جولایی با بیان اینکه در حال‌حاضر، میزان مصرف نیروگاه‌ها ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده و این میزان مصرف، بالاترین سطح مصرف گاز در نیروگاه‌هاست، گفت: میزان مصرف صنایع عمده نیز در همین بازه زمانی، ۱۴۰ میلیون مترمکعب و مصرف خانگی نیز ۲۲۰ میلیون مترمکعب بوده که بر این اساس، تاکنون هیچ اقدام محدودیتی در این بخش‌ها نداشته‌ایم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: این در حالی است که برای عبور بی‌دغدغه از زمستان امسال و اطمینان از پایداری و تاب‌آوری انتقال گاز، برنامه مشخصی را در سه فاز تعمیرات پالایشگاهی و خطوط لوله، مخازن ذخیره‌سازی و نیز ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها تدارک دیده‌ایم.

وی در ادامه‌ افزود: در بخش پالایشگاهی، تعمیرات اساسی اکثر پالایشگاه‌ها به اتمام رسیده و تعمیرات اساسی تعداد ‌اندک باقی‌مانده نیز‌ ان‌شاءالله تا پایان مهرماه نهایی می‌شود، بنابراین با این عملیات قابلیت اطمینان ما در پالایشگاه‌ها افزایش خواهد یافت و به این ترتیب‌ می‌توانیم تولید را به حداکثر ممکن برسانیم و مطمئن باشیم که انتقال پاک، ‌ایمن و بهره‌ور گاز انجام خواهد شد.

جولایی ادامه داد: در بخش شرکت انتقال و خطوط لوله نیز‌ علاوه بر انجام پیگرانی‌های معمول، امسال موفق شدیم تعمیرات کل خط لوله چهارم سراسری را که یک‌هزار کیلومتر و در تاریخ شرکت ملی گاز ایران بی‌سابقه است را نیز‌ به انجام برسانیم.

 ذخیره‌سازی ۴ میلیارد مترمکعب گاز در کشور

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره مخازن ذخیره‌سازی که دومین فاز از این برنامه از پیش تعیین‌شده است، گفت: در این پیوند که آیتم بسیار مهم و استراتژیکی برای ما به‌ویژه در فصل زمستان محسوب می‌شود، موفق شدیم ۴میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی را در مناطق شمال و شمال‌شرق کشور در مخازن ذخیره‌سازی سراجه و شوریجه با موفقیت انجام دهیم که این امر می‌تواند ما را در فصل زمستان بسیار یاری‌ دهد. وی در پایان، ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها را آخرین اقدام شرکت ملی گاز ایران برای عبوری آرام از زمستان عنوان کرد و گفت: با کمک و همکاری سایر ارگان‌های ذی‌ربط، در بخش نفت‌گاز و نفت‌کوره نیز ذخیره‌سازی خوبی انجام دادیم که اگر مجبور به اعمال محدودیت برای صنایع شدیم، از بابت تامین سوخت دوم، مشکلی نداشته باشیم.

جولایی در پایان‌ با بیان اینکه با اتمام تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های گاز کشور، روزانه آماده تزریق ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به خطوط هستیم، تاکید کرد: همزمان با افزایش مصرف گاز و توسعه شبکه خطوط لوله و بهره‌برداری از تاسیسات جدید تقویت فشار، در مجموع‌ گازی تولید نشده که برای انتقال و توزیع آن مشکلی وجود داشته باشد و این روند همچنان برای سال‌جاری نیز ادامه دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند