آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • هراس نفت از تحریم ایران

  دنیای اقتصاد: اوج‌گیری مجدد تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و نگرانی از کمبود عرضه، دو عامل ایجاد نوسانات شدید قیمت نفت در هفته گذشته بوده‌اند. در شرایطی که بالا گرفتن جنگ تجاری افت قیمت‌ها در این هفته کاری را به‌دنبال داشت، ظهور نشانه‌هایی از کاهش صادرات نفت ایران تحت‌تاثیر لغو معافیت‌های نفتی، نگرانی از سمت عرضه را تشدید کرد. این نگرانی با افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه به‌دنبال فشار آمریکا بر ایران، دوچندان شد به گونه‌ای که هراس از یک اختلال جدی در عرضه نفت مانع اثرگذاری کاهنده جنگ تجاری بر قیمت نفت شد.
 • فعالیت خط لوله انتقال نفت حدفاصل امیدیه-اهواز از سرگرفته شد

  شانا: فعالیت خط لوله ۴۲ اینچ صادرات نفت حدفاصل امیدیه-اهواز در گستره عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری ازسرگرفته شد.پس از چند روز تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی کارکنان شرکت نفت وگاز آغاجاری و گروه‌های ستاد مناطق نفت‌خیز جنوب، شرایط فعالیت خط لوله ۴۲ اینچ صادرات نفت، به وضع پیش از حادثه برگردانده شد.
 • عربستان درخواست‌هایی برای جایگزینی نفت ایران دریافت کرد

  تسنیم: یک منبع آگاه با طرح‌های نفتی ریاض گفت: عربستان سعودی درخواست‌هایی برای جایگزینی نفت ایران در ماه آینده دریافت کرده است. به گزارش اویل پرایس، این خبر زمانی رسید که عربستان، بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده نفت اوپک، قیمت صادرات نفت را برای مشتریان آسیایی خود در ماه ژوئن و جولای به خاطر تقاضای اضافی برای صادرات بالا برده است. نفت سبک عربستان برای تحویل در ماه ژوئن ۱۰/ ۲ دلار در هر بشکه گران‌تر از میانگین شاخص عمان/ دبی فروخته می‌شود و نسبت به قیمت محموله‌های تحویل داده شده در ماه مه ‌۷۰ سنت گران‌تر است. ریاض همچنین قیمت این نفت را برای اروپا ۸۰ سنت نسبت به محموله‌های ماه مه‌ ‌بالا برد ولی قیمت صادرات نفت به آمریکا کاهش یافته است.ولی جالب است که عربستان هیچ طرحی برای آغاز افزایش تولید نفت خود ندارد. در مارس و آوریل عربستان ۸/ ۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که کمتر از سهمیه ۳۱۱/ ۱۰ میلیارد بشکه طبق توافق اوپک است. جالب‌تر است که عربستان هیچ تصمیمی برای افزایش صادرات در ماه آینده ندارد یعنی باید برای تامین تقاضای آسیا واردات به برخی مقاصد را کاهش دهد.
 • موفقیت بهران در رعایت حقوق مصرف‌کننده

  گروه بنگاه‌ها: در ششمین همایش اعطای گواهینامه و تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان استان تهران از شرکت نفت بهران با اهدای لوح و گواهینامه تقدیر شد.به گزارش روابط عمومی این شرکت، در این مراسم که در هتل اسپیناس خلیج فارس تهران برگزار شد، لوح و گواهینامه مذکور به اسعد عزیزی، مدیرعامل شرکت نفت بهران اعطا شد.در این مراسم که با حضور صنعتگران استان تهران و نمایندگان آنها برگزار شد مقامات استانی و صنعتی به سخنرانی پرداختند.سپس گواهینامه و تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان استان تهران به جمعی از صاحبان، مدیران و گردانندگان صنایع استان تهران اهدا شد.
 • نفت شیل دومین منبع نفت ارزان جهان؟

  تسنیم: نفت شیل آمریکا دومین منبع نفتی ارزان جهان است و پس از میادین نفتی ساحلی خاورمیانه قرار دارد. به گزارش اویل پرایس، نفت شیل آمریکا که دو سال پیش دومین نفت گران جهان بود، حالا دومین منبع نفتی ارزان جهان است و پس از میادین نفتی ساحلی خاورمیانه قرار دارد. طبق تحقیقات ریستاد انرژی، نفت شیل آمریکای شمالی هزینه‌ها را طی چهار تا پنج سال گذشته کاهش داده و حتی زمانی که قیمت نفت چندان بالا نبود، یک منبع رقابتی برای عرضه نفت بوده است.ریستاد انرژی تخمین می‌زند که قیمت نفت سر به سر نفت شیل در حال حاضر ۴۶ دلار در هر بشکه باشد.
 • هزینه ماهانه یک میلیون دلاری تحریم نفتی ایران برای پالایشگاه ژاپنی

  تسنیم: مدیرعامل شرکت فوجی اویل ژاپن مشکلی برای تامین نفت از سایر منابع غیر از ایران نمی‌بیند ولی انتظار دارد هزینه‌هایش ۱۰۰ میلیون ین (حدود یک میلیون دلار) در یک ماه افزایش یابد. به گزارش رویترز، پالایشگاه‌های ژاپن پس از لغو معافیت‌های خریداران ایران از تحریم‌ها توسط آمریکا نفت بیشتری از خاورمیانه می‌خرند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر