آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۰۵

 • بازگشت ونزوئلا به استعمار نفتی

  نسیم علایی
  دنیای اقتصاد: «ده‌ها سال بعد از امروز، بیست‌ها سال بعد از امروز، خواهید دید نفت ما را به ویرانی می‌کشاند... نفت پسماند شیطان است.» این جمله مشهور پابلو پرز آلفونزو، وزیر نفت ونزوئلا در زمان ملی شدن صنعت نفت این کشور و یکی از بنیان‌گذاران اوپک است؛ او این پیش‌بینی را برای ونزوئلا در سال ۱۹۷۶ کرد. بیش از ۴۰ سال از آن زمان می‌گذرد و حال وابستگی شدید اقتصاد ونزوئلا به نفت، این کشور را در سال‌های اخیر به فروپاشی اقتصادی و سیاسی بسیار نزدیک کرده است. هر ماه با افت تولید نفت، دولت سوسیالیست-پوپولیست نیکلاس مادورو یک گام دیگر به سمت سقوط بر‌می‌دارد. آخرین برآوردها نشان می‌دهد تولید نفت ونزوئلا ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برسد که به معنای افت بیش از ۴۲ درصدی نسبت به ابتدای سال جاری است.
 • طرح مجلس برای پایان دادن به رانت ارزی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای متوقف شدن رانت ارزی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها تدوین کردند. در پی التهابات ارزی اخیر و رانت ارزی پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با محوریت محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، طرحی را برای حذف رانت ارزی پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها تدوین کردند. این طرح (تسویه حساب ارزی خریداران داخلی گاز، نفت و میعانات گازی) در حالی گام مهمی در حذف رانت پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها به شمار می‌رود که به گزارش «دنیای اقتصاد» اجرای کامل و تاثیرگذار آن مستلزم آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی است.
 • اوپک با حفظ استقلال، از تفسیر تصمیم‌های نشست وزیران خودداری کند

  ایرنا: سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بر ضرورت غیرسیاسی ماندن اوپک تاکید کرد و گفت: اوپک با حفظ استقلال و حرفه‌ای‌گری در وضع پرتلاطم فعلی، تصمیمات نشست وزیران را با دقت و بدون تفسیر اجرا کند.

بیشتر