آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۶۸

 • سه سناریوی نشست اوپک

  دنیای‌اقتصاد: صد و هفتاد و هفتمین نشست رسمی اوپک در مقر این سازمان در وین، پنجم دسامبر (۱۴ آذر) برگزار می‌شود و روز بعد از آن نیز وزرای عضو اوپک با وزیران نفت کشورهای غیرعضو اوپک دیدار خواهند داشت. بعد از گذشت سه سال از اجرای موفق طرح کاهش تولید، اگرچه شواهد بازار نشان می‌دهد نفت هنوز به اجرای این توافق نیاز دارد، با این حال مشخص نیست اوپک و متحدانش در آخرین نشست رسمی سال ۲۰۱۹، در رابطه با سرنوشت این توافق چه تصمیمی خواهند گرفت. ارسال سیگنال‌های مختلف از سوی بازیگران عضو اوپک‌پلاس باعث ایجاد انتظارهای متفاوتی در رابطه با نتیجه این نشست شده است. با این حال هنوز انتظار برای کاهش تولید بیشتر و حمایت قوی‌تر از تعادل بازار نفت، انتظار قالب در بازار نفت است.
 • تعمیرات اساسی سکوهای گازی پارس‌جنوبی پایان یافت

  شانا: رئیس تعمیرات عملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس از پایان تعمیرات اساسی ۲۲سکوی گازی میدان مشترک پارس‌جنوبی خبر داد و گفت: تعمیرات اساسی سالانه سکوهای دریایی مستقر در خلیج‌فارس، عرضه پایدار و کافی گاز در فصول مختلف سال به‌خصوص فصل زمستان را تضمین می‌کند.
 • تردید اکوادور در خروج از اوپک

  شانا: برخی منابع اعلام کردند اکوادور درحال مذاکره برای باقی ماندن در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است. به گزارش پایگاه خبری پلاتس، برخی منابع اعلام کردند اکوادور ممکن است درباره خروج از اوپک تجدیدنظر کند، اما درباره این مساله در نشست این هفته این سازمان تصمیم‌گیری نخواهد شد. یک منبع گفت: مذاکرات در این زمینه در سطح بسیار بالا در حال انجام است. خوزه اگوستو، وزیر انرژی جدید اکوادور که در ماه نوامبر امسال به این مقام رسید، هنوز درباره حضور در نشست این هفته اوپک تصمیم نگرفته است. یک فرستاده اوپکی اعلام کرد مطلع شده که اکوادور درباره خروج از اوپک دچار تردید شده است، اما انتظار نمی‌رود فرآیند خروج خود را متوقف کند. با این همه اگر اکوادور خواهان بازگشت به اوپک باشد، از این کشور استقبال خواهد شد.
 • سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری کویت در آرامکو

  ایسنا: دولت کویت در پاسخ مثبت به درخواست عربستان سعودی از متحدان منطقه‌ای خود برای تقویت فروش سهام شرکت نفتی آرامکوی سعودی، حداکثر یک میلیارد دلار در عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
 • رشد تولید نفت آمریکا کند می‌شود

  شانا: رشد تولید نفت آمریکا درحال کند شدن است؛ اما برآوردها درباره ابعاد این روند نزولی تفاوت دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، ممکن است رشد تولید نفت آمریکا در سال آینده میلادی یک میلیون بشکه در روز یا ۱۰۰ هزار بشکه در روز باشد و این اختلاف پیش‌بینی‌ها، ابهام پیش روی مسوولان اوپک را در نشست این هفته شدیدتر می‌کند. در سه سال گذشته، تولید نفت شیل در آمریکا فراتر از انتظارها بوده و به رقم ۱۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. با این همه، دورنمای سال ۲۰۲۰ با بدبینی روز افزون فعالان صنعت نفت آمریکا همراه است و اگر رشد تولید نفت این کشور کندتر شود، این مساله می‌تواند دوباره قدرت بازار نفت را به دستان اوپک بازگرداند.طبق برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، افزایش تولید نفت آمریکا به میزان یک میلیون بشکه در روز، بیشتر رشد تقاضای نفت جهان در سال آینده میلادی را تامین خواهد کرد. این مساله جلوی رشد قیمت نفت را می‌گیرد و اوپک را وادار می‌کند کاهش تولید خود را تمدید کند و تولیدکنندگان نفت شیل را به حال خود رها کنند تا برای دستیابی به سودهای دور از دسترس تلاش کنند.

بیشتر