آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۶۲

 • سناریوی چینی نفت ۴۰ دلاری

  دنیای اقتصاد: بلومبرگ مدعی است ایران حجم عظیمی نفت را در ذخایر اجاره شده در چین انبار کرده است و در صورتی که پالایشگران چینی تصمیم به استفاده از این ذخایر بگیرند، سمت عرضه بازار نفت با شوک بزرگی مواجه خواهد شد؛ موضوعی که می‎تواند قیمت نفت‌خام آمریکا را تا سطح ۴۰ دلار بر بشکه کاهش دهد.
 • انتظار برای کاهش رشدتولید نفت در آمریکا

  تسنیم: حوزه پرمیان مسوول بیشتر افزایش تولید آمریکا در سال‌های اخیر بوده است. از آگوست ۲۰۱۱ تا امروز، تولید نفت حوزه پرمیان چهار برابر شده ولی اخیرا برخی گزارش‌ها حاکی از کند شدن رشد تولید نفت شیل آمریکا است.
 • ۷ شهر سیستان و بلوچستان در نوبت گازرسانی قرار گرفت

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به تاکید وزیر نفت مبنی بر شتاب در روند گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان گفت: هفت شهر این استان در نوبت گازرسانی قرار گرفته‌اند. به گزارش شرکت ملی گاز ایران، گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از جمله برنامه‌های راهبردی است که در آخرین اولویت‌گذاری‌های کاری ابلاغی از سوی وزیر نفت بار دیگر بر آن تاکید شده است.حسن منتظرتربتی با بیان این مطلب، در تشریح وضع ساخت و توسعه شبکه گاز در استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در شرایط فعلی، ساخت و توسعه شبکه گاز در استان سیستان و بلوچستان در دو بخش احداث خطوط لوله گاز فشار قوی و گازرسانی به شهرها، صنایع و نیروگاه‌های برق در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
 • پرداخت حق الکشف قاچاق سوخت به مرزبانان

  ایسنا: وزیر کشور روز گذشته در حاشیه نشست توسعه شرق و غرب که با حضور استانداران مرزی در محل وزارت کشور برگزار شد، از یک پیشنهاد مطرح شده در این نشست رونمایی کرد. عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: این پیشنهاد برای تقویت بنیه امنیتی در مناطق مرزی و تشویق مرزبانان، نیروی نظامی مرزبانی و امنیتی بود که باید حق‌الکشف‌هایی را برای این افراد ببینیم و متناسب با آن، نحوه ارائه حق‌الکشف‌ها نیز باید در جهت تقویت امنیت باشد البته اجرای این پیشنهاد به دستور رئیس‌جمهور نیاز دارد. به گفته وزیر کشور، موضوع سوخت نیز از مسائل بسیار مهمی است که در جلسات قبل تصمیمات خوبی برای آن گرفته شد.
 • بارگیری نفت لیبی برای صادرات متوقف شد

  ایسنا: شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد بارگیری نفت در یک پایانه کشتیرانی تحت کنترل دولت را متوقف کرده است و پس از بسته شدن خط لوله‌ای که فعالیت‌های بزرگ‌ترین میدان نفتی این کشور را تعطیل کرد، وضعیت اضطراری اعلام کرد. شرکت ملی نفت لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد برای بارگیری نفت خام در بندر زاویه وضعیت اضطراری اعلام کرده است. اعلام وضعیت اضطراری، یک اقدام حقوقی است که یک شرکت را به دلیل وضعیتی که خارج از کنترلش است، از تعهدات قراردادی آزاد می‌کند. میدان الشراره که در حدود ۹۰۰ کیلومتری جنوب طرابلس قرار دارد، ۳۱۵ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند که حدود یک سوم از تولید نفت لیبی است، اما اغلب مورد حمله گروه‌های مسلح قرار می‌گیرد. صادرات نفت تقریبا منبع کل درآمد دولتی در لیبی است که بزرگ‌ترین ذخایر قطعی نفت در آفریقا را دارد. اما پس از سقوط و مرگ معمر قذافی، دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱، این کشور با رقابت گروه‌های مسلح متعدد برای به دست گرفتن کنترل کشور، دچار هرج و مرج شده است. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد تعطیلی اخیر خطوط لوله، مانع صادرات نفت به ارزش روزانه ۱۹ میلیون دلار شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر