آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • دست‌اندازهای تغییر مسیر تولید انرژی

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: سال‌ها از شروع رقابت «انرژی‌های تجدیدپذیر» با «سوخت‌های فسیلی» می‌گذرد. این رقابت اما طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در سال ۲۰۱۶ بیش از هر زمان دیگری تشدید شده است. تازه‌ترین گزارش IEA حکایت از آن دارد که در سال گذشته میلادی، انرژی‌ خورشیدی در میان تمام منابع تجدیدپذیر دیگر بیشترین رشد را داشته‌ است. به همین دلیل است که فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده «آنچه ما شاهد آن هستیم، تولد دوره‌ای جدید از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر با تکیه بر انرژی خورشید است و انتظار می‌رود رشد ظرفیت تولید انرژی خورشیدی تا سال ۲۰۲۲ بیش از هر زمان دیگری باشد.»
 • امکان پیوستن ایران به پروژه خط لوله تاپی

  شانا: اجرای پروژه خط‌لوله گازی تاپی (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند) در حال‌حاضر به حالت تعلیق درآمده است. در همین حال، احتمال همکاری با ایران یکی از گزینه‌های اعضای خط‌لوله تاپی برای سازماندهی فروش گاز به شیوه‌ای مطمئن‌تر است.
 • شرکت نفت فلات قاره قرارداد ۸۰۰ میلیون یورویی امضا کرد

  شانا: قرارداد تکمیل طرح NGL خارک، شیرین‌سازی و تفکیک گازهای همراه مناطق خارک و بهرگان و فروش محصولات سنگین‌تر از اتان امضا شد.
 • برنامه عربستان برای تقویت حضور در صنعت پالایش هند

  شانا: شرکت آرامکو در پی مشارکت در صنعت پالایش هند در سال آینده میلادی است. به گزارش خبرگزاری رویترز از دهلی نو، امین ناصر، مدیر عامل آرامکو اعلام کرد این شرکت در حال مذاکره با چند پالایشگر هندی برای ایجاد یک پروژه مشترک در سال آینده میلادی است. وی با اشاره به تمایل آرامکو برای ایجاد پروژه مشترک با پالایشگران هندی، نسبت به امضای یک قرارداد در این زمینه در سال آینده میلادی ابراز امیدواری کرد و گفت: ما در حال مذاکره جدی هستیم.پیش از این، وزیر نفت هند اعلام کرده بود عربستان خواهان خرید سهام در پالایشگاهی با ظرفیت تولید روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است. به گفته ناصر، آرامکو به سرمایه‌گذاری در بخش پایین‌دستی نفت هند، شامل پالایش، پتروشیمی و پخش فرآورده‌های نفتی علاقه‌مند است.

بیشتر