آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۲۴

 • شوک‌درمانی اوپک‌ پلاس

  دنیای اقتصاد: ائتلاف اوپک‌پلاس با ادامه استراتژی شوک‌درمانی بازار نفت، کماکان درآمد تولیدکنندگان را افزایش می‌دهد و فشار مضاعفی را بر کشورهای مصرف‌کننده وارد می‌کند. در توافق ماه آوریل اوپک و غیراوپک هم ردپای این استراتژی را می‌توان دید. تولیدکنندگانی که به رهبری عربستان طی ماه‌های اخیر بارها قیمت نفت را بالا برده‌اند، روز پنج‌شنبه بار دیگر با تصمیماتشان جهش طلای سیاه را رقم زدند. به‌رغم استقبال تولیدکنندگان و ایران از این استراتژی، کشورهایی چون هند به‌دنبال مبارزه با این تصمیم هستند.
 • پرواز نفت به سوی قیمت‌های بالاتر

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت در بازار جهانی پس از آنکه اوپک پلاس ترجیح داد با وجود بازیابی نسبی اقتصاد جهانی از پیامدهای کووید-۱۹، محدودیت‌های تولیدی خود را کماکان ادامه دهد، با جهش در روز پنج‌شنبه و افزایش مستمر در روز جمعه مواجه شد. اوپک پلاس که این تصمیم غافلگیرانه را بر خلاف بسیاری از پیش‌بینی‌ها اتخاذ کرد، موجی از پیش‌بینی‌های قیمتی از سوی بانک‌های بزرگ درباره رشد افسارگسیخته قیمت نفت در بازار را به دنبال داشت.
 • سود ۶ میلیارد دلاری دولت از توسعه گازرسانی

  ایرنا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: تا کنون کشور ۱۲ میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در حالی است که مجموعه هزینه‌ها در این بخش ۶ میلیارد دلار بوده است.
 • تقاضای نفت چین با بهبود فعالیت تولیدی در این کشور افزایش یافت

  تسنیم: مصرف دیزل در چین ۱۰ درصد طی دو ماه اول ۲۰۲۱ نسبت به همین دوره در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و استفاده از بنزین در این کشور ۲/ ۳ درصد بالا رفته است.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی حرکت قیمت نفت برنت دریای شمال صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته طلای‌سیاه با کمی افزایش از محدوده ۶۳ دلار به سطح ۶۸ دلار رسید. البته در این میان از مقاومت ۶۷ دلار عبور کرد و احتمال افزایش بیشتر قیمت‌ها را بسیار بالا برد. با توجه به روند صعودی نفت، انتظار داریم در هفته‌های آینده نفت با هدف ۷۷ دلار به حرکت صعودی خود ادامه دهد که البته احتمال اصلاح تا ۶۵ دلار نیز وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر