با این‌همه، نمایندگان این گروه هشدار دادند هرگونه افزایش تولید ملایم خواهد بود یا ممکن است اصلا افزایش تولیدی انجام نگیرد. قیمت‌های نفت ماه میلادی گذشته نزول کردند اما همچنان نزدیک محدوده ۱۰۰ دلار هستند و فشار تورمی ناشی از قیمت بالای سوخت را یک مساله فوری برای کاخ سفید نگه داشته‌اند. با این حال، سعودی‌ها و متحدانشان برای عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی که همچنان شکننده مانده است، محتاط هستند و احساس می‌کنند باید در استفاده از آنچه از ظرفیت مازاد تولید باقی مانده است، محتاطانه رفتار کنند. باب مک‌نالی، رئیس شرکت مشاوره «راپیدان انرژی» و مقام سابق کاخ سفید در این باره گفت: جو بایدن و مشاورانش با اعتماد بالا نسبت به اقدامات بیشتری که اوپک‌پلاس در چند هفته آینده انجام خواهد داد، عربستان را ترک کردند. اگر اوپک‌پلاس تولید نفت را ثابت نگه دارد، تیم بایدن ناچار خواهد شد توضیحاتی در این باره ارائه کند. عربستان سعودی پیش از این حسن‌نیت نشان داده و گروه اوپک‌پلاس را برای افزایش بیشتر تولید در ژوئیه و اوت هدایت کرده بود. این افزایش تولید، روند احیای تولیدی که در اوج بحران کوویدـ۱۹ فریز شده بود ــ حدود ۱۰میلیون بشکه در روز معادل ۱۰درصد از عرضه جهانی ــ را کامل کرد.

اعضای گروه اوپک‌پلاس که متشکل از ۲۳ کشور تولیدکننده است، روز چهارشنبه برای تصمیم‌گیری درباره سطح تولید سپتامبر دیدار خواهند داشت و مقامات آمریکایی مطمئن هستند با افزایش بیشتر تولید موافقت خواهند کرد. در شرایطی که اکثر اعضای اوپک‌پلاس به دلیل سرمایه‌گذاری ناکافی یا اختلالات عملیاتی، قادر نیستند تولید خود را افزایش دهند، هرگونه افزایش بیشتر عرضه از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی انجام خواهد گرفت. اما هنوز روشن نیست که آیا این کشورها لازم می‌بینند که اکنون اقدام کنند. مقامات سعودی اعلام کرده‌اند این کشور در صورت کمبود عرضه واکنش نشان خواهد داد.  اوپک‌پلاس ممکن است رسما با ادامه افزایش تولید حدود ۴۰۰هزار بشکه در روز که در یک سال گذشته انجام داده است، موافقت کند؛ به خصوص که به‌خوبی واقف است تنها بخشی از این افزایش تولید اجرا خواهد شد زیرا بسیاری از اعضای گروه با محدودیت ظرفیت تولید روبه‌رو هستند.

این گروه جمعا حدود ۸/ ۲میلیون بشکه در روز پایین‌تر از سهمیه گروهی، نفت تولید کرده است. ظرفیت مازاد تولید تا حدود زیادی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی متمرکز شده است. طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، سطح مازاد تولید این کشورها، بیش از دو میلیون بشکه در روز معادل حدود دو درصد از عرضه جهانی است. ریاض برای استفاده از این ظرفیت مازاد تولید در شرایطی که بازارهای جهانی در برابر اختلالات عرضه، از لیبی گرفته تا روسیه و فراتر از آن آسیب‌پذیر مانده، محتاط مانده است. برخی از تحلیلگران نفت بر این باورند که این ظرفیت مازاد تولید ممکن است بسیار کمتر باشد و این گمانه‌زنی باعث شد امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، که ریاست دیدار ماه گذشته گروه ۷ را برعهده داشت، مدعی شود شیخ محمد بن زاید، حاکم امارات اذعان کرده است عربستان سعودی و امارات متحده عربی در واقع ظرفیت مازاد تولید بسیار محدودی دارند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، در تلاش برای روشن‌گری در خصوص این موضوع، اعلام کرد اشاره حاکم امارات به محدودیت عرضه توافق‌شده در اوپک‌پلاس بوده است. اما ابهامات ادامه دارد. تولید نفت عربستان سعودی قرار است ماه جاری به حدود ۱۱میلیون بشکه در روز برسد اما عربستان سعودی در دهه‌های گذشته به عنوان یک صادرکننده نفت، به ندرت موفق شده است برای مدت طولانی این سطح تولید را حفظ کند. براساس گزارش بلومبرگ، جان استوارت، اقتصاددان انرژی جهانی در شرکت «پایپر سندلر اند کو» در نیویورک می‌گوید به‌هیچ‌وجه معلوم نیست عربستان سعودی چه میزان تولید نفت خود را افزایش خواهد داد. سعودی‌ها نمی‌خواهند این احساس را ایجاد کنند که به آمریکایی‌ها امتیاز ویژه‌ای داده‌اند. در هر صورت تصور نمی‌کنیم که ظرفیت تولید زیادی برای آنها باقی مانده باشد.