رشد اقتصادی سال ۹۹

  ایرنا: ایران سال گذشته توانسته صادرات بخش نفت خود شامل نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گاز را حتی با وجود تحریم‌های حداکثری آمریکا افزایش دهد که تاثیر مستقیمی بر رشد اقتصادی داشته، به طوری که این شاخص به ۶/ ۳ درصد رسیده است.
 • مذاکرات پوتین و بایدن به قیمت نفت و پیمان اوپک پلاس نرسید

  ایسنا: سران آمریکا و روسیه در نشست ژنو درباره قیمت نفت یا پیمان اوپک پلاس صحبت نکردند.
 • احداث ۷۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی منتظر ابلاغ شورای اقتصاد

  ایسنا: معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با توجه به مزیت‌های سوخت سی‌ان‌جی، وزارت نفت به دنبال افزایش سهم این سوخت در سبد مصرفی انرژی کشور است و طرح احداث ۷۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی را به شورای اقتصاد ارسال کرده و منتظر ابلاغ مصوبه آن هستیم.
 • راهبرد گازی تهران در قبال عشق‌آباد

  علی آذرآئین کارشناس صنعت نفت و انرژی
  طرح انتقال گاز ترکمنستان از بستر دریای خزر، موسوم به ترانس خزر، طرحی برای دور زدن موقعیت ژئوپلیتیک ایران است. چالش‌های پیش روی این طرح و فرصت‌های بالقوه همکاری گازی میان ایران و ترکمنستان، به‌شرط هوشمندی راهبردی و اقدام به‌موقع می‌تواند افق‌های جدیدی را پیش روی دو کشور ایجاد کند.
 • نفت ۷۵ دلاری در تیررس

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت شاخص برنت امروز در بالاترین حد خود از آوریل ۲۰۱۹ قرار گرفت و به ۷۲/ ۷۴ دلار در هر بشکه رسید. به گزارش بلومبرگ، افزایش قیمت نفت در پی انتشار گزارشی غیررسمی از کاهش شدید موجودی‌های نفت آمریکا و همین‌طور نشانه‌های ریکاوری مصرف سوخت در هند رخ داد.
 • پیش‌بینی‌ها از نفت سه‌رقمی

  ایسنا: کارشناسان برجسته بازار نفت پیش‌بینی می‌کنند قیمت نفت امسال ممکن است به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند و بر این نکته توافق دارند که اوپک‌پلاس باید سقفی برای قیمت‌ها ایجاد کند. جف کوری، مدیر تحقیقات کالای بانک گلدمن‌ساکس در کنفرانس GEPEC «اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس» ایده سه‌رقمی شدن قیمت نفت را مطرح کرد و نسبت به پایان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی بلندمدت و پیامدی که می‌تواند روی قیمت‌ها داشته باشد، هشدار داد.
 • گلدمن‌ساکس: تولید نفت سعودی به ۱۰ میلیون بشکه می‌رسد

  تسنیم: بانک سرمایه‌گذاری گلدمن‌ساکس اعلام کرد انتظار می‌رود تولید نفت عربستان تا پایان ۲۰۲۱ تا ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یابد یعنی ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز بیشتر از ماه مه باشد که دلیل آن افزایش تقاضای جهانی برای نفت است.
 • «بارکیندو» به نقش اوپک در شکست بحران‌های اقتصادی تاکید کرد

  شانا: صدوسی‌وپنجمین نشست هیات کمیسیون اقتصادی اوپک (ECB) روز سه‌شنبه از طریق ویدئو‌کنفرانس آغاز به‌کار کرد. این کمیسیون اتاق فکر اقتصادی و فنی اوپک است. به گزارش دبیرخانه اوپک، این نشست دو روزه به بررسی بازار جهانی نفت، اقتصاد جهانی و موضوع‌های کلیدی مرتبط با صنعت انرژی از جمله سرمایه‌گذاری، برآوردهای بهبود و چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت و بلندمدت تولید نفت خام می‌پردازد. محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک در این نشست به نقش حیاتی این کمیسیون در غنی‌سازی روند تصمیم‌گیری سازمان از طریق تجزیه و تحلیل دقیق شرایط بازار و روندهای نوظهور اشاره کرد. وی بر نقش راهبردی توافق‌نامه همکاری (DoC) در غلبه بر دو رکود جهانی چرخه نفت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ تاکید و اظهار کرد که کشورهای شرکت‌کننده در این توافق‌نامه سازوکارهای استواری برای کمک به بازگشت ثبات بازار نفت ایجاد کرده‌اند که یکی از آنها برگزاری نشست‌های ماهانه برای بررسی شرایط بازار است. این فرآیند بر سه اصل اساسی شفافیت، برابری و انصاف پایه‌گذاری شده است. دبیرکل اوپک گفت: کشورهای شرکت‌کننده در این توافق‌نامه اقدام‌های پیشگیرانه‌ای را برای کمک به کاهش نوسان‌ها، ایجاد ثبات در بازار نفت و ایجاد بستری انعطاف‌پذیر برای احیای آن با مشارکت بالقوه گسترده‌تری در سال‌های آینده انجام داده‌اند.
 • ثبات محبوبیت سوخت‌های فسیلی در یک دهه اخیر

  ایسنا: یافته‌های یک گزارش نشان داد با وجود کاهش هزینه انرژی‌های تجدیدپذیر و فشار بر دولت‌ها برای اقدام در برابر تغییرات اقلیمی، سهم سوخت‌های فسیلی در سبد انرژی جهان به اندازه یک دهه گذشته بالاست. گزارش شبکه سیاست انرژی سبز REN۲۱ نشان داد استفاده از سوخت‌های فسیلی تحت تاثیر رشد تقاضای جهانی برای انرژی، ادامه مصرف و سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های جدیدی که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند و استفاده کمتر از انرژی زیست توده مانند چوب یا زباله زراعی در گرمایش و پخت و پز، استمرار پیدا کرده است. سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ، گاز و نفت، دی اکسید کربن تولید می‌کند که گاز گلخانه‌ای اصلی عامل گرمایش جهانی است.
 • ظرفیت قابل‌توجه احتمالی گاز در دشت گرگان

  شانا: سیدعماد حسینی، رئیس هیات‌مدیره شرکت نفت خزر در گفت‌وگویی عنوان کرد: از میان چهار پروژه راهبردی اعلام‌شده به هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران، دو پروژه «لرزه‌نگاری دوبعدی ناحیه انتقالی دریا - خشکی شرق دریای خزر» و «راهبری و نگهداشت سکوی نیمه‌شناور ایران‌امیرکبیر و شناورهای پشتیبانی به‌منظور عملیات از طریق تعمیرات حداقلی» تصویب و مقرر شد دو پروژه دیگر با عنوان «حفاری و اکتشاف ساختار عظیم چالوس» و «حفاری اکتشافی آب‌های کم‌عمق دریایی در ساختار رودسر» در دستور کار آینده هیات‌مدیره قرار گیرد. وی با اشاره به پروژه لرزه‌نگاری شرق دریای خزر که تصویب شده است، توضیح داد: شواهد حاکی از وجود ظرفیت قابل‌توجه گاز در دشت گرگان است. اطلاعات ۱۶ حلقه چاه حفاری‌شده در این منطقه به همراه مطالعات صورت گرفته همچون مطالعات ساختار مرزی پل، نشان‌دهنده لزوم تغییر رویکرد فنی نسبت به پتانسیل منابع هیدروکربوری در حوضه خزر جنوبی است که امید می‌رود نتایج ناشی از حفاری چاه اکتشافی هیرکان- ۱ و چاه قزل‌تپه -۳ نیز تکمیل‌کننده این جمع‌بندی باشد. حسینی با بیان اینکه موضوع نیاز به انرژی در مناطق شمالی کشور به قدری حائز اهمیت است که عملیات‌های بالادستی با ریسک‌ بالا را نیز در دشت گرگان توجیه‌پذیر می‌کند، گفت: انتظار می‌رود این لرزه‌نگاری ۸۳۰ کیلومتری ضمن ایجاد اشتغال‌زایی کوتاه‌مدت، پس از موفقیت حفاری اکتشافی به اشتغال‌زایی بلندمدت در استان‌های شمالی و تامین گاز مورد نیاز این منطقه منتهی شود.
 • هند در ایران مخازن استراتژیک نفت می‌سازد؟

  دنیای‌اقتصاد: هند در دهه‌های گذشته یکی از شرکای تجاری ایران بوده و همکاری تجاری دو کشور بیشتر در زمینه واردات انرژی هند از ایران جریان داشته است. حالا علی چگنی، سفیر ایران طی سخنرانی‌ای که در یک اندیشکده هندی داشته پیشنهادهایی درباره سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بخش انرژی ایران (جاسک و چابهار) مطرح کرده که مورد توجه گسترده روزنامه‌ها و رسانه‌های اقتصادی مهم هند قرار گرفته است.
 • نیجریه: نفت به ۲۰۰ دلار می‌رسد

  تسنیم: شرکت ملی نفت نیجریه هشدار داد توقف سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف و تولید، قیمت نفت را در آینده به ۲۰۰ دلار در هر بشکه می‌رساند.
 • تاخیر در خروج اکسون‌موبیل آینده صنعت نفت عراق را به خطر می‌اندازد

  شانا: تاخیر در خروج شرکت آمریکایی اکسون‌موبیل از عراق آینده نفتی این کشور را تهدید می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر