آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۱۲

  • دو سناریوی صلح در نشست اوپک

    دنیای اقتصاد: با برگزاری چهاردهمین نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در جده عربستان، کشورهای حاضر در اتحاد اوپک‌پلاس یک گام دیگر به تصمیم‌گیری درباره سرنوشت توافقی نزدیک شدند که برای ایجاد تعادل در بازار جهانی نفت تلاش دارد. «توافق کاهش تولید» از ابتدای امسال وارد سومین سال حیات خود شد اما هنوز مشخص نیست تا پایان امسال ادامه داشته باشد. نتیجه نهایی در رابطه با سرنوشت توافق کاهش تولید، در نشست عادی ۲۵ ژوئن اوپک در وین مشخص خواهد شد.
  • وزیر نفت عراق: خروج اکسون موبیل آمریکا فقط انگیزه سیاسی دارد

    ایرنا: وزیر نفت عراق در واکنش به جنگ روانی آمریکا تاکید کرد که خروج تعدادی از کارکنان شرکت نفتی «اکسون موبیل» آمریکا از بصره صرفا با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته و ارتباطی به مسائل امنیتی ندارد. ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق در بیانیه‎‌ای روز گذشته تاکید کرد: وزارت نفت عراق نامه‌ای رسمی به شرکت اکسون موبیل ارسال کرده و از این شرکت خواسته است که براساس قرارداد بلندمدتی که با دولت عراق دارد هرچه سریع‌تر باید فعالیت خود را در میدان نفتی قرنه غربی از سرگیرد.
  • عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

    ایسنا: شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا ۴/ ۶ میلیون بشکه نفت با قیمت ارزان‌تر را به شرکت‌های روسی، چینی و هندی عرضه کرد. یک مقام آگاه در شرکت PDVSA که مایل نبود نامش فاش شود به پلاتس گفت: ما سرگرم مذاکره درباره قراردادهای تحویل فوری سه محموله هر یک به حجم ۸/ ۱ میلیون بشکه نفت مری و یک میلیون بشکه نفت DCO تا ماه مه هستیم. بنا بر اعلام شرکتPDVSA، گریدهای نفتی ونزوئلا ۱۵ دلار در هر بشکه و ۱۷ دلار در هر بشکه ارزان‌تر از نفت برنت قیمت‌گذاری شده‌اند. بر اساس گزارش پلاتس، قیمت‌ها خارج از معیارهای شرکت PDVSA برای بازارهای اروپایی و آسیایی است اما این شرکت درصدد کاهش سطح ذخایر نفت در پایانه‌های محموله‌ها و تداوم دادن به فعالیت پایانه‌ها و میادین نفتی است. پلاتس برآورد کرده که تولید نفت ونزوئلا از ۲۳/ ۱میلیون بشکه در روز در ژانویه به ۷۵۰ هزار بشکه در روز در آوریل کاهش پیدا کرده است. با این حال تحریم‌های آمریکا که فروش نفت شرکت PDVSA را محدود کرده و دسترسی محدود این شرکت به نفتکش‌ها باعث شده است سطح ذخایر نفت افزایش پیدا کند. این مقام شرکت PDVSA اعلام نکرد ۴/ ۶ میلیون بشکه نفت به چه شرکت‌هایی فروخته شده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا اول فوریه به شرکت‌های غیرآمریکایی سه ماه فرصت داد تا به معاملاتشان با شرکت PDVSA که شامل استفاده از سیستم مالی آمریکا است پایان دهند و به این ترتیب عملا فروش نفت و محصولات نفتی ونزوئلا به دلار را ممنوع کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر