تحلیلگران گلدمن‌ساکس اعلام کردند آمریکا و متحدانش ممکن است مجموعا حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر را آزاد کنند که کمتر از بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت است که بازار روی آن حساب کرده بود. ماهیت سوآپ نفتی که از ذخایر برداشت می‌شود افزایش اندک به میزان ۴۰میلیون بشکه در عرضه نفت در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد. این بانک در یادداشتی با عنوان «قطره‌ای در اقیانوس» نوشت: در مدل قیمت‌گذاری ما، چنین برداشتی کمتر از دو دلار در هر بشکه ارزش خواهد شد و کمتر از هشت دلار در هر بشکه ریزش قیمت نفت است که از اواخر اکتبر اتفاق افتاده است.

قیمت جهانی نفت روز سه‌شنبه پس از اینکه اقدام آمریکا و دیگر کشورهای مصرف‌کننده نفت برای آزادسازی نفت از ذخایر نفت استراتژیک و پایین‌بردن قیمت‌ها، ضعیف‌تر از انتظارات از آب درآمد، به بالاترین حد یک هفته اخیر صعود کرد و در معاملات روز چهارشنبه رشد قیمت روز گذشته را حفظ کرد.

طبق گزارش گلدمن‌ساکس، قیمت نفت ‌برنت آسیب دیدن تقاضای جهانی برای نفت به میزان ۵/ ۱میلیون بشکه در روز در سه‌ماه آینده تحت‌تاثیر موج جدید شیوع کووید-۱۹ در اروپا و چین را حساب کرده است. بر اساس گزارش رویترز، در گزارش گلدمن‌ساکس آمده است: اگرچه برداشت هماهنگ از ذخایر استراتژیک توسط دولت‌های متعدد دو دلار از پیش‌بینی قیمت نفت‌برنت پایان سال این بانک کم می‌کند اما انتظار می‌رود عدم‌پیشرفت مذاکرات با ایران، ریسک‌های مذکور را جبران کند. به‌علاوه اوپک ممکن است تصمیم بگیرد افزایش تولیدش را برای جبران تاثیر آزادسازی نفت از ذخایر کشورهای متعدد متوقف کند و چنین اقدامی را در راستای احتیاط در برابر ریسک‌های کووید-۱۹ برای تقاضای نفتی توجیه کند.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند