آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • عبور پرقدرت نفت از مرز ۷۰ دلا‌ر

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: بازار نفت آخرین روز کاری هفته گذشته را فراتر از قله ۷۰ دلاری به ازای هر بشکه به پایان برد. این نخستین بار در سال ۲۰۱۹ است که طلای سیاه با نگاه به کاهش تولید اوپک و بهبود روابط تجاری آمریکا و چین، از این سطح قیمتی عبور می‌کند. افت تولید ناخواسته ایران و ونزوئلا نقش مهمی در کاهش تولید اوپک داشته است. در سوی دیگر، معامله‌گران در بازار آتی برای ششمین هفته متوالی انتظارات مثبت خود از آینده طلای سیاه را نشان داده و در نقش خریدار ظاهر شده‌اند.
 • واماندن انقلاب شیل آمریکا از رشد تولید؟

  دنیای اقتصاد: «خستگی در حال غلبه بر تگزاس است.» این جمله می‌تواند برای فعالان بازار نفت معنایی مترادف با رشد قیمت‌ها داشته باشد. تگزاس که بزرگ‌ترین میادین نفت شیل را در جنوب آمریکا در دل دارد، مهم‌ترین عامل دست یافتن آمریکا به مقام «بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیا» در سال گذشته بود. اما حالا گزارش‌ها نشان می‌دهند که قدرت تولید این حوزه نفتی در حال کاهش است.
 • همدلی با مردم و حفاظت از تاسیسات نفتی در مناطق سیل‌زده

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه وزیر نفت در پیامی به همه شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای ادامه کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده تاکید کرد، روز گذشته گزارش‌هایی از روند فعالیت این شرکت‌ها روی خروجی شانا قرار گرفت. دستور بیژن زنگنه برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده خطاب به مدیران عامل شرکت‌های ملی نفت ایران، ملی گاز ایران و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و مدیران عامل شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، مناطق مرکزی ایران، مهندسی و توسعه نفت، ملی حفاری و نفت و گاز اروندان بود.
 • افزایش تولید نفت روسیه در صورت عدم تمدید توافق کاهش تولید

  تسنیم: وزیر انرژی روسیه گفت اگر توافق کاهش تولید اوپک دوباره تمدید نشود، تولید نفت روسیه در سال‌جاری باز‌هم افزایش می‌یابد.به گزارش رویترز، تولید نفت روسیه طی ده سال گذشته به دلیل آغاز به‌کار میادین جدید و معرفی تکنولوژی جدید افزایش یافته است.
 • حذف یارانه انرژی در مصر

  تسنیم: مصر طی نامه‌ای به صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که یارانه‌های اکثر محصولات انرژی را تا ۱۵ ژوئن بر می‌دارد. به گزارش رویترز، این نامه به‌عنوان بخشی از بررسی برنامه وام ۱۲ میلیارد دلاری سه‌ساله مصر منتشر شد. این به آن معناست که قیمت بنزین، گازوئیل، نفت سفید و مازوت برای مشتریان افزایش می‌یابد. در حال حاضر این محصولات ۸۵ تا ۹۰ درصد قیمت جهانی را دارند. این نامه در ۲۷ ژانویه نوشته شده بود. نامه وزیر دارایی مصر و مدیر بانک مرکزی در گزارش صندوق بین‌المللی پول در ۲۸ ژانویه جای گرفت و پس از تخصیص بودجه برای پنج قسط از شش قسط وام در فوریه، منتشر شد. دولت مصر در این نامه اعلام کرد پس از آغاز اتصال اکتان ۹۵ به قیمت‌های بین‌المللی که در آوریل انجام شد، همین کار را هم با سایر محصولات درماه ژوئن انجام می‌دهد. انتظار می‌رود اولین تنظیم قیمت در اواسط سپتامبر باشد. دولت مصر اشاره کرد که یک مکانیزم متعادل‌کننده برای جلوگیری از شوک در برابر افزایش قیمت سایر کالاها ایجاد کرده است.
 • انتصاب معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری

  شانا: وزیر نفت در حکمی، سعید محمدزاده را به‌عنوان معاون خود در امور مهندسی، پژوهش، فناوری منصوب کرد. در متن حکم بیژن زنگنه خطاب به سعید محمدزاده آمده است: «با عنایت به تعهد، خدمات و تجارب جنابعالی با استعانت از خداوند دانای توانا، به موجب این حکم به‌عنوان معاون وزیر در امور مهندسی، پژوهشی و فناوری منصوب می‌شوید.امید است با بهره‌گیری از تمام ظرفیت خود و همکاران محترم آن معاونت برای تحقق وظایف محوله گام‌های موثری بردارید.

بیشتر