آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۱۱

 • کدخوانی بازی نفتی سعودی‌ها

  نسیم علایی
  دنیای اقتصاد: ترامپ همزمان با اعلام عدم تمدید معافیت از تحریم خرید نفت ایران، عربستان سعودی و امارات را به‌عنوان همراهان آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران معرفی کرد. رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید هرگونه کاهش عرضه نفت ایران را عربستان و متحدانش جایگزین خواهند کرد. با این حال سعودی‌ها تاکنون هیچ اقدام عملی برای افزایش عرضه نفت به منظور پوشش جای خالی نفت ایران در بازار انجام نداده‌اند. تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی حدود ۷۴/ ۹ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به سطحی که بر‌اساس توافق اوپک پلاس مجاز به تولید است حدود ۶۰۰ هزار بشکه کمتر است. علاوه بر آن هیچ نشانه‌ای از افزایش عرضه نفت این کشور از زمان پایان مهلت معافیت‌ها دیده نمی‌شود.
 • شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت تشکیل می‌شود

  شانا: وزیر نفت، به منظور بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های مغزافزاری و نرم‌افزاری کشور و رونق تولید ملی به‌ویژه شرایط خطیر کنونی، دستورالعمل تشکیل شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت را ابلاغ کرد. در متن ابلاغیه بیژن زنگنه، وزیر نفت به سعید محمدزاده، معاون امور مهندسی، پژوهشی و فناوری آمده است: به‌منظور بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های مغزافزاری و نرم‌افزاری کشور و رونق تولید ملی به‌ویژه شرایط خطیر کنونی، پیرو مباحث انجام‌شده، به استناد بندهای ۴، ۵ و ۶ از جزء «ث» ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی، بدین وسیله موارد زیر برای اجرا ابلاغ می‌شود.
 • کمک نفت پاسارگاد به مناطق سیل‌زده

  گروه بنگاه‌ها: شرکت نفت پاسارگاد یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریال به حساب سازمان بهزیستی برای پرداخت به سیل زدگان واریز کرد.به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت نفت پاسارگاد، این شرکت از محل ۱ تا ۳ روز حقوق مدیران و پرسنل و همچنین صرفه‌جویی در نمایشگاه محیط‌زیست توانست این رقم را به حساب سازمان بهزیستی واریز کند. شرکت نفت پاسارگاد به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده انواع قیر در خاورمیانه از شرکت‌های زیرمجموعه تاپیکو و شستا است که به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمام توان خود برای کمک به سیل‌زدگان کشور اعلام و همگام با شرکت‌های دیگر این مجموعه تلاش کرد تا مسوولیت‌های اجتماعی خود را در این زمینه اجرا کند.
 • افزایش پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید اوپک به علت آلودگی نفتی

  تسنیم: به گزارش رویترز، تولید نفت روسیه از اول تا ۱۶ ماه مه ‌به ۱۵۶/ ۱۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت، یعنی کمتر از ۱۸/ ۱۱میلیون بشکه‌ای که طبق قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش برای روسیه در نظر گرفته شده بود. بر‌اساس این گزارش، دریافت نفت در سیستم خط لوله ترنسنفت ۶ درصد از اول تا ۱۶ ماه مه ‌در مقایسه با میانگین ماه آوریل کاهش یافت. الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه در دسامبر ۲۰۱۸ توافق کرد تولید نفت روسیه را ۲ درصد معادل ۲۲۸ تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز طی ۶ ماه اول ۲۰۱۹ کاهش دهد. تا امروز روسیه کاملا به این توافق پایبند نبوده است. حالا به نظر می‌رسد آلودگی نفتی باعث شده تولید روسیه به زیر سطح قرارداد اوپک برسد. مساله آلودگی نشان داد که روسیه در ۲۰۱۹ می‌تواند به تعهد خود در قبال توافق کاهش تولید اوپک عمل کند.
 • عربستان هر ماه ۲میلیون بشکه نفت اضافه به پالایشگاه هندی می‌فروشد

  تسنیم: آرامکوی عربستان از ماه جولای تا دسامبر ماهانه ۲میلیون بشکه نفت خام اضافی به شرکت ایندین اویل فروخت. به گزارش رویترز، دهلی‌نو به‌دنبال جبران بشکه‌های ازدست‌رفته نفت ایران است.

بیشتر