رشد ۹۰درصدی وصول مطالبات حاصل از صادرات گاز

جواد اوجی همچنین روز پنجشنبه، ۲۶ خردادماه، در گفت‌وگویی تلویزیونی با بیان اینکه طلب ۶/ ۱میلیارددلاری گازی از کشور عراق مربوط به سال‌های گذشته و دولت قبل بوده است، اظهار کرد: با شروع دولت مردمی سیزدهم از همان ابتدا پول صادرات گاز به کشور عراق به صورت ماهانه و جاری دریافت شده است. وی با تأکید بر اینکه وزارت نفت از همان ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم به‌شدت پیگیر وصول مطالبات سنواتی گاز صادراتی خود به عراق بود، اظهار کرد: با برگزاری نشست‌های فشرده با وزیران نفت و برق عراق و همکاری خوب وزارت امور خارجه کشورمان، موفق به امضای یک تفاهم‌نامه با طرف عراقی شدیم که براساس آن عراق ضمن پرداخت هزینه‌های جاری واردات گاز از کشورمان متعهد به پرداخت صورت‌حساب‌های سال‌های گذشته نیز شد.

وزیر نفت به پایداری میزان گاز صادراتی به کشور عراق طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: مجلس کشور عراق در بودجه جاری این کشور (۲۰۲۲) پرداخت هزینه‌های حاصل از واردات گاز در سال‌های گذشته را در نظر نگرفته بود که با مذاکرات صورت‌گرفته این موضوع به صورت مجزا در مجلس این کشور مطرح و خوشبختانه بودجه مشخص برای این موضوع تعیین شد. اوجی با تأکید بر اینکه روز گذشته ۶/ ۱میلیارد دلار مطالبات معوق صادرات گاز ایران از سوی طرف عراقی به حساب شرکت ملی گاز ایران واریز شده است، گفت: طی سه ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه پارسال، صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه با ۴۳درصد رشد حجمی روبرو بوده است، ضمن آنکه طی همین دوره در وصول مطالبات حاصل از این صادرات بیش از ۹۰درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته‌ایم.

افزایش صادرات به عراق در برنامه است

وی تأثیر وصول مطالبات دلاری حاصل از صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی را بر بازارهای داخلی ارز و تأمین اقلام اساسی مثبت ارزیابی کرد و گفت: هم‌اکنون ایران هیچ‌گونه طلب گازی قدیمی از کشور عراق ندارد. وزیر نفت با تأکید بر اینکه ایران همواره برای تأمین انرژی در کنار مردم و دولتمردان عراق قرار داشته و دارد، گفت: اجازه نمی‌دهیم مردم عراق در فصل گرما نگران تأمین گاز خود باشند. اوجی گفت: پایداری صادرات گاز به عراق همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری بوده است، از این‌رو افزایش صادرات گاز به این کشور را در برنامه‌های آتی خود مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند