آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۱۰

 • شکست خرس‌ها در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: نگرانی از افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه، عاملی بود که در ساعاتی از معاملات روز گذشته باعث عبور نفت از مرز ۷۳ دلار بر بشکه شد. تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران ریشه افزایش نگرانی از کاهش عرضه نفت خام به بازار و رشد قیمت‌ها ارزیابی می‌شود. پس از لغو معافیت‌ها برای خریداران نفت خام ایران، افت عرضه نفت خام ایران به کاهش تولیدی که از ابتدای ژانویه امسال از سوی اوپک پلاس جریان دارد، دامن زد و به آن عمق بیشتری بخشید. در عین حال، افزایش تنش‌ها در خاورمیانه به‌عنوان یکی دیگر از نتایج تقابل آمریکا با ایران، تداوم رشد قیمت در بازار نفت را باعث شد. این دو عامل باعث شدند «نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی و افت تقاضای نفت خام زیر سایه جنگ تجاری آمریکا و چین» و همچنین «رشد ذخایر نفت خام تجاری آمریکا»، به عنوان سیگنال‌هایی جدی برای ورود خرس‌ها به بازار نفت و فشار به قیمت طلای سیاه، خنثی شوند.
 • رشد بیش از ۱۰۰ درصدی تولید در میدان آذر

  ایسنا: طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است میزان برداشت نفت از میدان مشترک آذر در نیمه دوم سال ١٣٩٨ از حدود ۳۰ هزار بشکه به ۶۵ هزار بشکه در روز برسد، البته براساس گفته‌های مدیر پروژه راه‌اندازی، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری میدان نفتی آذر، میزان تولید تجمعی در اردیبهشت ۱۳۹۸ از مرز ۲۰ میلیون بشکه عبور کرده است.
 • مذاکرات روسیه برای ازسرگیری صادرات ترانزیتی نفت

  ایسنا: معاون نخست‌وزیر روسیه درباره ازسرگیری صادرات نفت از طریق خط لوله ترانزیتی دروژبا با همتای بلاروسی خود مذاکره کرد اما گفت‌وگوها نتیجه‌بخش نبود.الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس هفته گذشته اعلام کرد کشورش به دلیل آلودگی نفت روسیه با هزینه‌های عظیمی روبه‌رو است و انتظار دارد خسارتش از سوی روسیه جبران شود، با این همه مکانیزم جبران خسارت و مسوول پرداخت آن مشخص نیست.
 • سرپیچی چین از تحریم‌های نفتی آمریکا

  دنیای اقتصاد: همزمان با افزایش تنش‌های تجاری بین واشنگتن و پکن اخباری مبنی بر ادامه خرید نفت و محصولات نفتی چین از ایران به گوش می‌رسد. این در حالی است که موعد معافیت از تحریم خرید نفت از ایران حدود دو هفته پیش به پایان رسید و بر‌اساس آن کشورها اجازه ندارند به خرید نفت از ایران ادامه دهند و در صورت تخلف مشمول جریمه‌های واشنگتن خواهند شد. آن‌طور که «تانکر ترکرز»، یکی از شرکت‎هایی که جابه‌جایی نفتکش‌ها را در دریا رصد می‌کند، اعلام کرده یک محموله نفت‌خام ایران به حجم ۲ میلیون بشکه در حال تخلیه در بنادر چین است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر