آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۰۶

 • استارت چین برای دور زدن تحریم‌های نفتی

  دنیای اقتصاد: چین تصمیم گرفته از این به بعد محموله‌های نفت خریداری شده از ایران را با نفتکش‌های شرکت ملی ایران حمل کند. رویترز مدعی است شرکت‌های نفتی جوهای جنرونگ و ساینوپک به عنوان دو شرکت دولتی چین و بزرگترین خریداران نفت ایران در این کشور، به توافق جدیدی با شرکت ملی نفت ایران برای خرید نفت رسیده‌اند و از این پس تمام نفت خریداری شده خود از ایران را توسط نفتکش‌های شرکت ملی نفتکش ایران حمل خواهند کرد. رویترز با انتشار این خبر اعلام کرده که این اقدام پالایشگاه‌های چینی نشان می‌دهد این کشور قصد ندارد تحریم‌های نفتی آمریکا را اجرایی کند.
 • چراغ سبز مجلس به زنگنه

  دنیای اقتصاد: وزیر نفت روز گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد و به سوال سه تن از نمایندگان پاسخ داد. در جلسه روز گذشته که به ریاست علی مطهری برگزار شد، نمایندگان سوال‌کننده از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند. نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه، علیرضا محجوب نماینده تهران و غلامرضا کاتب نماینده گرمسار سه نماینده‌ای بودند که طرح سوال از وزیر نفت در مجلس شورای اسلامی را کلید زدند. در ابتدای جلسه قاضی‌پور و محجوب به‌طور مشترک درخصوص حوادث و آتش‌سوزی‌های اخیر در برخی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور از وزیر نفت سوال کردند و زنگنه نیز به پرسش‌ها پاسخ داد. پس از پاسخ‌های وزیر نفت، دو نماینده سوال‌کننده عنوان کردند از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شده‌اند و نیازی به رای‌گیری نیست. در ادامه نماینده گرمسار علت دریافت مبالغی در تعرفه گاز مصرفی مشترکان را مطرح کرد و زنگنه نیز از آمادگی وزارت نفت برای بازگرداندن مبلغی که به‌عنوان بیمه حوادث از مشترکان دریافت شده، خبر داد. کاتب نیز به‌طور مشروط از پاسخ وزیر نفت قانع شد. در پایان علی مطهری از وزیر نفت درخواست کرد تا وزارت نفت در بخش مربوط به آتش‌سوزی‌ها و حوادث اخیر در صنعت نفت و همچنین بازگشت منابع مالی مردم که به‌عنوان بیمه حوادث مشترکان گاز مصرفی دریافت شده اقدام‌های لازم را انجام دهد.
 • شروع هفته صعودی طلای سیاه

  دنیای اقتصاد: قیمت نفت در نخستین روز از معاملات این هفته، در کشمکش میان نگرانی از کند شدن رشد اقتصادی و بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران قرار داشت. به این ترتیب در حالی که اصولا کند شدن رشد جهانی اقتصاد نگرانی از ضعف تقاضا و افت قیمت‌ها را در پی دارد؛ نزدیک شدن به موعد بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران و کاهش احتمالی عرضه از سمت کشورمان باعث حمایت از قیمت‌ها در معاملات روز گذشته شد.
 • نوزدهمین محموله نفت‌ خام لایه نفتی پارس‌جنوبی بارگیری شد

  شانا: نوزدهمین محموله نفت خام لایه نفتی پارس‌جنوبی از پایانه فرآورشی کوروش با موفقیت بارگیری شد.
 • با الزامی شدن کارت سوخت، همه کارت‌ها عوض می‌شود

  ایسنا: بازار خرید و فروش کارت سوخت اخیرا درحالی داغ شده است که شرکت ملی پخش آن‌ را غیرقانونی اعلام کرد. البته رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت عقیده دارد این موضوع ربطی به جایگاه‌ها ندارد و نمی‌توان روی آن نظارت کرد، زیرا ممکن است خرید و فروش بیرون از جایگاه صورت بگیرد.
 • اسکله نفتی ۵۰ هزار تنی در بندر چابهار احداث می‌شود

  شانا: مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از اجرایی شدن پروژه توسعه انبار نفت چابهار به منظور افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی سوخت در این انبار خبر داد و گفت: تاکنون دو مخزن ذخیره‌سازی در این انبار ساخته شده است.
 • مناقشه گازی ایران و ترکمنستان به دادگاه بین‌المللی سپرده شد

  ایرنا: طبق اعلام دولت ترکمنستان، روز گذشته و به پیشنهاد ایران حل مناقشه گازی با کشورمان را تسلیم دادگاه داوری بین‌المللی کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر