• چالش‌های نفت در عصر تحریم

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: از آبان سال ۹۷ به این سو، یعنی زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا به‌صورت یکجانبه از توافق بین‌المللی برجام خارج شد و تحریم‌های ایران را بار دیگر فعال کرد؛ سوالات فراوانی در رابطه با صنعت نفت ایران به وجود آمده که دامنه آنها هر روز وسیع‌تر می‌شود. این سوالات از میزان صادرات نفت ایران در دوره تحریم و تاثیر کاهش عرضه ایران بر وضعیت بازار نفت آغاز شد و این اواخر امنیت تنگه هرمز در صورت صفر شدن صادرات نفت خام ایران را مورد توجه دنیا قرار داد.
 • بزرگ‌ترین تحول در تاریخ بازار نفت در ۶ ماه آینده

  شانا: سازمان بین‌المللی دریانوردی از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی استانداردهای جدید کاهش آلودگی کشتی‌ها را اجرایی می‌کند. به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، ده‌ها هزار کشتی در حال تردد در اقیانوس‌های جهان، روزانه بیش از ۳ میلیون بشکه نفت کوره غلیظ و پرگوگرد مصرف می‌کنند. با این همه، از آغاز سال آینده میلادی، صنعت کشتیرانی باید به مقررات جدیدی عمل کند که آلودگی گوگرد را به شکلی چشمگیر کاهش می‌دهد.
 • درآمد نفتی لیبی کاهش یافت

  ایسنا: درآمد نفتی لیبی در نیمه اول سال ۲۰۱۹ با کاهش روبه‌رو شد و به ۲/ ۱۰ میلیارد دلار رسید. بانک مرکزی لیبی اعلام کرد درآمد نفتی لیبی در شش ماه نخست سال میلادی جاری ۲/ ۱۱ درصد کاهش یافته و به ۲/ ۱۰میلیارد دلار رسیده است. مانند اکثر اعضای اوپک، نفت ستون فقرات اقتصاد لیبی است و ۸/ ۹۲ درصد از کل درآمد این کشور در نیمه اول سال ۲۰۱۹ را تشکیل داد.
 • خطر توقف صادرات قیر به دنبال افزایش هزینه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: افزایش ۳۰۰ درصدی و بدون برنامه وکیوم‌باتوم(خوراک تولید قیر) طی سه سال گذشته و نیز روند صعودی قیمت‌ها در سه ماه اخیر، منجر به کاهش چشمگیر صادرات این محصول استراتژیک شده است.گزارش «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد، در شرایط فعلی تحریم‌ها و افزایش حداقل ۲۷۰ درصدی هزینه‌های صادراتی در ماه‌های اخیر، متاسفانه روند افزایشی قیمت وکیوم باتوم در سال ۹۸، صادرات این محصول را با تهدید بسیار جدی مواجه کرده است. بررسی بازارهای جهانی قیر و قیمت‌های تمام شده قیر ایران در شرایط فعلی نشان می‌دهد، سهم بازار کشور در مقاصد صادراتی به شدت کاهش یافته و در صورت عدم اتخاذ تصمیم فوری در این خصوص و تعدیل قیمت‎‌های وکیوم باتوم قیرسازان به زودی شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی خود و حذف اشتغال موجود این صنعت در سال رونق تولید خواهند بود. قیرسازان کشور با نگرانی فراوان منتظر ورود وزیر نفت و همچنین فرمانده اقتصاد مقاومتی کشور به این موضوع هستند. براساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه نفت، در صورت ادامه این روند نامیمون افزایش قیمت، صادرات قیر ایران در مردادماه به صفر خواهد رسید.
 • بازگشت نفت از کانال ۶۰ دلار

  دنیای اقتصاد: قیمت نفت خام آمریکا که هفته گذشته به کانال ۶۰ دلار صعود کرده بود، در اولین روز معاملات این هفته در بازارهای جهانی یعنی روز دوشنبه این کانال را از دست داد و وارد کانال۵۰ دلار شد. نگرانی از کاهش رشد تقاضا برای نفت به دلیل ضعف اقتصادی، رشد تولید نفت شیل و همچنین بازگشت مجدد تولید نفت در خلیج مکزیک بعد از عبور توفان «بری»؛ سه عاملی بودند که اثر ریسک‌های ژئوپلیتیک را خنثی کرده و موجب کاهش قیمت‌ها شدند.
 • رتبه اول ایران در یارانه کور

  دنیای اقتصاد: آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی از اختصاص یارانه به سوخت‌های فسیلی نشان می‌دهد ایران با پرداخت بیش از ۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ بیشترین یارانه انرژی را در جهان پرداخت کرده است. این آمار همچنین گویای آن است که میزان یارانه اختصاصی به مشتقات نفتی از جمله بنزین و گازوئیل در کشور جهش ۶۲ درصدی را تجربه کرده و ایران با جا گذاشتن عربستان در سال گذشته میلادی به جایگاه اول پرداخت یارانه کور رسیده است. افزایش قیمت‌های جهانی در کنار ثبات قیمت‌های داخلی و افزایش نرخ ارز سه عامل جهش یارانه‌ای ایران بوده است.
 • شرایط تامین مالی طرح‌های حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت و گاز

  ایسنا: نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای شرایط تامین مالی طرح‌های حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی را تعیین کردند. نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته، ماده ۴ طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه مردمی را به تصویب رساندند که بر اساس آن تامین مالی طرح‌ها با رعایت این شرایط صورت می‌گیرد: الف- سهامداران شرکت مجری موظفند حداکثر یک سال پس از دریافت مجوز، نسبت به واگذاری حداقل ۳۰ درصد سهم شرکت مجری از طریق عرضه سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در چارچوب قوانین مربوط یا انتشار اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام اقدام کنند؛ در غیر این صورت وزارت نفت موظف است نسبت به ابطال مجوز خوراک آنها اقدام کند.
 • رشد تولید نفت شیل آمریکا کند شد

  تسنیم: در حالی که تولید نفت شیل آمریکا افزایش می‌یابد و همچنان رکوردهای جدید را می‌شکند، سرعت رشد آن با کاهش اخیر تولید بسیاری شرکت‌ها کند شده است. به گزارش اویل پرایس، سرمایه‌گذاران و بانکداران در مورد سوددهی صنعت شیل تردید دارند. پس از اینکه قیمت نفت در سه ماه چهارم ۲۰۱۸ سقوط کرد، بسیاری تولیدکنندگان مستقل هزینه‌های خود را در سال جاری کاهش دادند ولی سرمایه‌گذاران همچنان متقاعد نشده‌اند که سود مداوم خوبی داشته باشند. تولیدکنندگان کوچکی مثل لگیسی رزرو و اپروچ ریسورسز شاهد بودند ارزش بازار آنها به ترتیب ۹۹ درصد و ۸۷ درصد در سال گذشته پایین آمد.لگیسی رزرو آمریکا حتی ماه گذشته اعلام ورشکستگی کرد تا روند بازسازی مالی خود را تسهیل کند و این اولین تولیدکننده کوچکی نبود که سال گذشته این کار را کرد.در حالی که تولیدکنندگان بزرگ‌تر مثل شرکت‌های بزرگ اکسون و شورون در حال گسترش حضور خود در پرمین هستند و هدفشان افزایش میزان تولید طی چند سال آینده است، شرکت‌های کوچک اکتشافی و تولیدی حتی با وجود افزایش قیمت نفت آمریکا به بالاتر از ۶۰ دلار در هر بشکه، هنوز هم با چالش مواجه هستند.
 • کره‌جنوبی جایگزین موثری برای نفت ایران پیدا نکرد

  تسنیم: واردات نفت کره‌جنوبی در ژوئن ۶/ ۱۲درصد کاهش یافت که این مساله نشان می‌دهد کره‌جنوبی نتوانسته است جایگزین موثری برای نفت ایران پیدا کند. به گزارش رویترز، کره‌جنوبی به‌دنبال لغو معافیت‌ها از تحریم‌های آمریکا در ژوئن برای دومین ماه هیچ نفتی از ایران وارد نکرد.
 • رکوردشکنی فرآوری نفت در چین

  شانا: افتتاح دو پالایشگاه جدید در چین سبب شد فرآوری نفت در پالایشگاه‌های این کشور در ماه ژوئن امسال به رقمی بی‌سابقه برسد. به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره ملی آمار چین روز گذشته اعلام کرد که فرآوری نفت در پالایشگاه‌های این کشور در ماه ژوئن امسال ۷/ ۷ درصد نسبت به پارسال بیشتر بوده است. حجم فرآوری نفت در پالایشگاه‌های چین در دوره یادشده به ۵۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن، معادل ۱۳ میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز رسید و رکورد پیشین را که در ماه آوریل امسال محقق شده بود، پشت سر گذاشت. افتتاح دو پالایشگاه جدید در چین، به تحقق آمارهای یادشده کمک کردند. شرکت خصوصی هنگلی پتروکمیکال ظرفیت پالایشی ۴۰۰ هزار بشکه‌ای خود را در اواخر مه ‌به حداکثر رساند و ژی جیانگ پتروکمیکال به‌طور آزمایشی تاسیساتی با همین اندازه در ساحل شرقی راه‌اندازی کرد.
 • شناسایی چشمه‌های فساد در نفت

  دنیای اقتصاد: تجربه اعمال تحریم‌های اقتصادی در سال‌های مختلف، این درس را به همراه داشته که در این برهه‌های زمانی خاص، علاوه بر تمام اختلالاتی که اقتصاد کشور را دچار می‌کند، گلوگاه‌های فساد برای افراد و گروه‌هایی که به دنبال بهره‌برداری از آن هستند، بیش از هر زمان دیگری باز می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت «فساد» یکی از نتایج شوم تحریم‌هایی است که به خودی خود مشکل‌آفرین هستند. اعمال تحریم‌ها در شرایطی می‌تواند به بروز فساد دامن بزند که گاه عقب ماندن از انجام برخی اصلاحات در داخل کشور، زمینه‌های بروز تخلفات را فراهم می‌کند درست مانند آنچه در زمینه سوخت شاهد هستیم. نرخ بنزین و گازوئیل در شرایطی با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی ندارد که عقب افتادن روند اصلاح قیمت‌ها، موجی از قاچاق این کالای استراتژیک را رقم زده است.
 • نصب سومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی

  شانا: سومین سکوی تولیدی فاز ۱۴ پارس جنوبی از سوی شناور HL-۵۰۰۰ برای تولید ۱/ ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در روز ازسوی متخصصان ایرانی در آب‌های خلیج فارس نصب شد. سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی که ۲۱ خرداد از یارد شرکت ایزوایکو در بندرعباس بارگیری شده بود، صبح دیروز (شنبه، ۲۲ تیرماه) با مساعد شدن شرایط جوی، در موقعیت آب‌های خلیج فارس نصب شد.وزن این سکو ۲۴۰۰ تن بوده و عملیات حفاری چاه‌های آن نیز به پایان رسیده است. به این ترتیب پس از نصب سکوی ۱۴Bو پایان عملیات هوک‌آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، امکان ارسال روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز (۱/ ۱۴ میلیون مترمکعب) از این سکو به خشکی فراهم می‌شود. بخش فراساحل فاز ١٤ پارس جنوبی شامل چهار سکو (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی است و سکوی ۱۴B، دومین سکوی اصلی و سومین سکو از چهار سازه تولیدی این طرح است. پیش از این، برداشت از دو سکوی ١٤A و١٤C به میزان یک میلیارد فوت مکعب گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۱۳۹۷ محقق شده است. در دولت یازدهم و دوازدهم معادل ۲۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار شده و ایران هم اکنون در برداشت گاز از قطر پیشی گرفته است.
 • جهش کانالی در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: نفت‌خام آمریکا روز گذشته برای سومین روز پیاپی در کانال ۶۰ دلار معامله شد. این در حالی است که این نفت شاخص از حدود ۷ هفته گذشته زیر ۶۰ دلار و در کانال ۵۰ دلار معامله شده بود. افزایش قیمت‌ها از روز چهارشنبه با اعلام آمار رسمی موجودی انبارهای نفتی آمریکا که نشان از کاهش این ذخایر برای چهارمین هفته پیاپی داشت و همچنین کاهش ارزش دلار به دنبال اظهارات رئیس فدرال رزرو که احتمال کاهش نرخ بهره را افزایش می‌داد، به وقوع پیوست.
 • تهدید آمریکا برای تحریم چین در صورت ادامه واردات نفت ایران

  ایسنا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشدار داد اگر چین برخلاف تحریم‌های آمریکایی، به واردات نفت خام ایران ادامه دهد از سوی واشنگتن تحریم خواهد شد. به گزارش پلتس، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر هدف واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اظهار کرد: کشورهایی که از تحریم‌های آمریکا پیروی نکنند، با عکس‌العمل آمریکا روبه‌رو خواهند شد و این شامل چین یا هر کشور دیگری در جهان است.
 • گاز مشترکان در چه شرایطی قطع می‌شود؟

  ایسنا: قطع گاز مشترکان توسط شرکت گاز بنا به دلایل مختلفی انجام می‌شود که این مساله لزوم توجه به اخطارهای این شرکت را گوشزد می‌کند. دلایل قطع موقت جریان گاز شامل عدم پرداخت صورتحساب مصرفی و سایر بدهی‌ها در مهلت تعیین شده، قصور مشترک از رعایت مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی و تعهدات خود با تشخیص شرکت و سایر مراجع ذی‌صلاح، مصرف غیرمجاز یا هرگونه دستکاری دستگاه‌ها و تجهیزات متعلق به شرکت، عدم امکان قرائت کنتور در دو دوره متوالی، صدور حکم از سوی مراجع قانونی، ممانعت مشترک از بازدید و قرائت وسایل اندازه‌گیری می‌شود.

بیشتر