آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۱۱

 • کف و سقف نفت در ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: سه ماه پایانی ۲۰۱۸ روز گذشته به انتها رسید. بازار نفت در این ثلث از سال عملکرد خوبی از خود به جا نگذاشت و قیمت‌ها از اوج چهار ساله در اوایل اکتبر (ماه نهم میلادی) تا روز گذشته حدود ۴۰ درصد افت داشتند.
 • افزایش تولید ۲۰ درصدی گاز در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی

  تسنیم: مجموع اقدامات بهینه‌سازی امور در پالایشگاه ششم مجتمع گازی پارس‌جنوبی، موجب افزایش تولید و تزریق گاز به خط سراسری به میزان تقریبی ۹ میلیون متر مکعب شده است.
 • امیدواری ترکیه به تمدید معافیت از تحریم‌های ضد ایرانی

  شانا: وزیر بازرگانی ترکیه اعلام کرد که آنکارا انتظار دارد معافیت این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تمدید شود. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، رخسار پکجان، وزیر بازرگانی ترکیه، اعلام کرد: این کشور انتظار دارد آمریکا معافیت ترکیه از تحریم‌ها برای واردات نفت ایران را تمدید کند. وی با اشاره به معافیت موقت ترکیه از تحریم‌های آمریکا ضد‌واردات نفت ایران گفت: ما انتظار یک تمدید برای معافیت ترکیه را داریم. پیش از این، رجب طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرده بود تحریم‌های آمریکا ضد‌ایران، امنیت و ثبات در منطقه را به‌خطر انداخته است.
 • اجرای همزمان ۲۳۶ پروژه در پتروشیمی جم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل پتروشیمی جم با اشاره به انجام موفق و بدون حادثه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تعمیراتی صنعت پتروشیمی از افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های تولید سه محصول استراتژیک خبر داد.
 • زنگنه: تولید بنزین به ۱۰۰میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد

  ایرنا: وزیر نفت گفت: به‌زودی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری می‌رسد که در این صورت میزان تولید بنزین کشور به ۱۰۰ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد.به گزارش خانه ملت، بیژن زنگنه افزود: در ماه جاری تولید فاز سوم که ظرفیت اسمی آن ۳۶ میلیون لیتر در روز است، شروع و تا پایان سال تثبیت می‌شود و می‌تواند بیش از این نیز تولید داشته باشد.
 • انهدام یک شبکه قاچاق سوخت

  ایسنا: رئیس کل دادگستری خراسان‌شمالی از کشف و شناسایی یک شبکه قاچاق سازمان‌یافته سوخت در این استان خبر داد.به گزارش روابط عمومی دادگستری خراسان‌شمالی، حجت الاسلام والمسلمین «جعفری» گفت: برخورد قاطع با عوامل قاچاق سازمان یافته سوخت انجام می‌شود. وی افزود: پدیده قاچاق، ضربه مهلکی بر پیکره اقتصاد ملی وارد می‌کند و سوخت و حامل‌های انرژی به‌طور قطع یکی از نیازمندی‌های اساسی مردم و منابع ملی به‌شمار می‌رود. رئیس کل دادگستری خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه در این‌باره پرونده قضایی تشکیل شده است، ادامه داد: این پرونده در دادسرای مرکز استان در حال رسیدگی است و مسوولان باید با تقویت نظارت‌ها و تلاش‌های بیشتر اجازه ندهند که عده‌ای افراد فرصت‌طلب و سودجو، منابع سوخت کشور را به راحتی در خارج از شبکه رسمی توزیع به فروش برسانند. وی هشدار داد که دستگاه قضایی به‌طور جدی و بدون کوچک‌ترین اغماضی با متخلفان و مجرمان این حوزه برخورد خواهد کرد.
 • حضور پتروناس مالزی در صنعت گاز عمان

  ایسنا: شرکت نفت و گاز دولتی پتروناس مالزی خرید ۱۰ درصد سهم در یک میدان گازی عمان از شرکت اکتشاف و تولید عمان را نهایی کرد. پتروناس در بیانیه‌ای اعلام کرد: این خرید از سوی شرکت PCOVL که زیرمجموعه پتروناس است با کامل شدن شرایط مبادله، انجام شده است.شرکت PCOVL اکنون ۱۰ درصد در بلوک ۶۱ شرکت توسعه گاز ماکاریم که شرکت تابعه OOCEP است، سهم دارد، در حالی که سهم خود شرکت توسعه گاز ماکاریم ۳۰ درصد و شرکت BP Exploration که اپراتور این پروژه است، ۶۰ درصد است. پتروناس اعلام کرده خرید سهم در بلوک ۶۱ گام مهمی در تحقق استراتژی رشد این شرکت در بخش بالادستی در این منطقه و در سطح جهانی است.طبق اطلاعات منتشره در وب‌سایت شرکت BP، میدان خزان در بلوک ۶۱، یکی از بزرگ‌ترین‌ منابع گاز غیرمرسوم خاورمیانه است و تولیدش را در اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۷ آغاز کرد.

بیشتر