• استراتژی نفتی دولت رئیسی

  دنیای‌اقتصاد: با پیروز شدن سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری که جمعه ۲۸ خرداد برگزار شد، سوالات زیادی در مورد راهبرد نفتی دولت جدید ایران ذهن فعالان بازار نفت را به خود مشغول کرده است. فارغ از اینکه آیا تحت هدایت او توافق با قدرت‌های جهانی بر سر موضوع هسته‌ای رقم خواهد خورد یا پیش از آن- و در نگاهی بدبینانه احتمال اینکه مذاکرات در هر شرایطی به در بسته بخورد هم وجود دارد- تصمیمات دولت رئیسی در مورد ظرفیت تولید نفت، میزان صادرات، توسعه بخش‌های پایین دستی پتروشیمی و‌... می‌تواند بر بازار جهانی اثرگذار باشد، اما مهم‌تر از آن اقتصاد نفتی ایران را دچار تغییرات زیادی خواهد کرد.
 • پیش‌بینی مگلان کپیتال از نفت ۱۰۰ دلاری

  تسنیم: دیوید تاویل، رئیس شرکت سرمایه‌گذاری مگلان کپیتال پیش‌بینی کرد که تقاضای بالا، تورم و فشار سهامداران بر بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌تواند منجر به بحران عرضه نفت و قیمت بالای ۱۰۰ دلار تا ۳ سال آینده شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، تاویل مدتی است که در اظهارات خود صعودی بودن روند قیمت نفت را پیش‌بینی کرده است و می‌گوید به زودی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.وی در گفت‌وگو با فاکس بیزنس گفت: در کوتاه‌مدت، قیمت نفت فضای بیشتری برای افزایش دارد، نه فقط از نظر تورمی بلکه از نظر تقاضا. رئیس این شرکت آمریکایی همچنین گفت که قیمت‌های نفت از حالا به طور مداوم و قابل‌توجهی تا پایان سال افزایش می‌یابد. به گفته تاویل، علاوه بر این، به دلیل فشار سهامداران و مسائل محیط‌زیستی، ممکن است عرضه نفت از سوی بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی نیز کاهش یابد. وی در ادامه تاکید کرد که نگرانی‌های زیست محیطی و اجتماعی و فشار حاکمیتی در ایالات‌متحده برای حرکت به سمت تجدیدپذیرها و دور شدن از سوخت‌های فسیلی، همچنین می‌تواند منجر به کاهش عرضه و بحران در سال‌های آینده شود.
 • بارکیندو: اوپک پلاس ناجی صنعت نفت است

  شانا: نهمین نشست فنی کشورهای اوپک و غیر اوپک حاضر در توافقنامه همکاری (DoC) روز پنج‌شنبه (۲۷ خردادماه) به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد. به گزارش دبیرخانه اوپک، این نشست که سالی دو بار برگزار می‌شود زمینه را برای گفت‌وگوی شرکت‌کنندگان در توافق همکاری درباره تحولات بازار نفت و موضوع‌های مختلف فنی مربوط به بخش انرژی فراهم می‌کند.در نشست روز پنج‌شنبه به بررسی ارزیابی تقاضا و عرضه نفت خام، توازن بازار، شرایط بازار نفت پس از همه‌گیری کرونا و تأثیر تصمیم‌های گرفته شده در توافق‌نامه همکاری در بازگرداندن تعادل و ثبات به بازار جهانی نفت پرداخته شد.محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک با قدردانی از شرکت‌کنندگان در توافق‌نامه همکاری گفت: تلاش‌های مشترک ما برای ایجاد توازن در بازار از طریق محدودیت داوطلبانه تولید همچنان بسیار موثر است. وی افزود: از همه کشورهای شرکت‌کننده در توافق‌نامه همکاری می‌خواهم حرکت مثبتی را که تا امروز ایجاد کرده‌ایم حفظ کنند و به‌طور کامل به سهمیه کاهش تولید خود پایبند باشند. دبیرکل اوپک با اشاره به همه‌گیری کرونا اظهار کرد: از طریق فعالیت‌های مشترک و موثر خود صنعت را - هنگامی که بیشترین نیاز را داشت - نجات دادیم.
 • بهبود تقاضا ی سوخت در هند پس از موج اخیر کرونا

  شانا: تقاضای سوخت هند در دو هفته نخست ماه ژوئن ۱۳ درصد افزایش یافت، این نخستین افزایش ماهانه تقاضا در این کشور از ماه مارس است و نشان می‌دهد زمان تأثیر منفی موج دوم شیوع ویروس کرونا در هند به اوج و افول خود رسیده است و روند مصرف احیا می‌شود. به گزارش خبرگزاری راشاتودی، برخی منابع آگاه از داده‌های اولیه خرده‌فروشان بزرگ سوخت هند اعلام کردند که فروش گازوئیل - پرکاربردترین سوخت جاده‌ای - و فروش بنزین در سومین واردکننده بزرگ جهان تاکنون در ماه جاری میلادی افزایش یافته است.هند با کاهش موارد روزانه ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر، برخی محدودیت‌ها را کاهش داده و شاهد افزایش تحرک و استفاده از وسایل نقلیه مسافربری بوده است. این در حالی است که فروش سوخت حمل‌ونقل جاده‌ای هنوز به سطح پارسال نرسیده است.
 • اوپکی‌ها از افزایش تولید آمریکا نگران نیستند

  ایسنا: مقامات اوپک از کارشناسان صنعتی شنیده‌اند رشد تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱ با وجود افزایش قیمت‌ها، محدود خواهد ماند و به این گروه قدرت بیشتری برای مدیریت بازار در کوتاه‌مدت و پیش از رشد قوی تولید نفت شیل در سال ۲۰۲۲ می‌دهد.منابع آگاه در اوپک اظهار کردند: مقامات کمیسیون اقتصادی اوپک و کارشناسان بیرونی روز سه‌شنبه در جلسه‌ای حضور پیدا کردند که به موضوع تولید نفت آمریکا متمرکز بود. کارشناسان خارج از اوپک روز پنج‌شنبه در نشست جداگانه‌ای پیش‌بینی خود از میزان تولید نفت آمریکا در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ را در اختیار مقامات این گروه قرار دادند.اگرچه توافق عمومی بر این است که رشد تولید نفت آمریکا امسال محدود خواهد بود اما یک منبع صنعتی اعلام کرد پیش‌بینی‌ها برای سال ۲۰۲۲ از ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا ۳/ ۱ میلیون بشکه در روز متغیر است.یک منبع آگاه در یکی از شرکت‌هایی که پیش‌بینی‌هایی برای اوپک فراهم کرد، گفت: نظر عمومی درخصوص نفت شیل آمریکا این است که با افزایش قیمت‌ها، بهبود پیدا خواهد کرد اما روند بهبود تولید خیلی سریع نخواهد بود.
 • پروپاگاندای اینستاگرامی غول‌های نفتی

  دنیای‌اقتصاد: گفتن اینکه غول‌های نفتی در مدیریت حسن شهرت خود ناکام بوده‌اند، خوش‌بینانه‌ترین برداشتی است که می‌توان در این زمینه کرد. فشارهای روزافزون نهاد‌های زیست‌محیطی، نظارتی و اخیرا سهامداران آنها شرایط را به شکل چشمگیری برای صنعت نفت دشوار کرده، اما شرکت‌های نفتی هم با راه‌انداختن کمپین‌های تبلیغاتی بزرگی به دنبال پنهان‌کردن نقش خود در تخریب سیاره ما هستند و گزارش اخیر گیزمودو در این‌باره نشان داد این شرکت‌ها برای انتشار اطلاعات نادرست و بازاریابی به اینفلوئنسرهای اینستاگرام روی آورده‌اند.
 • ضربه دلاری به قیمت طلای سیاه

  دنیای‌اقتصاد: پس از اتمام جلسه فدرال‌رزرو آمریکا در روز چهارشنبه قیمت نفت و دیگر کامودیتی هایی که با تورم همبستگی دارند کاهش محسوسی داشتند؛ چراکه بانک مرکزی این کشور سیگنال افزایش نرخ بهره زودتر از انتظارات را فرستاده است.
 • سهم افزایش صادرات نفت ایران در رشد اقتصادی سال ۹۹

  ایرنا: ایران سال گذشته توانسته صادرات بخش نفت خود شامل نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گاز را حتی با وجود تحریم‌های حداکثری آمریکا افزایش دهد که تاثیر مستقیمی بر رشد اقتصادی داشته، به طوری که این شاخص به ۶/ ۳ درصد رسیده است.
 • مذاکرات پوتین و بایدن به قیمت نفت و پیمان اوپک پلاس نرسید

  ایسنا: سران آمریکا و روسیه در نشست ژنو درباره قیمت نفت یا پیمان اوپک پلاس صحبت نکردند.
 • احداث ۷۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی منتظر ابلاغ شورای اقتصاد

  ایسنا: معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با توجه به مزیت‌های سوخت سی‌ان‌جی، وزارت نفت به دنبال افزایش سهم این سوخت در سبد مصرفی انرژی کشور است و طرح احداث ۷۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی را به شورای اقتصاد ارسال کرده و منتظر ابلاغ مصوبه آن هستیم.
 • راهبرد گازی تهران در قبال عشق‌آباد

  علی آذرآئین کارشناس صنعت نفت و انرژی
  طرح انتقال گاز ترکمنستان از بستر دریای خزر، موسوم به ترانس خزر، طرحی برای دور زدن موقعیت ژئوپلیتیک ایران است. چالش‌های پیش روی این طرح و فرصت‌های بالقوه همکاری گازی میان ایران و ترکمنستان، به‌شرط هوشمندی راهبردی و اقدام به‌موقع می‌تواند افق‌های جدیدی را پیش روی دو کشور ایجاد کند.
 • نفت ۷۵ دلاری در تیررس

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت شاخص برنت امروز در بالاترین حد خود از آوریل ۲۰۱۹ قرار گرفت و به ۷۲/ ۷۴ دلار در هر بشکه رسید. به گزارش بلومبرگ، افزایش قیمت نفت در پی انتشار گزارشی غیررسمی از کاهش شدید موجودی‌های نفت آمریکا و همین‌طور نشانه‌های ریکاوری مصرف سوخت در هند رخ داد.
 • پیش‌بینی‌ها از نفت سه‌رقمی

  ایسنا: کارشناسان برجسته بازار نفت پیش‌بینی می‌کنند قیمت نفت امسال ممکن است به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند و بر این نکته توافق دارند که اوپک‌پلاس باید سقفی برای قیمت‌ها ایجاد کند. جف کوری، مدیر تحقیقات کالای بانک گلدمن‌ساکس در کنفرانس GEPEC «اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس» ایده سه‌رقمی شدن قیمت نفت را مطرح کرد و نسبت به پایان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی بلندمدت و پیامدی که می‌تواند روی قیمت‌ها داشته باشد، هشدار داد.
 • گلدمن‌ساکس: تولید نفت سعودی به ۱۰ میلیون بشکه می‌رسد

  تسنیم: بانک سرمایه‌گذاری گلدمن‌ساکس اعلام کرد انتظار می‌رود تولید نفت عربستان تا پایان ۲۰۲۱ تا ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یابد یعنی ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز بیشتر از ماه مه باشد که دلیل آن افزایش تقاضای جهانی برای نفت است.
 • «بارکیندو» به نقش اوپک در شکست بحران‌های اقتصادی تاکید کرد

  شانا: صدوسی‌وپنجمین نشست هیات کمیسیون اقتصادی اوپک (ECB) روز سه‌شنبه از طریق ویدئو‌کنفرانس آغاز به‌کار کرد. این کمیسیون اتاق فکر اقتصادی و فنی اوپک است. به گزارش دبیرخانه اوپک، این نشست دو روزه به بررسی بازار جهانی نفت، اقتصاد جهانی و موضوع‌های کلیدی مرتبط با صنعت انرژی از جمله سرمایه‌گذاری، برآوردهای بهبود و چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت و بلندمدت تولید نفت خام می‌پردازد. محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک در این نشست به نقش حیاتی این کمیسیون در غنی‌سازی روند تصمیم‌گیری سازمان از طریق تجزیه و تحلیل دقیق شرایط بازار و روندهای نوظهور اشاره کرد. وی بر نقش راهبردی توافق‌نامه همکاری (DoC) در غلبه بر دو رکود جهانی چرخه نفت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ تاکید و اظهار کرد که کشورهای شرکت‌کننده در این توافق‌نامه سازوکارهای استواری برای کمک به بازگشت ثبات بازار نفت ایجاد کرده‌اند که یکی از آنها برگزاری نشست‌های ماهانه برای بررسی شرایط بازار است. این فرآیند بر سه اصل اساسی شفافیت، برابری و انصاف پایه‌گذاری شده است. دبیرکل اوپک گفت: کشورهای شرکت‌کننده در این توافق‌نامه اقدام‌های پیشگیرانه‌ای را برای کمک به کاهش نوسان‌ها، ایجاد ثبات در بازار نفت و ایجاد بستری انعطاف‌پذیر برای احیای آن با مشارکت بالقوه گسترده‌تری در سال‌های آینده انجام داده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر