آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۴۴

 • نگرانی زنگنه از بازگشت کاسبان تحریم

  دنیای اقتصاد: وزیر نفت: با توجه به احتمال شکل‌گیری بابک‌ زنجانی‌های جدید در شرایط کنونی، باید از تجربیات گذشته بهره برد و روی افراد جدید بررسی‌های لازم را انجام داد. هم‌اکنون زمان کار کاسبان تحریم است و وزارت نفت تلاش می‌کند با تعیین سازوکارهایی اجازه ندهد که بابک زنجانی‌های جدید رشد کنند.
 • ثبات فروش نفت به پالایشگران هندی

  دنیای اقتصاد: در حالی که تنها یک هفته از دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات هندی می‌گذرد، اخباری مبنی بر ثبات فروش نفت ایران به پالایشگران این کشور شنیده می‌شود. هفته گذشته محمد‌جواد ظریف به این کشور سفر و با همتای هندی خود دیدار کرد. وزیر امور خارجه این کشور در آستانه ورود ظریف، اعلام کرد «هند تنها از تحریم‌های سازمان ملل تبعیت می‌کند و از دستورات آمریکا علیه ایران پیروی نخواهد کرد.» به دنبال این دیدار، یک پالایشگاه دولتی هند در‌خواست افزایش خرید نفت از ایران داده و یک پالایشگاه خصوصی این کشور نیز اعلام کرده که فعلا قصد کاهش خرید نفت از ایران را ندارد.
 • روس‌ها برای افزایش تولید نفت دست به کار شدند

  ايسنا: غول نفتی روس‌نفت روسیه طی دو روز گذشته تولید خود را ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. بلومبرگ با اشاره به اظهارات مدیر دارایی شرکت رنسانس کپیتال گزارش داد روس‌نفت در آماده‌سازی برای تصمیم اوپک به منظور آغاز تسهیل محدودیت‌های تولید، به سرمایه‌گذاران خود اعلام کرده تولید نفت را طی دو روز گذشته ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.
 • نفت عربستان برای مشتریان آسیایی گران می‌شود

  شانا: منابع بازرگانی اعلام کردند ممکن است عربستان قیمت رسمی فروش نفت خود را در ماه جولای امسال برای مشتریان آسیایی افزایش دهد. به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، منابع بازرگانی اعلام کردند: احتمال می‌رود عربستان در ماه جولای امسال، برای دومین ماه پیاپی، قیمت شاخص نفت خام سبک عربی را برای مشتریان آسیایی افزایش دهد و قیمت آن را به بالاترین سطح از ماه فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون برساند. افزایش تقاضای پالایشگران آسیایی در آستانه رشد تقاضای سوخت در فصل تابستان و افزایش قیمت شاخص نفت خام دبی، از جمله عواملی هستند که می‌توانند در رشد قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عربی موثر باشند. بر اساس نظرسنجی رویترز از منابع بازرگانی، قیمت شاخص نفت خام سبک عربی در ماه جولای ممکن است حدود ۴۰ سنت افزایش یابد و به ۲ دلار و ۳۰ سنت بالاتر از میانگین قیمت دو شاخص عمان و دبی برسد. قیمت نفت خام سبک عربی عربستان در ماه ژوئن امسال، یک دلار و ۹۰ سنت بالاتر از میانگین یاد شده تعیین شده بود.
 • اعتراض به افزایش بهای بنزین در روسیه

  ایرنا: اعتراض‌ها به افزایش بهای بنزین در روسیه مناطق مختلف این کشور پهناور را فراگرفته است و معترضان خواستار کاهش بهای بنزین هستند. بهای بنزین سوپر (اکتان ۹۸) در برخی مناطق تا بیش از ۵۰ روبل (حدود پنج هزار تومان) برای هر لیتر افزایش یافته است. در مسکو در ایستگاه‌های پمپ بنزین، بهای بنزین سوپر به هر لیتر ۴۶ روبل (حدود ۴۶۰۰ تومان) افزایش یافته است و بنزین اکتان ۹۵ یا بنزین عادی نیز به قیمت ۴۴ روبل (۴۴۰۰ تومان) عرضه می‌شود.
 • افزایش صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا

  مهتاب رحمتعلي
  گروه بنگاه‌ها : شرکت پتروشیمی امیرکبیر در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی در صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا داشته است.
 • واکنش رسمی به موضوع خرید و فروش ارز در پمپ بنزین‌ها

  تسنیم: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به گزارش رویترز مبنی بر خرید و فروش ارز در پمپ بنزین‌ها واکنش نشان داد و اعلام کرد: موضوع خرید و فروش ارز در جایگاه‌های توزیع سوخت قویا از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تکذیب می‌شود. بر‌اساس این گزارش، دوم خردادماه سال جاری خبرگزاری رویترزگزارشی از بازار ارز ایران و نقل و انتقالات دلالی ارز در کشورمان منتشر کرد که در بخشی از این گزارش آمده بود: خارجی‌هایی که در تهران حضور دارند گفته‌اند، آنها ارز را از دلالان در زیرزمین ساختمان‌ها یا پمپ‌بنزین‌ها خریداری می‌کنند. یک تبعه خارجی در این باره گفت: این کار از خرید مواد مخدر خطرناک‌تر است.
 • انتصاب مدیرعامل شرکت «متن»

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درحکمی، تورج دهقانی را به‌عنوان مدیرعامل و عضو اصلی هیات‌مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) منصوب کرد. در حکم علی کاردر خطاب به تورج دهقانی آمده است:
 • نفت سبک ایران از مرز ۷۷ دلار برای هر بشکه گذشت

  شانا: روند افزایشی قیمت نفت خام ایران برای سومین هفته پیاپی ادامه یافت و قیمت هر بشکه نفت سبک ایران از مرز ۷۷ دلار برای هر بشکه گذشت. میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۲۵ مه (جمعه، چهارم خردادماه) با ۴۳ سنت افزایش به ۷۷ دلار و ۳ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ۶۷ دلار و ۴۱ سنت برای هر بشکه بوده است. میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران هم در دوره مورد بررسی ۸۳ سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به ۷۴ دلار و ۴۱ سنت رسید. میانگین قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در هفته منتهی به ۲۵ مه، به ۷۶ دلار و ۲۶سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، ۶۵ سنت برای هر بشکه افزایش یافته است. میانگین قیمت نفت خام شاخص دبلیو تی‌آی هم در این بازه زمانی، ۳۵ سنت برای هر بشکه کاهش یافت و به ۷۰ دلار و ۹۶ سنت رسید. در هفته مورد بررسی، قیمت نفت خام شاخص برنت با ۱۶ سنت کاهش، ۷۸ دلار و ۶۴ سنت برای هر بشکه معامله شد. میانگین قیمت نفت خام شاخص‌های دبی و عمان نیز در دوره مورد بررسی یک دلار و ۱۱ و یک دلار و ۱۲ سنت افزایش یافت و به ترتیب هر بشکه ۷۶ دلار و ۶۳ سنت و ۷۶ دلار و ۷۵سنت برای هر بشکه معامله شد.

بیشتر