آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۲۵

 • ریشه‌یابی رفتار اوپک در نقطه عطف

  دنیای‌اقتصاد: دنیای‌اقتصاد: غیرمنتظره بودن حرکت اوپک و متحدانش در جلسه پنج‌شنبه برای تثبیت عرضه منجر به روایت‌ها و تحلیل‌های متفاوتی از چرایی این تصمیم شده است. در حالی که یک تحلیل هراس عربستان از بازگشت قرنطینه را به‌عنوان علت اصلی دانسته و به سخنان وزیر انرژی این کشور پس از جلسه اوپک پلاس مبنی بر لزوم توجه به وضعیت شهری مانند میلان در ایتالیا که با بازگشت محدودیت‌های قرنطینه همراه بوده، استناد می‌کند؛ دیگر تحلیل‌ها عمق بیشتری ارائه کرده‌اند.
 • برآوردهای پرشمار صعودی قیمت نفت

  دنیای‌اقتصاد: اقدام غافلگیرانه اوپک پلاس برای حفظ محدودیت‌های عرضه نفت خام تا ماه آوریل، همراه با تصمیم عربستان سعودی برای تمدید محدودیت‌های داوطلبانه شد و بازار جهانی انرژی را متحیر کرد و جهش قیمتی چشمگیری را رقم زد. بلومبرگ در گزارشی دیدگاه‌های برخی بانک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری و تحلیلگران درباره این اقدام جسورانه را بررسی کرده است. یکی از نکات جالب توجه در این یادداشت‌ها و اظهار نظرهایی که از سوی نهادها صورت گرفته، مساله غافلگیر‌کننده بودن تصمیم اوپک و غیر اوپک است. همچنین تقریبا تمامی این نهادها در گزارش‌های خود برآوردهایشان از قیمت شاخص‌های نفتی را نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی افزایش داده‌اند که به نوعی نشانگر قدرت این ائتلاف برای بالا و پایین کردن آزادانه قیمت طلای سیاه در بازار است.
 • مخازن منفجر شده در مرز افغانستان مربوط به ایران نیستند

  ایسنا: صبح روز گذشته سه مخزن سوخت در گمرک «ابو نصر فراهی» افغانستان دچار حریق شد که طبق اعلام سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی طبق بررسی‌های اولیه به عمل آمده مخازن مربوطه در خاک افغانستان بوده و در مالکیت شرکت ملی پخش نیستند.
 • سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری روسیه در پروژه‌های نفت و گاز عراق

  تسنیم: به گزارش خبرگزاری راشاتودی به گفته الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، همکاری بین این کشور و عراق در بخش نفتی به‌‌رغم همه محدودیت‌ها و تاثیر ناشی از شیوع ویروس کرونا «بسیار فعال» بوده است.
 • کانادا تولید نفت را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد

  تسنیم: تولیدکنندگان بزرگ شیل اویل در غرب کانادا حدود نیم میلیون بشکه در روز تولید خود را در ماه آینده کاهش می‌دهند تا به محدود کردن عرضه جهانی نفت در بحبوحه افزایش قیمت آن کمک کرده باشند. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شرکت منابع طبیعی کانادا قصد دارد فعالیت‌های خود را ۳۰ روز به خاطر تعمیرات و نگهداری معلق کند، به این ترتیب ۲۵۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خام آن کاسته می‌شود. شرکت سانکور انرژی هم ۱۳۰ هزار بشکه در روز از تولید خود را در کل فصل بهار پایین می‌آورد. شرکت سینکرود کانادا هم به خاطر تعمیرات و نگهداری ۷۰ هزار بشکه در روز از تولید خود را در سه ماه دوم متوقف می‌کند.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز سرب

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت فلز سرب، صعودی برآورد می‌شود. اگرچه این فلز در چهار هفته گذشته تا محدوده‌های ۲.۱۷۵ دلار بالا رفت ولی در این ناحیه با فشار عزضه مواجه شد و طی یک اصلاح قیمتی تا سطوح ۲ هزار دلار نیز کاهش داشت. مهم‌ترین اتفاق در این مدت، شکسته شدن خط روند صعودی میان‌مدت بود که خود تاییدی بر آغاز اصلاح قیمت‌ها است. در سناریویی محتمل سرب می‌تواند اصلاح زمانی داشته باشد یعنی از سطوح فعلی پایین‌تر نرود و در محدوده‌های ۲هزار دلار تا ۲ هزار و ۱۰۰ دلار نوسان کند. در سناریویی دیگر ممکن است هنوز اصلاح قیمتی به پایان نرسیده باشد و این فلز تا محدوده خط روند صعودی بلند‌مدت نیز کاهش داشته باشد. در این مسیر حمایت پرقدرت ۱.۹۳۰ دلار قرار دارد. در سناریوی با احتمال بسیار کمتر، ممکن است شدت عرضه به اندازه‌ای باشد که خط روند صعودی بلند‌مدت به سمت پایین شکسته شود که دیگر حرکت نزولی قیمت فلز سرب در قالب ریزش توجیه خواهد شد و نه در قالب اصلاح قیمتی.
 • امسال خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست

  سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: درباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ تصمیمی ازسوی هیات‌دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است. فاطمه کاهی اعلام کرد: با توجه به شرایط ادامه شیوع کرونا در کشور و مخاطره‌هایی که سفر‌های نوروزی می‌تواند از نظر گسترش شیوع ویروس‌کرونا برای مردم داشته باشد، بعید به‌نظر می‌رسد که شاهد تخصیص سهمیه نوروزی بنزین باشیم. وی اعلام کرد: تا این لحظه، هیچ تصمیم یا مصوبه‌ای درباره تغییر در سهمیه‌بندی بنزین برای سال ۱۴۰۰ ابلاغ نشده است و اگر در ایام باقی‌مانده از سال نیز در این‌باره مصوبه‌ای تازه ابلاغ نشود، با آغاز سال‌نو سهمیه بنزین فروردین‌ماه، مطابق ماه‌های گذشته در کارت‌سوخت خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها شارژ می‌شود. از ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ که سهمیه‌بندی بنزین با دونرخی شدن آن به سیستم عرضه سوخت کشور بازگشت، تا امروز ۱۷ نوبت سهمیه ماهانه بنزین در کارت‌سوخت خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها شارژ شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر