آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۷۵

 • مصرف بنزین در محدوده قرمز

  دنیای اقتصاد: نوروز ۹۸، نوروزی متفاوت برای ایران بود. «سیل» بسیاری از مردم را از سفر منصرف و خانه‌نشین کرد و خانه بسیاری از ایرانیان را در نقاط مختلف کشور از آنها گرفت. با این حال آمار روزانه مصرف بنزین در تعطیلات نوروزی نشان می‌دهد مخاطرات طبیعی تنها در برخی روزها مانع شدت گرفتن رفت‌وآمدهای جاده‌ای بوده و در روزهایی که بارندگی‌ها کاهش یافته، این سیل خودروها بوده که به جاده‌ها سرازیر شده‌ است.
 • تهدید عربستان به حذف دلار آمریکا از معاملات نفتی

  دنیای اقتصاد: عربستان سعودی وارد فاز تازه‌ای از مقابله به‌مثل نفتی با آمریکا شده است. پس از آنکه بزرگ‌ترین تولیدکننده عضو اوپک، درخواست‌های اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر دست برداشتن از کاهش تولید را رد کرد، این‌بار پادشاهی سعودی، آمریکا را به حذف دلار از معاملات نفتی تهدید کرده است. لایحه «نوپک» موضوع جدال نفتی اخیر عربستان با آمریکا است. اتحاد سیاسی و اقتصادی این دو کشور در حالی مانع از مطرح شدن لایحه نوپک در کنگره آمریکا نشده است که روابط تنگاتنگ این دو کشور، تبدیل به دلیلی برای سکوت عربستان در مقابل تعریف اوپک به‌عنوان یک کارتل نشده است.
 • مذاکره هند با آمریکا برای ادامه واردات نفت از ایران

  تسنیم: هند اعلام کرد در حال مذاکره با دولت ترامپ برای تمدید معافیت این کشور از تحریم نفتی ایران است. به گزارش انرژی ورلد، با نزدیک شدن به پایان مهلت معافیت‌ها برای واردات نفت خام ایران در ماه آینده، هند اعلام کرد در حال مذاکره با دولت ترامپ در این مورد است. در ماه نوامبر آمریکا یک معافیت ۶ ماهه به هند، چین، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و کره جنوبی داد تا به خرید نفت از ایران ادامه دهند. این معافیت‌های موقت در دوم ماه مه پایان می‌یابند.
 • بزرگ‌ترین‌ میدان نفتی عربستان زودتر از حد انتظار محو می‌شود

  تسنیم: اطلاعیه شرکت آرامکوی عربستان نشان داد که بزرگ‌ترین‌ میدان نفتی این کشور می‌تواند حداکثر ۸/ ۳ میلیون بشکه در روز تولید کند که بسیار کمتر از ۵ میلیون بشکه‌ای است که بازار به‌طور معمول از آن انتظار دارد. به گزارش بلومبرگ، میدان نفتی غوار یک راز دولتی و منبع ثروت‌های پادشاهی عربستان بود. آنقدر مهم بود که تصمیم‌گیران نظامی آمریکا یک بار در مورد تصاحب آن با زور بحث می‌کردند و برای تاجران نفتی یک منبع بی پایان سرمایه‌گذاری بود. حالا بازار بالاخره متوجه شده که توانایی تولید میدان نفتی غوار در عربستان سعودی، بزرگ‌ترین میدان نفتی متعارف عربستان، بسیار کمتر از حد انتظار است. وقتی آرامکوی عربستان روز دوشنبه آمار سود خود را برای اولین بار بعد از ملی شدن صنعتش در چهل سال پیش اعلام کرد، راز میادین نفتی بزرگ هم افشا شد. اطلاعیه این شرکت نشان داد که غوار می‌تواند حداکثر ۸/ ۳ میلیون بشکه در روز تولید کند که بسیار کمتر از ۵ میلیون بشکه‌ای است که بازار به‌طور معمول از آن انتظار دارد.
 • پیش‌بینی تمدید توافق اوپک پلاس

  ایسنا: شرکت ویتول که بزرگ‌ترین بازرگان نفت مستقل جهان است، انتظار دارد اوپک و متحدانش حداقل تا ژوئن به توافق کاهش تولید ادامه دهند؛ زیرا بازار هنوز متوازن نشده است.
 • تداوم عملیات سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده

  شانا: شرایط سوخت‌رسانی در منطقه سیل‌زده پلدختر با استقرار یک دستگاه جایگاه سیار عرضه سوخت در این منطقه سیل‌زده در وضع مطلوب‌تری قرار گرفت. جعفر پورفرجودی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از استقرار یک دستگاه جایگاه سیار بنزین به‌منظور سوخت‌رسانی مطلوب در شهرستان پلدختر خبر داد. وی افزود: این جایگاه هم‌اکنون نصب و راه‌اندازی شده و در حال عرضه بنزین به مردم و نیروهای امدادی منطقه است.
 • گاز همه شهرهای استان لرستان وصل شد

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از تکمیل فرآیند اتصال گاز شهرهای دوره، چگنی و معمولان در لرستان خبر داد و گفت: به این ترتیب، اکنون به جز چند روستا که با آبگرفتگی شدید و تخریب روبه‌رو شده‌اند، گاز همه شهرها و روستاهای استان لرستان وصل شده است.
 • گام‌های نهایی توسعه فاز ۱۳ پارس‌جنوبی

  تسنیم: فاز ۱۳ پارس‌جنوبی نمونه تحقق صددرصد اهداف داخلی‌سازی در بخش‌های مهندسی و ساخت است. همچنین حدود ۷۰ درصد از کالاها و تجهیزات متعدد مورد استفاده در این مگاپروژه گازی از کالاها و تجهیزات ساخت ایران تامین شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر