آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۲۶

 • وال‌استریت؛ مانع افزایش تولید نفت آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت خام طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. به طور معمول، این رخداد به مثابه دستورالعملی برای افزایش مشتاقانه حفاری توسط تولیدکنندگان نفت در ایالات‌متحده است. اما این بار اتفاق عجیبی افتاده است یا به عبارت دیگر هیچ اتفاقی نیفتاده است. ان‌پی‌آر (NPR) در گزارشی به بررسی ریشه‌های این رخداد پرداخته است که بیشتر نتیجه تمایلات سرمایه‌گذاران است تا‌ استراتژی شرکت‌های نفتی شیل در آمریکا، چرا که سرمایه‌گذاران وال‌استریتی دل چندان خوشی از صنعت نفت آمریکا ندارند و زیان‌های زیادی از این مساله متحمل شده‌اند.
 • جهش سهام غول نفتی عربستان

  دنیای‌اقتصاد: شرکت نفت دولتی عربستان سعودی (آرامکو) که این روزها از رشد پیوسته قیمت طلای سیاه سرخوش است، دیروز یکشنبه نیز روی خوشی به سرمایه‌گذاران بورسی نشان داد و ارزش آن بیشترین رشد روزانه در پنج ماه اخیر را کسب کرد. به‌طور کلی بورس عربستان موسوم به «تداول» هم بیشترین بازدهی را یکشنبه در بین بورس‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس داشت که دلیل آن چشم‌انداز مثبت بازار نفت به‌عنوان بزرگ‌ترین کالای صادراتی این کشور بود. پیش از این تردیدهای زیادی در مورد توانایی آرامکو برای پرداخت سود سهامش مطرح شده بود؛ با این حال اینک بانک آمریکا در یک یادداشت گفته این شرکت با توجه به افزایش قیمت نفت و همچنین قابلیت آن برای بالا بردن تولید بدون اینکه نیازی به سرمایه‌گذاری جدید داشته باشد، مشکلی برای پرداخت سود سهام ۷۵ میلیارد دلاری‌اش در سال آینده نخواهد داشت و حتی احتمال بالا بردن نرخ آن نیز وجود دارد.
 • عملکرد مطلوب در تا‌مین و انتقال پایدار گاز در زمستان ۹۹

  شانا: معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد شرکت ملی گاز ایران وظیفه خود را در زمینه تا‌مین و انتقال پایدار گاز در زمستان ۹۹ به‌خوبی انجام داده است.
 • از نفت ارزانی که خریدید استفاده کنید!

  ایسنا: اوپک و متحدانش درخواست هند برای افزایش تولید را نادیده گرفتند و عربستان سعودی از دهلی نو خواست از نفتی که سال گذشته با قیمت فوق‌العاده ارزان خریده بود، استفاده کند.
 • بررسی تکنیکال قیمت شکر

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن شکر، صعودی برآورد می‌شود. اگرچه در چهار هفته گذشته این کالا تا محدوده‌های ۴۹۰ دلار افزایش داشت ولی به‌نظر می‌رسد از ۱۰ روز کاری گذشته در فاز اصلاحی قرار دارد. قدرت این اصلاح به حدی بود که خط روند صعودی کوتاه‌مدت به سمت پایین شکسته شد و احتمال می‌رود تا سطوح ۴۴۰ دلار نیز ادامه پیدا کند که البته منطقه ۴۵۵ دلار در این مسیر به عنوان حمایت نقش بازی خواهد کرد. در سناریویی با احتمال کمتر و در صورت قدرتمند بودن سمت عرضه، ممکن است محدوده خط صعودی بلندمدت به سمت پایین شکسته شود که در این صورت شکر در قالب ریزش قیمت‌ها می‌تواند تا حدود ۳۶۰ دلار نیز افت داشته باشد. سه محدود ۴۲۳ تا ۴۱۵ دلار، ۴۰۰ دلار و ۳۸۰ دلار می‌توانند مانع این ریزش شوند.
 • اوپک: ذخیره‌سازی نفت در ۲۰۲۱ کاهش می‌یابد

  شانا: دو منبع سازمان اوپک اعلام کردند که کمیته مشترک فنی اوپک در نشست روز سه‌شنبه چشم‌انداز اخیر عرضه و تقاضای این سازمان را بازنگری کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته انتظار دارد ذخیره‌سازی‌های نفت در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ میلیون بشکه کاهش یابد. این رقم مشابه کاهش ضمنی است که اوپک ماه گذشته درباره کاهش عرضه در سال ۲۰۲۱ برآورد کرده بود. این سازمان کاهش عرضه امسال را ۴۰۶ میلیون بشکه پیش‌بینی کرده بود. یکی از منابع اوپک این مساله را توازن مطلوب عرضه و تقاضای سال ۲۰۲۱ نامید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر