آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۷۵

 • توهم دولتی حمایت بنزینی

  دنیای اقتصاد: یارانه انرژی ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵ میلیارد دلار بوده که معادل ۸۵ درصد درآمدهای نفتی کشور است. هرچند دولت با هدف عدالت اقتصادی یارانه انرژی می‌پردازد، اما در عمل این اقدام به بی‌عدالتی‌ها‌ دامن می‌زند. با این حال ثبت نشدن رقم یارانه انرژی در کنار عدم‌آگاهی‌بخشی نسبت به آثار سوء آن، موجب شده عموم جامعه ندانند که یارانه انرژی چگونه به کاهش بودجه عمومی دولت، نابرابری و ناکارآمدی اقتصادی منجر می‌شود یا اینکه چگونه با تشویق به مصرف بیشتر سوخت آلودگی هوا را به‌دنبال دارد.
 • سوآپ بیش از۲میلیون بشکه نفت خام کشورهای حاشیه خزر

  ایرنا: معاون عملیات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال گفت: از اواخر مردادماه امسال تاکنون، ۲میلیون و۲۰۰ هزار بشکه نفت خام سوآپ (معاوضه) کشورهای حاشیه خزر در پایانه نفتی نکا تخلیه و به پالایشگاه‌های نفت تهران و تبریز انتقال داده شده است.با از سر‌گیری مرحله سوآپ و انتقال بیش از ۲ میلیون بشکه نفت در سال جاری ازطریق خط لوله ۳۲ اینچ نفت شمال، این کار پس از حدود هشت سال توقف به مرحله پایداری رسیده است.ایران از طریق سوآپ، نفت تولیدی کشورهای حاشیه دریای خزر مانند قزاقستان و ترکمنستان را در پایانه نکا تخلیه می‌کند و به ازای آن در پایانه‌های جنوبی کشورمان، نفت تحویل مشتریان می‌دهد.
 • دستور توقف آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شد

  ایرنا: دستور موقت توقف آزمون استخدامی وزارت نفت با تعهد این وزارتخانه مبنی بر حذف موارد تبعیض‌آمیز، لغو شد.
 • قیمت نفت سبک ایران به زیر ۶۰ دلار رفت

  شانا: قیمت نفت سبک ایران از ابتدای ماه فوریه تا شانزدهم ماه فوریه بیش از هشت دلار برای هر بشکه کاهش یافت.میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۱۶ فوریه (جمعه، ۲۷ بهمن‌ماه) با سه دلار و ۱۸ سنت کاهش به ۵۹ دلار و ۹۶ سنت برای هر بشکه رسید.میانگین قیمت نفت خام ایران از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون، ۶۶ دلار و ۲۰ سنت برای هر بشکه بوده است. ۲ دلار و ۷۱ سنت برای هر بشکه کاهش یافت و به ۶۰ دلار و ۹ سنت برای هر بشکه رسید.میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران نیز از ابتدای امسال تاکنون ۶۴ دلار و ۵۶ سنت برای هر بشکه بوده است.این در حالی است که معمولا نفت سبک گران‌تر از نفت سنگین به‌فروش می‌رسد.
 • پیشتازی روسیه در صادرات نفت به چین

  ايسنا: آمار نشان داد روسیه در ژانویه بزرگترین صادرکننده نفت به چین ماند و پس از راه‌اندازی خط لوله توسعه یافته ترانس سیبری، سال ۲۰۱۸ را با عملکرد قوی آغاز کرد. اداره کل گمرک چین اعلام کرد روسیه ۳۴/ ۱ میلیون بشکه در روز در ژانویه به چین نفت صادر کرد که ۴/ ۲۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.آمار ژانویه همچنین بالاتر از صادرات ۹۴/ ۱ میلیون بشکه در روز در دسامبر بوده است. آنگولا و عراق از عربستان سعودی که در سال ۲۰۱۷ دومین صادرکننده بزرگ نفت به چین بود، پیشی گرفته و در ژانویه در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. آماری که ماه میلادی گذشته منتشر شد، نشان داد روسیه در سال ۲۰۱۷ برای دومین سال متوالی، بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت به چین شد و عربستان سعودی را با اختلاف حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز پشت سرگذاشت.
 • هند به دنبال خرید نفت ارزان از عربستان

  دنیای اقتصاد: هند پس از آنکه در پی سفر اخیر مقام‌های ایران به این کشور موفق به دست یافتن به قیمتی مناسب برای خرید نفت ایران شد؛ حالا برای معامله‌ای برد-برد با عربستان سعودی مذاکراتی را آغاز کرده است.
 • احداث خط لوله رقیب انتقال گاز ایران به پاکستان آغاز شد

  تسنیم: نخست‌وزیر پاکستان و رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم آغاز احداث خط لوله گازی ۱۸۱۴ کیلومتری تاپی در خاک افغانستان که قرار است گاز را از ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و در نهایت هند برساند، شرکت کردند. به گزارش پایگاه خبری داون، بخش نخست این مراسم در ترکمنستان و در مرز با استان هرات افغانستان و قسمت دوم مراسم نیز در خاک افغانستان برگزار شد. به گفته جلانی فرهاد، سخنگوی استانداری هرات، تدابیر امنیتی سنگینی برای حفاظت از عملیات احداث این خط لوله در داخل خاک افغانستان پیش بینی خواهد شد. فرهاد افزود: «امروز روزی طلایی برای افغانستان است. این خط لوله به اقتصاد ما کمک خواهد کرد و هزاران فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.» تکمیل این پروژه که به خط لوله تاپی شهرت داد، احتمالا دو سال زمان خواهد برد. پروژه خط لوله تاپی یکی از نمادهای نادر همکاری بین دو دولت متخاصم یعنی پاکستان و هند و دو همسایه رقیب یعنی پاکستان و افغانستان است. در این مراسم نماینده دولت هند نیز حضور داشت. فرهاد افزود، دولت افغانستان یک برنامه امنیتی مفصل برای حفاظت از عملیات ساخت خط لوله و خود خط لوله طراحی کرده است. در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هم گفته، این گروه آماده تضمین امنیت خط لوله تاپی است.
 • ثبت یک رکورد جدید جهانی در ایزوایکو

  گروه بنگاه‌ها: با تلاش مهندسان و متخصصان شرکت مبین سازه گستر خلیج فارس از شرکت‌های زیرمجموعه ایزوایکو، سکویA ۱۴ پارس جنوبی تنها پس از ۱۸ روز عملیات هوک آپ و راه‌اندازی به گاز رسید. به گزارش «دنیای اقتصاد» عملیات بارگیری سکوی A ۱۴ پارس جنوبی دوازدهم دی ماه از یارد ایزوایکو انجام شده بود و این سکو قرار است روزانه برداشتی معادل ۱۴ میلیون مترمکعب گاز غنی داشته باشد. تولید روزانه ۶/ ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۰۵/ ۱ میلیون تن گاز مایع «LPG» (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی از اهداف اجرای کامل فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی است. شرکت مبین سازه گستر خلیج فارس از توابع ایزوایکو که پیش از این و در راه‌اندازی سکوی ۱۷B پارس جنوبی توانسته بود با رکورد ۲۶ روزه، رکورد ۳۴‌روزه شرکت شل انگلیس در زمینه فلرینگ (‌به گاز‌رسانی) را در اختیار خود بگیرد، این بار توانست این رکورد چشمگیر را به همت مهندسان این شرکت ارتقا دهد و برگ دیگری را بر افتخارات مجموعه ایزوایکو در صنایع فراساحل به ثبت برساند.

بیشتر