آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۱۰

 • کارنامه بازارها در سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: بازار جهانی با ثبت آخرین معاملات، در آستانه ورود به ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی قرار گرفته است. بررسی پرونده سال ۲۰۱۸ میلادی بازارهای جهانی از ثبت بازدهی منفی ۸۸/ ۱ درصدی طلا حکایت دارد؛ درحالی‌که شاخص دلار بازدهی ۶۴/ ۴ درصدی به ثبت رسانده است و توانسته شکست سال گذشته را با غلبه بر طلا جبران کند. بازارهای پرنوسان دیگر مانند وال‌استریت و بازار جهانی نفت نیز با افت ۷ درصدی بازار سهام آمریکا و نزول ۲۲ درصدی بهای نفت خام برنت، پرونده سال ۲۰۱۸ را به پایان رساندند؛ سالی که تنش‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری متعددی را پشت‌سر گذاشت.
 • نبود اشتغال در مرزها و افزایش قاچاق سوخت

  دنیای اقتصاد: سردار سرتیپ پاسدار محمد مارانی، فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق کشور با بیان اینکه «مخالف قاچاق سوخت هستیم»، می‌گوید در صورت تصویب طرح «رزاق» و توزیع سوخت معیشتی، اشتغال وسیعی در مناطق مرز‌نشین ایجاد کرده و جلوی قاچاق سوخت را خواهد گرفت. طبق گفته وی در این طرح پیشنهاد شده به افراد فقیر مرزنشین بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر بنزین داده شود تا آنها به صورت قانونی آن را به متقاضیان آن سوی مرزها بفروشند. این طرح در حالی به وزارت کشور نیز ارسال شده است که پیش از این، به اعضای تعاونی‌های مرزی یک سهمیه سوخت داده می‌شد تا آن را در بازارچه‌های مرزی به فروش برسانند اما به علت فسادی که در روند اجرا به وجود آمد، متوقف شد. برای مثال در مردادماه امسال اعلام شد سهمیه سوخت مرزنشینان آذربایجان‌غربی متوقف شده زیرا به واسطه ورود افراد سودجو به این جریان، فساد اقتصادی در منطقه ایجاد شده است. در عین حال طرح رزاق در حالی تنها مرزنشینان یک استان را شامل می‌شود که به نظر می‌رسد با اجرای طرح «بنزین کوپنی» اقشار بیشتری در سراسر کشور از مزایای این طرح بهره‌مند شوند. «دنیای اقتصاد» در گزارش‌ها و تحلیل‌های بسیاری به بررسی طرح بنزین کوپنی و دیگر طرح‌های پیشنهادی در زمینه توزیع سوخت پرداخته است.
 • ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور به ۱۰۵ میلیون لیتر می‌رسد

  شانا: معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در آستانه افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از افزایش ۶۷ درصدی ظرفیت تولید بنزین کشور نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: با راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پایان هفته، ظرفیت تولید بنزین به ۱۰۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد.
 • نهایی‎سازی ۸ بسته طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت‎خیز جنوب تا پایان سال

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب از پیگیری جدی برای نهایی‎کردن حداقل هشت بسته از بسته‎های طرح نگهداشت و افزایش تولید ۲۸ مخزن این شرکت تا پایان امسال خبر داد.
 • تحقق کامل برنامه عملیات تولید از پارس‌جنوبی در ۳ ماه سوم امسال

  شانا: مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از تحقق کامل اهداف ابلاغ شده به این مدیریت در تولید گاز غنی از میدان پارس‌جنوبی در سه ماه سوم امسال خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر