آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۷۷

 • عبرت ونزوئلایی پوپولیسم نفتی

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: در کنار دلایل مختلفی که قیمت طلای سیاه را به بالای ۶۵ دلار بر بشکه رسانده است؛ نمی‌توان از کاهش چشمگیر تولید نفت ونزوئلا چشم‌پوشی کرد. تولید نفت این کشور عضو اوپک در کل سال ۲۰۱۷ با افتی ۱۳ درصدی همراه بوده که بیشترین میزان آن در ماه‌های آخر سال گذشته رخ داده است.
 • مهار آتش در ایستگاه پمپاژ نفت ابوالفارس رامهرمز

  دنیای اقتصاد: ایستگاه پمپاژ نفت بهره‌برداری دره نی ابوالفارس در شهرستان رامهرمز در استان خوزستان ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه هنگام تعمیرات آتش گرفت، با این حال ساعاتی پس از وقوع این حادثه، آتش مهار شد.
 • تندیس سیمین تعالی سازمانی پتروشیمی برای فراسان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت فراسان برای چهارمین سال متوالی تندیس سیمین جایزه تعالی سازمانی صنعت پتروشیمی را به خود اختصاص داد.
 • صادرات نفت ایران به کره جنوبی ۴۷ درصد کاهش یافت

  تسنیم: واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژانویه ۲۰۱۸ با افتی ۳/ ۴۷ درصدی نسبت به ژانویه سال گذشته مواجه بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، آمارهای شرکت ملی نفت کره نشان می‌دهد، در حالی که کل واردات نفت کره جنوبی در ماه ژانویه نسبت به سال گذشته ۶/ ۶ درصد رشد داشته و به ۸/ ۹۹ میلیون بشکه رسیده، اما واردات این کشور از ایران با افتی ۳/ ۴۷ درصدی نسبت به ژانویه سال گذشته مواجه بوده است. بر اساس این گزارش، میزان واردات نفت کره‌جنوبی از ایران در ماه گذشته میلادی ۸۱۲/ ۷ میلیون بشکه بوده است. این رقم نسبت به ۷۱۲/ ۸ میلیون بشکه ماه قبل از آن (دسامبر ۲۰۱۷) و ۸۱۹/ ۱۴ میلیون بشکه ژانویه ۲۰۱۷ کاهش نشان می‌دهد. ایران در ماه ژانویه پس از عربستان و کویت سومین تامین‌کننده نفت کره‌جنوبی بوده است. میزان واردات نفت کره‌جنوبی از عربستان و کویت در ماه ژانویه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
 • غواصان به‌طور قطع به نفتکش سانچی اعزام می‌شوند

  ایرنا: سخنگوی شرکت ملی نفتکش با بیان اینکه کشورهای ذی‌نفع قرار است هفته آینده درباره جمع‌بندی تحقیقات حادثه انفجار نفتکش سانچی جلسه‌ای داشته باشند، گفت: به‌طور قطع، غواصان به محل غرق شدن نفتکش اعزام خواهند شد؛ زیرا بیمه‌گرها و سایر ذی‌نفعان قصد دارند از وضعیت نفتکش مطلع شوند و ما نیز جست‌وجوی پیکر شهدای سانچی را خواستاریم.محسن بهرامی درباره زمان اعلام گزارش نهایی حادثه نفتکش سانچی با بیان اینکه تحقیقات لازم انجام و محتویات جعبه سیاه نیز بررسی شده است، افزود: نتیجه تحقیقات درباره نفتکش سانچی به‌طور قطع اعلام خواهد شد؛ زیرا این حادثه، موضوعی بین‌المللی است و محدود به کشور خاصی نیست؛ اما زمان آن مشخص نشده است. وی اظهار کرد: بررسی حوادث دریایی، موضوعی زمانبر است؛ زیرا علاوه بر بررسی زمان وقوع حادثه، باید مستندات لازم مانند اسناد مربوط به گواهینامه‌های کشتی و افراد نیز مورد بررسی قرار گیرد.
 • سوآپ نفت خام کرکوک در پیچ و خم مسائل امنیتی

  ايسنا: دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درمورد آخرین وضعیت سوآپ نفت خام کرکوک گفت: برای اجرایی کردن این قرارداد مشکلاتی در زمینه ایمنی وجود دارد. حمید حسینی با اشاره به سوآپ نفت خام کرکوک گفت: این توافق انجام شده اما اجرایی کردن آن با مشکلاتی در زمینه‌ ایمنی همراه است. باید ایمنی کامیون‌هایی که قرار است وارد شود بررسی شود و در این زمینه دچار مشکل هستیم، زیرا ایکس‌ری نداریم. در این زمینه با طرف عراقی صحبت شده و چنانچه موافقت کنند از امکانات ایکس‌ری که آنها از آن بهره‌مند هستند استفاده خواهیم کرد و تجهیزات خود را به مرور تکمیل می‌کنیم.

بیشتر