آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۲۳

 • چهار سناریوی عرضه اوپک‌پلاس

  دنیای‌اقتصاد- حسین راشدی: شرایط بازار نفت شامل قیمت و موجودی‌ها یعنی دو عاملی که ترس به جان بازیگران این صنعت انداخته بود، به وضوح بهتر شده است. این موضوع فشارها بر اوپک و متحدانش را برای افزایش عرضه بالا برده که در جلسه امروز (پنج‌شنبه) در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد. دست‌کم چهار سناریو می‌توان برای تصمیم اوپک‌پلاس متصور شد. نخست اینکه این گروه با احتیاط تمام هیچ بشکه‌ای به تولید کنونی‌اش نیفزاید. این سناریو را رویترز از قول سه منبع داخلی اوپک مطرح کرده است. بازار به انتشار این خبر در بعداز‌ظهر چهارشنبه واکنش مثبت نشان داد. سندی نیز سه‌شنبه به دست این رسانه رسید که گویای خوش‌بینی محتاطانه این گروه بود.
 • شرکت‌های نفتی متهم به حمایت از خونتای نظامی برمه

  دنیای‌اقتصاد - سعید نادری: دموکراسی‌خواهان از شرکت‌های نفتی شورون و توتال خواستار توقف فعالیت در میانمار شدند. دموکراسی‌‌خواهان می‌گویند شرکت‌های جهانی نفت و گاز وودساید (Woodside)، شورون (Chevron) و توتال (Total) باید اطمینان حاصل کنند که هیچ پولی از پروژه‌هایشان در میانمار به خونتای نظامی منتقل نمی‌شود و در صورتی که شرکت‌های نفتی در این باره اقدامی صورت ندهند، باید مسوولیت کمک موثر به تامین بودجه سرکوب خشونت‌بار نظامی علیه مردم این کشور را بر عهده بگیرند.
 • توضیح زنگنه درباره میادین مشترک نفتی و گازرسانی به زاهدان

  تسنیم: بیژن زنگنه، وزیر نفت طی گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به اینکه آیا طبق وعده‌ای که داده بودید، تمامی میادین مشترک نفتی و گازی کشور تا پایان دولت تعیین تکلیف می‌شوند، اظهار کرد: بله محقق می‌شود؛ تا نیمه سال ۱۴۰۰ پیمانکار توسعه در تمامی میادین مشترک انتخاب و فرآیند توسعه آنها تعیین تکلیف می‌شود. وزیر نفت در پاسخ به اینکه آیا تا پایان دولت، گازرسانی به زاهدان تکمیل می‌شود؟ گفت: زاهدان گازرسانی شده است و فقط شبکه داخلی این شهر باید تکمیل شود که این شبکه در حال تکمیل است. وی افزود: برای گازرسانی به زابل باید خط را برسانیم که تا پایان دولت می‌رسانیم و خط لوله گازرسانی به کنارک- چابهار به‌دلیل مشکلی که برای تامین ورق پیدا کردیم و ظرفیت لوله‌سازها را اولویت به تکمیل خط لوله گوره به جاسک داده‌ایم، چندماهی تاخیر خواهد داشت اما این پروژه نیز انجام می‌شود. تکمیل گازرسانی به زاهدان، تکمیل پایانه نفتی جاسک، تعیین تکلیف تمامی میادین مشترک، جلوگیری از سوختن گازهای مشعل و بهره‌برداری از مرحله نخست فاز ۱۱ پارس‌جنوبی، پنج وعده مهم وزیر نفت برای تحقق در سال ۱۴۰۰ است.
 • هشدار آژانس بین‌المللی انرژی درباره افزایش انتشار کربن

  ایرنا: آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) هشدار داد هر چند کشورهای بزرگ اقتصادی برای نجات از محدودیت‌های کرونا و رونق دوباره اقتصاد خود تلاش می‌کنند، اما جهان تنها چند ماه فرصت دارد مانع افزایش انتشار گازهای کربنی به میزان دوران پیش از کرونا شود.
 • عربستان و امارات ۷۶ درصد نفت ژاپن را تامین می‌کنند

  تسنیم: اطلاعات آژانس منابع طبیعی و انرژی ژاپن متعلق به وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت این کشور نشان می‌دهد عربستان موقعیت خود را به‌عنوان برترین عرضه‌کننده نفت به ژاپن در ژانویه با ۴۵/ ۳۶ میلیون بشکه حفظ کرده است که ۷/ ۴۵ درصد از کل واردات نفت ژاپن را تشکیل می‌دهد. به گزارش عرب نیوز، طبق گزارش این آژانس، ژاپن در کل ۰۱/ ۸۰ میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه وارد کرده است که ۵/ ۹۳ درصد از آن را هفت کشور عربی تامین کرده‌اند. واردات از امارات به ۲۵/ ۲۴ میلیون بشکه معادل ۳/ ۳۰ درصد می‌رسید، درحالی‌که قطر ۱۸۹/ ۶ میلیون بشکه معادل ۷/ ۷ درصد از کل واردات ژاپن را تامین کرده بود. واردات نفت ژاپن از کویت ۴/ ۴ میلیون بشکه معادل ۶/ ۵ درصد از کل واردات این کشور بود. بحرین ۸۵/ ۱ میلیون بشکه نفت به ژاپن صادر کرده که ۳/ ۲ درصد از کل واردات ژاپن را تشکیل می‌دهد و واردات از عمان به ۳۱/ ۱ میلیون بشکه معادل ۶/ ۱ درصد می‌رسد. روسیه ۳۰/ ۲ میلیون بشکه نفت به ژاپن صادر کرده که ۹/ ۲ درصد از واردات نفت این کشور را تشکیل داده است. واردات نفت از آمریکا در ژانویه ۶/ ۰ درصد از واردات نفت ژاپن را تشکیل می‌داد و اکوادور ۷۴۰ هزار بشکه نفت خام به این کشور صادر کرد یعنی ۹/ ۰ درصد سهم از واردات نفت ژاپن.
 • بررسی تکنیکال فلز مس

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز مس در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. این فلز در طول چهار هفته گذشته با رشد حدود ۱۷ درصدی از محدوده ۷ هزار و ۸۰۰ دلار به سطح ۹ هزار و ۲۰۰ دلار رسید. فلز مس در نزدیکی محدوده قیمتی بسیار مهم ۹ هزار و ۵۰۰ دلار قرار دارد. در سناریوی محتمل و در صورت عبور قیمت از این محدوده می‌توان انتظار داشت که سطوح قیمتی بالاتری مثل ۱۰ هزار و ۷۵۰ دلار نیز افزایش داشته باشد.
 • معاون وزیر نفت: جایگزینی بنزین با LPG اقتصادی نیست

  تسنیم: علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حاشیه بازدید از بزرگ‌ترین کارخانه تولید مخازن CNG اظهار کرد: افزایش سهم گاز در سبد سوخت کشور در شورای انرژی مصوب شده و منتظر تصویب در هیات وزیران هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر