آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۶۱

 • برداشت خطا از کارت سوخت

  دنیای اقتصاد: بیژن زنگنه اعلام کرده است افرادی که تا تاریخ ۲۰ مرداد موفق به اخذ کارت سوخت نشوند، می‌توانند تا دوره‌ای از کارت جایگاه‌داران استفاده کنند. وزیر نفت مطرح نبودن بحث «سهمیه‌بندی بنزین» و دنبال کردن هدف «انضباط دادن و جمع‌آوری اطلاعات» در بازگشت کارت سوخت را عامل باقی ماندن کارت جایگاه‌داران می‌داند. این دو اظهارنظر از سوی زنگنه نشان می‌دهد بازگشت کارت سوخت بدون اجرای سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت‌ها، کمترین اثرگذاری را به همراه خواهد داشت و به اهداف خود در کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت، نخواهد رسید.
 • نفت روسیه تا سال آینده آلوده می‌ماند

  ایسنا: بزرگ‌ترین پالایشگر نفت لهستان از کیفیت نفت روسیه انتقاد کرد و همزمان یک مظنون در تحقیقات مربوط به آلودگی خط لوله نفت روسیه از لیتوانی درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.یکی از مقامات شرکت «پی کی ان اورلن» که بزرگ‌ترین پالایشگر نفت لهستان است، اعلام کرد با وجود ادامه پاکسازی پس از رسوایی آلودگی نفت روسیه در آوریل کیفیت نفت روسیه چندان مناسب نشده است. همزمان رومان روژشکو، یکی از مظنونان اصلی در تحقیقات روسیه درخصوص آلودگی نفت صادراتی این کشور خواستار پناهندگی سیاسی از لیتوانی شده است.
 • نیاز کویت به نفت ۷۵ دلاری برای متعادل نگه داشتن بودجه

  تسنیم: به نظر می‌رسد نقطه سر به سر برای متعادل نگه داشتن بودجه کویت نفت حدود ۷۵ دلار در هر بشکه باشد؛ ولی اکثر موسسات مالی بین‌المللی تخمین می‌زنند قیمت نفت برای هر بشکه طی دو سال آینده از ۶۶ تا ۶۸ دلار فراتر نمی‌رود.به گزارش عرب تایمز، کمال الحرامی، تحلیلگر مستقل نفت در کویت با اشاره به این نکته گفت:« قیمت تخمینی ما برای نفت در بودجه کنونی ۵۵ دلار در هر بشکه است. ۷/ ۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کنیم که ۷۰۰ هزار بشکه آن برای مصرف داخلی کنار گذاشته می‌شود. به نظر می‌رسد نقطه سر به سر برای متعادل نگه داشتن بودجه نفت حدود ۷۵ دلار در هر بشکه باشد. این به آن معناست که ذخایر فعلی کویت احتمالا تا پایان ۲۰۲۱ یا شاید زودتر پایان می‌یابند. رسیدن به نفت بشکه‌ای ۷۰ دلار غیر ممکن است. پیدا کردن سایر راه‌های کسب درآمد و خصوصی کردن بخشی از فعالیت‌های دولتی تنها راه است. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نفتکش‌های کویت، پتروشیمی کویت، خطوط هوایی و شرکت نفت ملی این کشور در اختیار بخش خصوصی بود. این تنها راه حل پیش‌رو است؛ در غیر این صورت سرنوشتی همانند ونزوئلا خواهیم داشت.»
 • هپینس در راه ایران

  روابط عمومی شرکت ملی نفتکش: کشتی «هپینس۱» (Happiness ۱) که چندی پیش به دلیل نقص فنی در موتورخانه به بندر جده عربستان منتقل شده بود، سرانجام روز شنبه و بعد از دو ماه و بیست روز، با هدایت دو یدک‌کش راهی آب‌های کشورمان شد. کشتی غول‌پیکرHappiness ۱ دهم اردیبهشت ماه سال جاری هنگامی که در دریای سرخ به سمت کانال سوئز در حرکت بود، در فاصله ۷۰ مایلی بندر جده دچار آبگرفتگی در موتورخانه شد. شرایط اضطرار کشتی باعث ‌شد تا این کشتی نفتکش بر اساس عرف و قوانین بین‌المللی دریایی به لنگرگاه بندر جده عربستان به‌عنوان نزدیک‌ترین بندر امن منتقل شود.
 • ایران سومین تولیدکننده بزرگ سوخت فسیلی در جهان

  تسنیم: با توجه به رتبه اول آمریکا در تولید نفت و گاز طبیعی در جهان، جای تعجب نیست که این کشور در کل تولید سوخت فسیلی جهان هم مقام اول را داشته باشد. روسیه در رتبه دوم است و ایران در جایگاه سوم قرار دارد.

بیشتر