آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۰۹

 • آزمون تاریخی تصمیم اوپک

  دنیای اقتصاد: قیمت هر بشکه نفت خام برنت از هفتم دسامبر، یعنی روزی که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش تولید ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای توافق کردند، بیش از ۱۳ درصد کاهش داشته است. این اولین بار نیست که واکنش قیمت نفت به تلاش اوپک برای کاهش تولید و حفظ قیمت‌ها منفی بوده. برای مثال در سال ۲۰۰۸، قیمت نفت پس از توافق اوپک برای کاهش تولیدی بزرگ، افت قیمتی ۱۸ درصدی را به خود دید.
 • گاز مجانی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: «پرمیان» یکی از نام‌هایی است که فعالان و علاقه‌مندان به حوزه نفت و انرژی ظرف یک سال اخیر بارها و بارها شنیده‌اند. آن‌طور که خبرها و تحلیل‌های گوناگون نشان می‌دهد، این حوزه نفتی که یکی از حوزه‌های تولیدکننده نفت شیل در آمریکا است، به مرکز رشد تولیدات نفت این کشور بدل شده است. در واقع بخش مهمی از رشد ۲میلیون بشکه‌ای تولید نفت آمریکا در یک سال اخیر از این حوزه نفتی رخ داده و حتی پیش‌بینی می‌شود، در سال آینده نیز غالب رشد تولید آمریکا از پرمیان باشد.
 • ضرورت تقویت شورای عالی انرژی

  جواد پرویزی کارشناس انرژی
  مشکلات مربوط به انرژی از جمله تلفات در بخش‌های مختلف، خاموشی‌ در تابستان، کاهش فشار یا قطع گاز در برخی مناطق سردسیر در زمستان و... نشان می‌دهد که این حوزه با توجه به ساختار اداری و اجرایی کشور، فاقد سیستم فکری و تصمیم‌گیری متمرکز و مستقل است و با توجه به اینکه در حال‌حاضر وزارت‌خانه‌های نفت، نیرو، صمت و سازمان انرژی اتمی عهده‌دار وظایف حاکمیتی و تصدی‌گری بخش انرژی در کشور هستند، نیاز به نهادی برای یکپارچه‌سازی سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در این حوزه کاملا محسوس است.
 • آمار نهایی ثبت‌نام کارت سوخت اعلام شد

  ایسنا: در مجموع ۳ میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی ثبت‌نام کردند. زیبا اسماعیلی با بیان این مطلب اظهار کرد: از این تعداد، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و ثبت‌نام ۵۰۹ هزار نفر نیز از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+ بوده است.
 • آخرین خبر از پرونده تخلف منطقه بوشهر

  شانا: پیرو تخلف انجام شده در شهریور ماه امسال در منطقه بوشهر، تاکنون ۴ میلیارد تومان از مطالبات وصول و به صندوق دادگستری واریز شده است.به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، این پرونده تخلف مالی که مبلغ آن در مجموع، ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده بود، با درایت مدیر و کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشف و به نهادهای ذی‌ربط منعکس شد. بر پایه این گزارش، موضوع تخلف یادشده در حوزه فروش فرآورده‌های نفتی به شناورها و کشتی‌ها در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه بوشهر از سوی گروهی از بازرسان و کارشناسان خبره واحدهای نظارتی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی شناسایی و متخلفان این پرونده همگی دستگیر شدند. شایان ذکر است، پیگیری برای وصول مطالبات باقیمانده (یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) و رسیدگی به جرائم صورت‌گرفته همچنان ادامه دارد.
 • آخرین اخبار از حضور ۱۱۰ شرکت اروپایی در ایران

  ایسنا: رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به اعلام آمادگی ۱۱۰ شرکت اروپایی برای تعامل نفتی با ایران گفت: برای این تعامل در انتظار روشن شدن تکلیف کانال مالی بین ایران و اروپا هستیم.
 • رقابت دو شرکت ایرانی برای توسعه میدان گازی توس

  فارس: درحالی که شرکت نفت وگاز رضوی با شرکت نفت مناطق مرکزی برای توسعه میدان توس تفاهم‌نامه امضا کرده بود، هفته گذشته تفاهم نامه دیگری برای مطالعه این میدان بین پتروپارس و شرکت نفت مناطق مرکزی به امضا رسید. میدان گازی توس که بعد از ۲۸ سال از آخرین کشف میدان گازی گنبدلی در استان خراسان کشف شد دارای ذخیره درجای ۲ هزار و ۱۹۰ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی است.کارشناسان مدیریت امور اکتشاف معتقدند بر‌اساس برآوردهای انجام‌شده حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد از گاز این میدان قابل استحصال است و می‌توان با آغاز بهره‌برداری از این میدان گازی بین ۲۰ تا ۲۵ سال به‌صورت روزانه ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون فوت مکعب گاز استحصال کرد. ترکمنستانی‌ها ابتدا معتقد بودند این میدان مشترک است؛ اما کارشناسان صنعت نفت این موضوع را رد کرده‌اند و بعد‌ها نیزبه این موضوع اشاره کردند که این میدان متعلق به ایران است. میدان توس در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق شهر مشهد و جنوب میدان‎های خانگیران و گنبدلی واقع شده است.
 • سقوط صادرات نفت آمریکا به اروپا

  شانا: صادرات نفت آمریکا به اروپا در ماه دسامبر به پایین‌ترین حد خود در ۱۱ ماه اخیر رسید. به گزارش خبرگزاری رویترز از هیوستن، بر اساس داده‌های کشتیرانی موسسه رفینیتیو آیکون، صادرات نفت آمریکا به اروپا در ماه دسامبر امسال به پایین‌ترین حد در ۱۱ ماه اخیر رسید؛ زیرا کاهش فاصله قیمتی نفت آمریکا با شاخص نفت خام برنت دریای شمال از یکسو و افزایش هزینه‌های کشتیرانی از سوی دیگر، تقاضا برای نفت آمریکا را در اروپا کاهش داد. فاصله قیمت شاخص نفت خام برنت با شاخص دبلیو‌تی‌آی آمریکا از بالای ۱۰ دلار در ماه نوامبر امسال، به ۶ دلار و ۶۳ سنت در روز جمعه (هفتم دی‌ماه) کاهش یافت که پایین‌ترین فاصله قیمت این دو شاخص در ماه آگوست امسال تا‌کنون است. در ماه جاری میلادی، صادرات نفت آمریکا به اروپا به حدود ۲۹۸ هزار بشکه در روز رسید؛ در حالی که این رقم در ماه پیش از آن ۴۰۴ هزار بشکه در روز بود.

بیشتر