آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • شرط‌بندی نفت ۱۰۰ دلا‌ری

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: حرکت معامله‌گران بازار نفت به سمت محدوده ۱۰۰ دلاری هشدار کمبود عرضه در بازار طلای سیاه را جدی‌تر کرد. براساس گزارش‌های موجود، اخیرا در بازار آتی نفت بیش از ۴۵ میلیون بشکه نفت خام روی قیمت‌های ۹۰، ۱۰۰ و ۱۱۰ دلار معامله شده است. تلاش آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت خام کشورمان و افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک در دنیا با محوریت ایران و آمریکا از مهم‌ترین دلایل حرکت این کالای استراتژیک به سمت محدوده ۱۰۰ دلار و بیش از آن است. پیش‌بینی بازگشت نفت به کانال ۱۰۰ دلار بر بشکه، سال گذشته نیز از سوی تحلیلگران بازار مطرح شده بود؛ اما ریسک‌های ژئوپلیتیک فعلی باعث شده‌اند این‌ پیش‌بینی این‌بار در فضایی جدی‌تر طرح شود. سپتامبر سال گذشته زمانی بود که در آستانه اجرای فاز دوم تحریم‌های آمریکا با تمرکز بر صادرات نفت ایران، کارشناسان انتظار بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری را به بازار تزریق کردند. اما این پیش‌بینی با اعطای معافیت‌های نفتی محقق نشد. حال با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس، تمدید نشدن معافیت‌های نفتی شش ماهه و حرکت کند عربستان برای افزایش تولید، به‌نظر می‌رسد بازار نفت بیش از پیش آماده ورود به محدوده ۱۰۰ دلاری است.
 • ثبات در تولید نفت اوپک

  دنیای اقتصاد: برآوردهای اولیه از میزان تولید اوپک در ماه گذشته میلادی نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای این سازمان بعد از چهار ماه افت مدام به ثبات رسیده است. آن‌طور که پلاتس اعلام کرده است، تولید نفت اوپک در ماه آوریل سال جاری میلادی حدود ۲/ ۳۰ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به سطح تولید این سازمان در ماه گذشته تغییر چندانی نداشته و حدود ۳۰ هزار بشکه افزایش یافته است. گزارش دبیرخانه اوپک از سطح تولید نفت اعضای این سازمان در روزهای آینده منتشر می‌شود.
 • طراحی اولیه مخازن ذخیره‎سازی نفت جاسک رو به پایان است

  شانا: مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: طراحی اولیه مخازن ذخیره‎سازی نفت خام در بندر جاسک رو به پایان است و پیمانکاران اجرایی ساخت مخازن طی دو ماه آینده فعالیت خود را آغاز می‎کنند.
 • پالایشگاه هندی برای تعمیر و نگهداری تعطیل می‌شود

  تسنیم: شرکت صنایع ریلاینس هند به‌مدت یک ماه یک واحد پالایش نفت خام ۳۳۰هزار بشکه‌ای را در مجموعه پالایشگاهی جامنگار برای تعمیر و نگهداری می‌بندد.
 • تشدید تحریم‌های آمریکا علیه تجارت نفت ونزوئلا

  ایسنا: وزارت خزانه‌داری آمریکا دو شرکت و دو نفتکش را با متهم کردن به تحویل نفت ونزوئلا به کوبا از اواخر سال ۲۰۱۸ تا مارس سال ۲۰۱۹، هدف تحریم قرار داد. آمریکا اعلام کرده این تحریم‌ها در واکنش به دستگیری اخیر شماری از نمایندگان کنگره ونزوئلا وضع شده و شرکت مونسون نویگیشن که مالک نفتکش اوشن الگانس است و شرکت سرنیتی ماریتیم که مالک نفتکش لئون دیاس است را هدف می‌گیرد.
 • ضرر میلیاردی روسیه در بحران آلودگی نفت صادراتی

  ایسنا: از ۲۰ آوریل صادرات حدود پنج میلیون تن نفت روسیه به مقصد اروپا از طریق خطوط لوله به دلیل آلودگی متوقف مانده است.
 • صادرات ال‌ان‌جی آمریکا به چین کاهش یافت

  شانا: جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن سبب شد صادرات گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) آمریکا به چین کاهش یابد. به گزارش خبرگزاری رویترز، اطلاعات کشتیرانی نشان داد هیچ کدام از کشتی‌های حمل ال‌ان‌جی که در ماه‌های مارس و آوریل امسال آمریکا را ترک کردند، به چین نرفته‌اند. در ماه‌های گذشته از سال جاری میلادی، تنها دو کشتی مخصوص حمل ال‌ان‌جی از آمریکا به چین رفته‌ است؛ در حالی که در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۴ کشتی ال‌ان‌جی‌بر آمریکایی به چین اعزام شده بودند. در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۷ کشتی مخصوص حمل ال‌ان‌جی آمریکا به چین رفته بودند؛، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۰ کشتی بوده است. در سال‌های اخیر، آمریکا بیشترین شتاب را در افزایش صادرات ال‌ان‌جی در جهان داشته؛ در حالی که چین بیشترین شتاب را در افزایش واردات این سوخت پاک داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر